Savo Štrbac, svojedobna siva eminencija srpskih pobunjenika i agitator koji uporno širi dezinformacije o Domovinskom ratu, još uvijek privlači pozornost izjavom kako je njegova hrvatska mirovina tri i pol puta veća od srbijanske.
Društvenim mrežama ponovno se širi njegova izjava sa srbijanske televizije u kojoj se hvali svojom hrvatskom mirovinom.
“Da vam se pohvalim, ja sam i hrvatski penzioner i srpski. Mi koji imamo penziju iz Hrvatske, mi smo bogataši u odnosu na ove domaće”, rekao je Štrbac, osvrćući se na niske mirovine u Srbiji.
Nakupio dovoljno radnog staža u Hrvatskoj
Podsjetio je da je u Hrvatskoj ostvario staž od 18 godina, “od toga sam 15 godina bio sudac i te tri godine negdje funkcionar neki”. U Srbiji, kaže ima 16 godina staža, a “tri i pol puta mi je veća hrvatska nego srpska”.
>Tko je Savo Štrbac – bivši tajnik tzv. ‘RSK’ i današnji predsjednik udruge Veritas?
Štrbac je dvanaest godina radio kao sudac na benkovačkom okružnom sudu. Nakon toga, bio je sudac na zadarskom okružnom sudu, a potom je do izbijanja srpske pobune radio kao odvjetnik.
Štrbac je prema vlastitom priznanju bio suradnik jugoslavenske vojne obavještajne službe KOS, što mu je očito pomoglo u napredovanju u pravosuđu, zatim i u strukturama “Republike Srpske Krajine” i u konačnici u manipuliranju činjenicama o Domovinskom ratu.
Bio je tajnik “vlade” pobunjenih Srba u Kninu i, prema nekim ocjenama, njezina siva eminencija.
Manipulator koji je uspješno širio dezinformacije
Nakon rata i bijega u Beograd, Štrbac je kao čelnik udruge “Veritas” (istina) sustavno radio na manipuliranju činjenicama o Domovinskom ratu, nametnuo se kao jedan od ključnih suradnika Haaškog suda te su njegove dezinformacije često prihvaćane kao stvarne činjenice.
>Srbijanska veleposlanica u Hrvatskoj citirala Štrpčevu knjigu – reagirao odvjetnik Mišetić
Njegova hrvatska mirovina nije ništa neuobičajeno, s obzirom da slična prava uživaju i mnogi sudionici srpske pobune, među kojima su i oni koji su kasnije dobili posao u Ministarstvu unutarnjih poslova ili drugim državnim strukturama.
Mirovina je građansko pravo, koje se se primjenjuje na sve one koji su u dotičnoj državi stekli uvjete za nju, neovisno o etičkim, političkim ili čak pravnim okolnostima. Kao što na mirovinu imaju pravo i osuđeni zločinci, isto tako pravo imaju i oni koji brane zločine i njima manipuliraju.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.