“Projekt novog hrvatskog Ustava, projekt druge republike koji zagovara kao svoj izborni predsjednički program predsjednik Ivo Josipović, poziva hrvatske građane da glasaju za njega, da mu daju drugi mandat s procjenom da je postojeći Ustav anakron, zastario i da je potrebno donijeti novi Ustav”, rekao je Vladimir Šeks saborski zastupnik HDZ-a istaknuvši kako Josipović zapravo dovodi u zabludu birače da će s novim Ustavom se poboljšati život.
Pojasnio je kako Josipović u tom svom novom izbornom programu donošenja novoga Ustava građanima obećava da će biti bolje ako se donese novi Ustav te kako će se poboljšati gospodarska situacija u Hrvatskoj i demokratizacija političkog života.
“Nijedna, niti pojedinačna, niti u dijelu bilo koje od tih osam skupina promjena neće, kada bi i ako bi bile usvojene, niti za milimetar poboljšati gospodarsku i socijalnu situaciju u Hrvatskoj”, ocijenio je Šeks te dodao kako bilo koja kategorija hrvatskih građana ne bi došla u bolju situaciju prihvaćanjem tog Ustava.
“Predsjednik Josipović predočavajući građanima Hrvatske svoj izborni predsjednički program zapravo dovodi u zabludu birače da će s njime poboljšati život”, poručio je dodavši kako Josipović navodi da ako Hrvatski sabor ne bi prihvatio njegov prijedlog novog Ustava da bi tražio pomoć građana da se donese novi Ustav, što prema Šeksu znači da Josipović ne vjeruje u temeljna načela demokracije i da bi protiv volje Hrvatskog sabora išao na to da traži za donošenja novog Ustava na referendumu.
Šeks je istaknuo kako je to jedno varavo obećanje i zavaravanje hrvatskih građana i birača da mu poklone povjerenje.
“Bilo kakav Ustav, bilo kakav izborni zakon, koji se sada nude u ovoj predsjedničkoj kampanji, nisu nikada donijeli niti će ikada donijeti bilo kakve promjene u gospodarsko-socijalnom ustroju Hrvatske niti standardu njezinih građana”, rekao je te dodao: “I kada bi bio donijet u cijelosti takav Ustav što ga predviđa g. Josipović, to bi bilo potpuno neutralna u odnosu na životne probleme koje muče i koji će još dugo mučiti hrvatske građane.
“Predsjednik Josipović nedavno, prije pola godine, predložio je određene promjene Ustava no vladajuća parlamentarna većina jednostavno je ostala gluha i slijepa te ga je izigrala i ponizila jer je izignorirala njegov prijedlog ustavnih promjena koje je čak i formalizirao”, podsjetio je Šeks.
Na novinarski upit o tome kako je Tomislav Karamarko najavio da će HDZ, osvoji li vlast, rekonstriurati instituciju predsjednika republike i ići na kancelaski sustav te predsjednika birati u Saboru, Šeks je ustvrdio kako čvrsto zagovara Ustav koji je donesen 22. prosinca 1990.
“To nije stav stranke – to je stajalište predsjednika stranke, no to treba temeljito i ozbiljno raspraviti na svim razinama”, rekao je Šeks istaknuvši kako je Božićni Ustav uz manje korekcije, Hrvatsku doveo do stvaranja suverene i demokratske europske države.
“Promjene Ustava koje su uslijedile 2010. označile su korak natrag, bile su nužne u onom dijelu u kojem je potrebno bilo izvršiti dorade za pristupanje Hrvatske Europskoj uniji”, rekao je Šeks komentirajući kako je podržao prijedlog 2008. da se predsjednik Republike bira u parlamentu po uzoru na brojne europske zemlje, no ideja nije naišla na plodno tlo.
“O tome treba li se u Hrvatskoj uvesti ponovno polupredsjednički sustva ili u krajnjem slučaju da se predsjednik treba izabrati u parlamentu, o tome treba provesti vrlo ozbiljne rasprave”, poručio.
Reiner: Josipović da izbjegne činjenicu da nema nikakav prijedlog za poboljšanje duboke financijske i gospodarske krize, skreće pozornost javnosti na Ustav
Potpredsjednik Hrvatskog sabora, Željko Reiner istaknuo je kako Hrvatska nije u ustavnoj krizi, već u dubokoj gospodarskoj i financijskoj krizi u koju su je doveli prvenstveno Vlada na čelu sa Zoranom Milanoviće i Ivom Josipovićem.
“Budući da se ne radi o ustavnoj krizi, nego gospodarskoj i financijskoj, sasvim je jasno da promjena Ustava, i kad bi se provela, ne može riješiti te ključne probleme”, ocijenio je rekavši kako je Josipović da izbjegne činjenicu da nema nikakav prijedlog, rješenje za poboljšanje duboke financijske i gospodarske krize, skreće pozornost javnosti na Ustav koji neće spasiti niti jedno radno mjesto.
“Čini mi se da je hrvatski narod dovoljno zreo da ne nasjeda na priče kako će se promjenom Ustava omogućiti bolji život građana, jer neće – niti jedna jedina zemlja koje su u zadnjih par godina bile u gospodarskoj krizi nije promjenom Ustava poboljšala gospodarski položaj”, pojasnio je rekavši kako ostaje činjenica da je priča o promjeni Ustava nešto što treba skrenuti pozornost javnosti na političko područje: “Umjesto da se svi segmenti društva, osobito visoka politika, skoncentrira na to kako ovu zemlju izvući iz katastrofalnog gospodarskog položaja”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa