SDP zapošljavao protiv zakona, sad žele vjerodostojno tumačenje Sabora

Saborski zastupnici HDZ-a Goran Jandroković i Davorin Mlakar kazali su danas na konferenciji za novinare da se “nikada u 25 godina hrvatskog parlamentarizma nije dogodilo da se traži vjerodostojno tumačenje nakon što je sud sukladno zakonu donio svoju presudu. Zahtjev SDP-a na slanje članka 126. Zakona o policiji na vjerodostojnost Hrvatskom saboru smatraju, nakon Lex Perkovića, najžeščim napadom na ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlakar navodi kako je činjenica da je Vlada RH, očito nezadovoljna postupanjem upravnih tijela i sudbene vlasti, poslala zahtjev za vjerodostojno tumačenje članka 126. Zakona o policiji, koji govori o tome kako se i na koji način u policiji može raspoređivati na radna mjesta zaposlenike MUP-a.

“Na temelju zakona i podzakonskih akata koji postoje, tijela izvršne vlasti, ministarstvo uprave Odbor za upravnu službu, a onda i Upravni sud utvrdili su da je raspored na radna mjesta izvršen od strane Ministarstva unutarnjih poslova protuzakonit. Da ministarstvo nije moglo, temeljem naših propisa odrediti na radna mjesta ljude kako je to učinjeno”, pojasnio je Mlakar.

Naime, kaže Mlakar, Zakon govori o tome da se ljudi zapošljavanju na slobodna radna mjesta za koja se raspisuju interni natječaji i da takva rješenja o natječaju budu validna. Radi se o tome da nije bilo slobodnih radnih mjesta nego da je MUP raspoređivao ljude na popunjena radna mjesta, tako su duplirali troškove za plaće pojedinih službenika, kršili Zakon o policiji kao i druge propise osobito one koji se tiču vladavine prava i zakonitog postupanja državnih tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takve “malverzacije je otkrio odbor za državnu službu, a nakon godinu dana i pol dana prikrivanja i upravna inspekcija MUP-a, to je ustanovio u konačnici i Upravni sud koji je poništio rješenja koja je MUP donio. Nakon čega je Vlada očito nezadovoljna takvim raspletom događanja podnijela zahtjev Hrvatskom saboru za vjerodostojno tumačenje zakona koji joj, smatra HDZ, iz navedenih razloga ne odgovaraju.

Zahtjevati vjerodostojnost za zakone koji odgovaraju svima, osim predsjedniku Vlade koji je odlučio dovesti parlament u situaciju da daje vjerodostojno tumačenje o nečemu o čemu se ne treba izjašnjavati, čime parlament dovodi u sluganski odnos prema izvršnoj vlasti, HDZ kaže da ne može i neće dozvoliti.

Mlakar je naglasio kako je i Siniša Rodin, sudac pri Sudu EU kazao kako “vjerodostojno tumačenje zakona od strane Sabora narušava pluralističku i demokratsku narav hrvatskog Ustava te je suprotno ustavnom načelu diobe vlasti i vladavine prava jer zadire u nadležnost sudbene vlasti te krši ustavnu zabranu retroaktivnosti zakonodavstava. Osim toga, takav način izjašnjavanja Parlamenta suprotan je Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljenih sloboda i temeljnim načelima pravnog poredka EU”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlakar je dodao kako takav način tumačenja pripada najčešće savezu socijalističkih republika te je nasljedstvo monarhističkog djelovanja vlasti.

Mišljenja su kako je sazrjelo vrijeme da se poslovnikom Hrvatskog sabora ukine institut vjerodostojnog tumačenja, odnosno ako postoji vjerodostojno tumačenje da postoje i točno određeni uvjeti kada se mogu koristiti kao što je primjer u drugim europskim zemljama.

Janroković je kazao kako je, za razliku Lex Perkovića koji je pompozno najavaljivan, sada SDP tihi način način kroz svoje kanale htio tražiti vjerodostojno ponašanje i nada se da će stručna javnost dati svoje mišljenje prije nego li to dođe na plenarnu sjednicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Radi se da izvršna vlast, predsjednik Vlade preko poslušne parlamentarne većine izmijeni jednu sudsku odluku s kojom se ne slaže. Glavni tajnik SDP-a Igor je kazao kako Upravni sud nije ispravno tumačio zakon! Postavlja se pitanje tko je saborski zastupnik ili tko je bilo tko od nas da može dovesti u pitanje jednu sudsku odluku”, izjavio je Jandroković te dodao kako je ovo “opasni presedan koji ugrožava trodiobu vlasti, ali i dosegnute razine demokracije u hrvatskom društvu i državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.