Šeks: Sad su primarni zadaci ostvarivanje ideala svih koji su dali živote za Hrvatsku, sprečavanje egzodusa mladih i izumiranja

Foto: snimka zaslona

Prije 25 godina sredinom siječnja trećina Hrvatske bila je okupirana, branitelji na bojišnici, civili u skloništima, dijelovi zemlje bez struje i vode, ali unatoč svim strahotama ono što se najviše pamti je osjećaj ponosa i zajedništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je Hrvatska 25 godina nakon međunarodnog priznanja, jesmo li opravdali sva stradanja i gdje je nestalo zajedništvo, u emisiji HRT-a Tema dana razgovaralo se s dvojicom bivših predsjednika Sabora, Vladimirom Šeksom i Josipom Lekom.

Komentirajući izjavu predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska, koji je rekao da je Hrvatska dobro iskoristila ovih 25 godina te da nije iznevjerila EU, Leko je rekao da nas je Tusk “u jednom lijepom govoru obvezao na politiku izgradnje mira”. Leko smatra da je Tusk zapravo upozorio na to da Hrvatska mora voditi brigu o europskim vrijednostima. Što se tiče izgradnje društva, ono još nije izgrađeno u potpunosti kao društvo zapadnih vrijednosti, na standardima koje, rekao je, vrijede u starim europskim društvima. Država ima smisla jedino kada osigura bolji život građanima. Mi nismo izgradili društvo pravednih, mora se vratiti socijalna pravda, istaknuo je.

S time se složio i Šeks, koji je ostvarenje Hrvatske kao države socijalne pravde i vladavine zakona naveo kao najvažniju zadaću koja stoji pred zemljom.
Glavni nacionalni interesi su ostvareni, istaknuo je Šeks, no sada su primarni zadaci ostvarivanje ideala branitelja i svih koji su dali živote za Hrvatsku, sprečavanje egzodusa mladih i izumiranja velikih dijelova zemlje. To je nova bitka za Hrvatsku, naglasio je. Treba postaviti konsenzus svih snaga oko strateških nacionalnih ciljeva, podići razvoj i zapošljavanje, spriječiti odlazak mladih. Kao najbolji primjer naveo je Projekt za Slavoniju, gdje će se nastojati podići Slavonija i cijela Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.