Selak Raspudić: Vlada nije ta koja treba Saboru govoriti što smije, a što ne smije

Selak
Foto: Fah

Ustavni sud u srpnju prihvatio je stav oporbe da svaki zastupnik može predložiti Poslovnik i njegove izmjene, da to nije samo pravo Odbora za Ustav kako su argumentirali predsjednik Sabora Gordan Jandroković i HDZ-ova većina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Sabor ne služi samo za pokoju dosjetku, prešetavanje u finim odijelima, medijske prijemčive eskapade i izdašne honorare. Sabor služi građanima kako bi se osiguralo da se njihova volja realizira”, rekla je Marija Selak Raspudić.

>Selak Raspudić: Nitko se nije javio za ravnatelja USKOK-a jer se boje da će premijeru morati dati svoj broj telefona

Ustavni sud je prihvatio stav oporbe

Prijedlog Marije Selak Raspudić o izmjeni saborskog Poslovnika na raspravu je došao nakon što je Ustavni sud u srpnju prihvatio stav oporbe da svaki zastupnik može predložiti Poslovnik i njegove izmjene, da to nije samo pravo Odbora za Ustav kako su argumentirali predsjednik Sabora Gordan Jandroković i HDZ-ova većina. Promjene u Saboru su nužne, smatra Selak Raspudić, jer je riječ o najgore ocijenjenoj političkoj instituciji u zemlji.

Treba vratiti povjerenje građana u sabor

Selak Raspudić kaže da je dužnost saborskih zastupnika da učine sve što mogu da vrate povjerenje građane u Sabor. U predizborno vrijeme popularno je nadmetati se u prijedlozima o visini mirovina, a istodobno nisu u stanju počistiti ispred vlastitih vrata. ”Naša je kuća u neredu, a očekujemo da nam građani povjeruju da bi smo sutra mogli upravljati državom”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktualni Poslovnik donesen je 2013. godine, a Selak Raspudić naglasila je da od tada nijedna vlada, osim aktualne, nije davala svoja mišljenja o izmjenama Poslovnika te se time nisu miješale u organizaciju rada Sabora. “To da u parlamentarnoj demokraciji, u kojoj vlada odgovara parlamentu, vlada kaže Saboru što smije, a što ne smije je kao da student kaže profesoru što ga smije ispitivati”, zaključila je.

>Pregled tjedna: Petrović o novom Zakonu o medijima, Selak Raspudić o aferi HEP, Grubišić o mirovinskim fondovima

Kvorum od jedne trećine svih zastupnika

Kako bi nestale slike prazne sabornice, zastupnica Mosta predlaže uvođenje kvoruma od jedne trećine svih zastupnika koji moraju biti prisutni tijekom rasprave o određenoj točki dnevnog reda.

Što se tiče ustrojstva Sabora, Selak Raspudić traži smanjenje prosječnog broja članova jednog saborskog odbora s 13 na devet. “Zastupnici moraju popuniti preko 400 mjesta u odborima. Reda radi popunjava se članstvo u odborima gdje dolazi ljudi koje djelokrug nekog odbora ne zanima niti su za njega specijalizirani”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što pojedine zastupnike zanima su jedino financijske naknade za predsjedničko ili potpredsjedničko mjesto jednog od saborskog odbora, ističe.

Pet stalnih odbora

Selak Raspudić predlaže samo pet stalnih odbora: Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav, Odbor za zakonodavstvo, Odbor za europske poslove, Odbor za izbor, imenovanje i uprave postupke te Mandatno-imunitetno povjerenstvo. Ostali odbori i njihovi djelokruzi mijenjali bi se od saziva do saziva, onako kako to odluči parlamentarna većina.

Među promjenama nalazi se i povećanje broja zastupnika za osnivanje saborskog kluba s tri na pet, dolazak članova Vlade u Sabor radi davanja usmenog odgovora na zastupničko pitanje koje u roku od 30 dana nije dobilo pismeni odgovor i sudjelovanje isključivo ministara na saborskim raspravama jer više ne bi mogli slati državne tajnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o izvješćima o radu državnih tijela, Selak Raspudić traži da se ona moraju raspravit do kraja kalendarske godine u kojoj su podnesena, a saborski zastupnici moraju imati minimalno osam dana na raspolaganju za pripremu.

>Marija Selak Raspudić: Možda je i ovo razlog zašto Plenković ne zaustavlja štrajk

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.