Saborski Odbor predstavio Strategija Vijeća Europe o pravima djeteta

Saborski Odbor za obitelj, mlade i sport u srijedu je u suradnji s pravobraniteljicom za djecu Ivanom Milas Klarić predstavio nedavno prihvaćenu Strategiju Vijeća Europe o pravima djeteta od 2016. do 2021., u kojoj je naznačen novi okvir i poticaj za unapređivanje prava djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Odbora Ivan Vrdoljak rekao je da je to temeljni dokument u zaštiti prava djece za sve zemlje članice Vijeća Europe i naglasio važnost zajedničkog djelovanja i suradnje u njegovoj primjeni.
Pomoćnik ministrice socijalne politike i mladih Ante Babić osvrnuo se na Nacionalnu strategiju za prava djece u Hrvatskoj za razdoblje od 2014. do 2020., istaknuvši da je riječ o temeljnom dokumentu kojim se promovira cjeloviti i integrirani pristup pravima djece. Ocijenio je da je hrvatska Nacionalna strategija visoko usklađena s novom Strategijom Vijeća Europe.
Promocija i zaštita prava djece predstavljaju jedno od područja gdje je zabilježen značajan napredak i iskorak, kazao je Babić dodavši da će Akcijskim planom za provedbu Nacionalne strategije čija je izrada u tijeku, pojedina područja još bolje urediti, a djeca više zaštititi.
Navodeći pozitivna postignuća u zaštiti prava djece podsjetio je da je Hrvatska u najtežim danima Domovinskog rata posebno skrbila o djeci s ratom zahvaćenih područja.

Pet ključnih ciljeva i područja Strategije Vijeća Europe o pravima djeteta

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić podsjetila je na pet ključnih ciljeva i područja Strategije VE, u kojima je potrebno zajamčiti prava svakom djetetu, a to su – jednake mogućnosti za svu djecu, sudjelovanje sve djece, život bez nasilja za svu djecu, pravosuđe prilagođeno djetetu i dječja prava u digitalnom okruženju.
Posebno se osvrnula na jednake mogućnosti za svu djecu, istaknuvši problem nejednakosti na razini lokalnih zajednica u Republici Hrvatskoj. Upozorila je na porast nasilja putem interneta te u tom kontekstu i na važnost zaštite djece od nasilja u digitalnom okruženju.
Predstojnica UNICEF-ovog ureda za Hrvatsku Valentina Otmačić govorila je o Strategiji Vijeća Europe u svjetlu preporuka UN-ovog Odbora za prava djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj Odbor čine osamnaest neovisnih eksperata koji pomažu državama da dođu do stupnja pune realizacije prava djeteta. Neke od preporuka UN-ovog Odbora Hrvatskoj su da poveća proračunska izdvajanja za socijalni sektor, transformacija domova socijalne skrbi, jednak pristup obrazovanju te promicanje važnosti sudjelovanja djece u procesima odlučivanja. Podsjetila i na važnost praćenja provedbi navedenih preporuka.
Marina Trbus iz Udruge roditelja “Korak po korak” govorila je o ulozi civilnog sektora u zaštiti i promicanju ljudskih prava, koji često odrađuje poslove koje institucije ne stignu. Isto tako, naglasila je, udruge su često zbog bližeg i izravnijeg kontakta prihvatljivije i djeci i roditeljima za rješavanje nekog problema, nego li su to institucije.

Na predstavljanju Strategije Vijeća Europe za prava djeteta sudjelovali su predstavnici nadležnih tijela i institucija, organizacija civilnog društva, akademske zajednice, stručnjaci, a u ime djece predsjednik nacionalnog vijeća učenika Karlo Horvat.
Svima koji sudjeluju u kreiranju politika za zaštitu djece poručio je da saslušaju djecu jer da ona najbolje znaju što je u njihovom interesu. Mladi slabo participiraju u kreiranju politika za mlade jer zaziru od politike, ali to treba mijenjati i na način da se djecu i mlade uvažava, da ih se sasluša. Predložio je da se mladima s navršenih 16 godina omogući glasovanje na izborima kao što je to u Austriji.

Ilčić: roditelji se moraju više uključiti u izradu dokumenata o pravima i zaštiti djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član Odbora Ladislav Ilčić istaknuo je da se roditelji moraju više uključiti u izradu prijedloga, strategija i svih ostalih dokumenata vezano za prava i zaštitu djece. U to treba što više uključiti roditelje i obitelj jer su oni odgovorni za svoju djecu, dodao je.
“Ako se pita djecu što bi radije za ručak – kelj varivo ili hamburger, djeca bi sigurno odgovorila hamburger, ako ih se pita da li bi radije učili ili se igrali na kompjutoru sigurno bi odgovorili da bi radije igrali igrice. Dakle, odgovornost je na roditeljima da usmjeravaju i štite djecu, i pronađu najbolji interes za njih”, zaključio je Ilčić.
Strategija Vijeća Europe za prava djeteta od 2016. do 2021. prihvaćena je početkom ožujka ove godine, a službeno je proglašena na konferenciji Vijeća Europe, održanoj početkom travnja u Sofiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.