Hrvatski je sabor u srijedu nastavio zasjedanje raspravom o konačnom prijedlogu Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, a ministar branitelja Predrag Matić uvodno je naglasio da je zakon jasna osuda kulture nekažnjavanja seksualnih zločina u ratu te da će žrtvama osigurati priznanje i materijalno obeštećenje, kao odgovor na propuste države u posljednjih 20 godina.
Matić je naglasio da je riječ o prvom takvom zakonu u okruženju i jednom od rijetkih u svijetu pa očekuje da će unaprijediti standarde zaštite žrtava seksualnog nasilja kao ratnog zločina, ne samo u Hrvatskoj, nego i u regiji.
Izvijestio je da je u konačnom tekstu promijenjena definicija nasilja te da se zakon odnosi na seksualno nasilje za vrijeme oružane agresije na Hrvatsku, pri čemu se zakon poziva na saborsku Deklaraciju o Domovinskom ratu.
Definicija je proširena na seksualno porobljavanje i druge oblike seksualnog nasilja, a naglašene su vojne karakteristike počinitelja, kako bi se učinila distinkcija od civilnih počinitelja seksualnog nasilja, rekao je Matić.
Precizirani su i uvjeti za priznavanja statusa žrtve, koji će moći dobiti samo osobe koje u trenutku podnošenja zahtjeva za priznavanje statusa imaju hrvatsko državljanstvo, pri čemu su isključeni pripadnici neprijateljskih vojski.
Novčane naknade utvrđuju se istim zakonom pa neće biti planiranog posebnog zakona ni osnivanja fundacije, a žrtve će, uz mjesečnu, dobiti i jednokratnu novčanu naknadu od 100 tisuća kuna te 150 tisuća za kvalificirani oblik seksualnog nasilja s teškim posljedicama.
Žrtvama će se osigurati i dopunska zdravstvena zaštita, medicinska rehabilitacija i psihološka pomoć, rekao je Matić. Naglasio je da su konačnim tekstom zadovoljne i nevladine organizacije koje se bave problemattikom seksualnog nasilja u ratu.
Replicirao mu je HDZ-ov Zvonko Milas, koji ističe da za poštovanje i dostojanstvo žrtava nije dovoljan zakon. “Žrtve mogu dobiti poštovanje i dostojanstvo samo zbog nas, zbog okružja, dakle zbog potpore prvo svojih obitelji, zajednice svih nas koji živimo ovdje i koji smo evo i danas, a neki od nas i prije svjesni svega onoga što su oni prošli, kako oni tako i svi stradalnici Domovinskog rata. Međutim, da tomu nije tako vidimo i po tome da nitko od pripadnika manjinskih zajednica danas nije našao ni vremena ni prostora da pogleda ovaj film i da svjedoči tome što se događalo kako njima tako i svima u Domovinskom ratu”, rekao je Milas.
Prije početka zasjedanja, u sabornici je prikazan dokumentarni film “Sunčica” redatelja i producenta Nikole Kneza, o potresnim svjedočenjima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah