Saborski klubovi podržali Protokol o zaštiti Sredozemnog mora od onečićenja, ističu i potrebu zaštite Jadranskog mora

Foto: Thinkstock

Saborski klubovi u raspravi su u petak podržali potvrđivanje Protokola o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja, ističući potrebu zaštite Jadranskog mora od onečišćenja i suradnje s drugim mediteranskim državama u tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protokol o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja koje proizlazi iz istraživanja i iskorištavanja epikontinentalnog pojasa, morskog dna i morskog podzemlja osigurava se preventivnim mjerama za sprječavanje onečišćenja mora s odobalnih postrojenja, planiranjem mjera zaštite od onečišćenja i iznenadnih događaja te suradnjom mediteranskih država u tim aktivnostima.

“Protokol je potrebno podržati imajući u vidu postojeću eksploataciju ugljikovodika iz podmorja Jadrana jer bi onečišćenje moglo dovesti do katastrofalnih posljedica “, istaknuo je Branko Bačić (HDZ) , dodavši da se protokolom zaštita diže na vrlo visoku razinu.

Istraživanje i eksploatacija ugljikovodika, tvrdi Bačić, jedan je od najzahtjevnijih tehnoloških procesa u svijetu i bilo kakva greška imala bi nesagledive posljedice za gospodarstvo Hrvatske koje se velikim dijelom oslanja na turizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno na Jadranu Hrvatska ima 18 plinskih eksploatacijskih i jednu kompresorsku platformu s 51 eksploatacijskom bušotinom iz kojih se godišnje u prosjeku dobije oko 1,2 milijarde metara kubnih plina, kazao je Željko Jovanović (SDP). “To pokazuje u kojoj mjeri moramo biti spremni u slučaju nezgode zaštititi “, dodaje.

Slaven Dobrović (Most) istaknuo je da onečišćenje ne poznaje granice i da je zato suradnja među državama presudna. “Ovo je mali dio mozaika ali mora biti i dio integralne politike Vlade, pitanje eksploatacije mora biti odgovorno sa svih aspekata”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.