Most je podržao Muskovu kupnju Twittera. “Podržali smo najavu da će se Twitter vratiti slobodi govora. Vidjet ćemo hoće li to obećanje održati”, rekla je Marija Selak Raspudić, gostujući u Dnevniku Nove TV.
> ‘Apsolutist slobode govora’ kupio Twitter: Znači li taj Muskov potez kraj jednoumlja?
Podsjetimo, Elon Musk, vlasnik Tesla Motorsa i SpaceX te najbogatiji čovjek na svijetu, kupio je u ponedjeljak društvenu mrežu Twitter za 44 milijarde dolara. Nakon ugovorenog posla oglasio se i sam Musk na Twitteru. Poručio je da Twitter želi učiniti boljim nego ikad, a sam je sebe proglasio apsolutistom slobode govora.
> Demokrati u panici – Elon Musk kupio Twitter za 44 milijarde dolara
> Cenzura na FB: Faktograf.hr zaustavlja širenje vijesti o prosvjedu u Kanadi na Narod.hr
> Bartulica: ‘Krenule su tužbe protiv Faktografa koji zloupotrebljava svoju moć’
Selak Raspudić ističe da je, u trenutnom vremenu gdje živimo, sloboda govora izuzetno važna.
“U prividu smo demokracije, a u stvarnosti imamo različite fact checkere i oblike cenzure”, upozorava Raspudić.
Na to se nadovezao Bojan Glavašević, bivši SDP-ovac, izabran u Sabor na listi ekstremno lijeve Možemo, koji je rekao da “ne zna što bi mostovci mogli reći, a da bude cenzurirano”.
Glavašević ne misli da će biti velike razlike nakon preuzimanja Muskova preuzimanja te mreže. “Twitter je privatna korporacija koja radi za profit. To će ostati isto i nakon kupnje Muska”, dodao je Glavašević.
Politička pristranost i cenzura na društvenim mrežama
S tim se nije složila Selak Raspudić, koja ističe da, kao političarka, ima dovoljno prostora za javni govor. Smatra da se radi o političkoj pristranosti.
“Koliko puta su se bavili Vašim objavama ili objavama Možemo, a koliko puta su se bavili objavama drugih političkih opcija protiv koje de facto vode križarske ratove?”, upitala je Glavaševića Selak Raspudić. Po njoj, sloboda govora nije za “izbacivanje vlastitih frustracija”, već je to “temeljna vrijednost demokracije”.
“Ona omogućava da unatoč svom blatu, izađe i istina koja će se sama izboriti”, rekla je Selak Raspudić.
Selak Raspudić jako smeta cenzura. “Ovisimo o društvenim mrežama do te mjere da cjelokupna stvarnost, pa i izbori i ratovi, su kontrolirani društvenim mrežama”, smatra Selak Raspudić.
> Gotovo 10% birača ne bi glasovalo za Bidena da su znali za njegove odnose s Kinom
Za primjer je dala američke izbore.
“Da su tri tjedna prije izbora dozvolili da izađe afera Bidenova sina, a nisu je cenzurirali iako se kasnije prikazalo kao istinita – tko zna tko bi danas bio predsjednik Amerike i u kojem smjeru bi naša povijest otišla?”, upitala je Selak Raspudić.
Na kraju je Glavašević nasmijao Selak Raspudić pitanjem ima li ona zapravo Twitter profil, s obzirom na to da postoje teorije da ga zapravo – nema. Smijehom mu je odgovorila “to ostavljam Twitteru i fact checkerima“.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevnik.hr