Izvršna direktorica Faktografa Ana Brakus za N1 je komentirala odluku Marka Zuckerberga, direktora Mete, da ukine third party program provjeravanja činjenica na svojoj platformi. Brakus, koja je inače feministica, LGBT aktivistica i osvajačica drugog mjesta za ”lezbijku godine” 2016. te je svojedobno pisala i za Novosti, kazala je da je Zuckerbergova odluka politički motivirana.
Brakus, čiji Faktograf je godinama preko Metinih tehničara cenzurirao politički nekorektne sadržaje, razočarana je s činjenicom da je, kako tvrdi, medijski prostor u Hrvatskoj u velikoj mjeri zapostavljen. Nada se da će Europska unija podržati dosadašnji rad Faktografa, a svoje pouzdanje gradi i na ministrici kulture Obuljen-Koržinek, izražavajući zadovoljstvo zbog sve većeg financiranja projekata koji se mogu svrstati u isti ideološki okvir kao i Faktograf. Obuljen-Koržinek nedavno je otkrila da je RH uložila čak šest milijuna eura bespovratnih sredstava za provedbu projekta ”fact checking”.
Faktograf je inače cenzurirao veliki broj sadržaja portala Narod.hr, a udruga U ime obitelji još je 2017. godine na to upozoravala predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, navodeći kako Faktograf krši zakon i Ustav RH.
>Meta odustaje od fact-checkera: Prelazi na model sličan Muskovom na X-u
Brakus je bijesna na Zuckerberga, povezuje ga s Trumpom
Ana Brakus je iznenađena odlukom Zuckerberga. Tvrdi da nisu znali da se suradnja Meta-e i fact checkera prekida do trenutka do kojeg Mark Zuckerberg nije to najavio objavom videa.
Brakus tvrdi da je Zuckerberg odluku donio vodeći se željom za ostvarivanjem kratkoročnog profita za Metu te da se bazira na političkoj situaciji u SAD-u. Drugim riječima zbog dolaska Trumpa na vlast. Navodi da je Zuckerberg ovim postupkom htio ”baciti fact checkere pod autobus”.
Brakus nje kazala kako je Faktograf preko Metinih zaposlenika provodio cenzuru konzervativnih medija ili osoba čije se izjave ne podudaraju s ljevičarskim narativom. Napominje da je kao jedan od ”third party fact checkera” korisnicima društvenih mreža samo davao ”dodatne informacije o onome što se širi društvenim mrežama”.
>Zuckerberg priznao cenzuru: Prisjetite se što je radilo naše ministarstvo istine Faktograf
Brakus skriva da je upravo Faktograf taj koji je davao naputke Meti koje sadržaje će cenzurirati
Brakus je za N1 kazala kako Faktograf nije imao mogućnost uklanjanja i smanjenja dosega objava na društvenim mrežama te za to okrivljuje isključivo Metine zaposlenike.
”Ono što je Zuckerberg odlučio prikazati u videu je drugačija slika od onoga koja je stvarna. Pokušava nametnuti argument cenzure, a prešućuje da fact checkeri nikad nisu imali mogućnost uklanjanja ili smanjenja dosega sadržaja na platformama. To su činili isključivo Metini zaposlenici”, kazala je Brakus za N1 skrivajući gore navedene bitne činjenice.
No Brakus je zaboravila spomenuti važnu činjenicu, a to je da je upravo Faktograf taj koji je Metu redovito obavještavao o tome koje sadržaje treba cenzurirati. Naime, teško je vjerojatno da bi ova američka korporacija mogla imati detaljan uvid u društveno-politička zbivanja u Hrvatskoj.
Za takve radnje zadužena je mreža novinara lijevog političkog spektra koji kontrolira ured iz State Departmenta, a koja je raspoređena po različitim zemljama. Riječ je o mreži koja je stvorena kako bi upravljala svjetskim kanalima javne komunikacije, a njezin istaknuti pripadnik je Ana Brakus, izvršna direktorica Faktografa.
>Udruga UiO još je 2017. upozorila Plenkovića na cenzuru koju provodi Faktograf
Brakus tvrdi da je Faktograf čitateljima nudio znanstvene argumente?!
Navodi da je Faktograf korisnicima pokušavao pojasniti kontekst bazirajući se na znanstvenim dokazima, odnosno prije svega – činjenicama. Opet zaboravlja spomenuti cenzuru znanstvenika, posebice za vrijeme Covida19, čija mišljenja i znanstvene teze nisu bile u skladu s politički korektnim javnim narativom.
”Važno je napomenuti da je Faktograf 2015. godine, prije nego što je suradnja s Metom uopće započela. Činjenica je da suradnja s Metom doprinosi našoj financijskoj stabilnosti. No, nije upitno da će Faktograf neovisno o tome, nastaviti objavljivati, pisati i istraživati kao što je to činio i ranije. Vi na našim stranicama možete, osim fact-checkinga naći druge tekstove, analize i istraživačke radove”, napominje Brakus. Spomenula je i da su nedavno pokrenuli Klimatski portal.
> Meta najavila ukidanje fact-checkera, Faktograf: Nastavljamo s radom
Brakus vidi nadu u regulativama EU-a i u ministrici Obuljen-Koržinek
Brakus se osvrnula i na rad Eusropske unije kad je u pitanju ”provjera činjenica”.
”EU ima neke standarde kojih bi se trebala pridržavati, no postoji mnogo pitanja oko implementacije regulativa. U nekoj sam mjeri skeptična koliko će reakcija institucija biti brza. Svjedočimo tome da su često – tromi.
Uzda se u ministricu Obuljen-Koržinek.
Ministrica Obuljen-Koržinek je pojasnila referirajući se na slučaj Faktografa, da regulative EU-a postoje. No ono što nije jasno je što se s njima u ovom trenutku događa u Hrvatskoj, rekla je Brakus. Dodaje i da je pozitivno što se pokrenulo pitanje financiranja organizacija koja se bave temama kojima se bavi i njihov portal.
>Meta odustaje, a Obuljen Koržinek ‘fact-checkerima’ daje milijune
Brakus je zabrinuto izjavila i da je medijski sustav u Hrvatskoj zapostavljen.
”Žalosno je da je potreban oligarh iz SAD-a da donese odluku o svojoj kompaniji da bismo se mi kao društvo zapitali što ćemo s medijima u zemlji u kojoj živimo”, poentira Brakus.
Tekst se nastavlja ispod oglasa