Tjedan iza nas obilježila je rasprava o prijedlogu novog Zakona o medijima, afera HEP i sazivanje izvanredne sjednice Sabora, a moglo se čuti i o nedostacima mirovinskog sustava.
Petrović o novom Zakonu o medijima
Urednica vanjske politike i reporterka Dnevnika Nove TV Ivana Petrović komentirala je prijedlog novog Zakona o medijima.
“Ovo je dobrim dijelom pokušaj kontrole medija i novinara”, smatra Petrović.
> LGBTIQ povorka: Dali upute medijima kako izvještavati
“Ako je izvor anoniman, novinar ga mora reći svojem uredniku – ne znam zbog čega. Vjerojatno da mogu pritiskati na urednika da kažu tko je, kod nas na Novoj TV je inače praksa, mi uvijek kažemo svojem uredniku tko nam je izvor i jednako tako je i kod tužbe. Demantij, odnosno ispravak više nije prepreka za tužbu. Netko tko se smatra oštećenim može poslati demantij i istodobno nas tužiti i to tako da ima 30 dana za to”, kazala je.
“U dnevnom novinarstvu je to veliki problem. Afera plin, primjerice, nije ista danas kao što će biti za 30 dana. Iako mi profesionalno kažemo da smo zvali, kontaktirali, snimimo mail, kažemo da do zaključenja izvještaja osoba se nije javila, to je maksimalno profesionalno napravljeno, za 30 dana nas ta ista osoba tuži”, rekla je Petrović.
Selak Raspudić o aferi HEP
Selak Raspudić o Saborska zastupnica Marija Selak Raspudić komentirala je u N1 Studiju uživo izvanrednu sjednicu Sabora koja je sazvana zbog štrajka sudskih službenika i posljednje u nizu afera u državnim poduzećima, one u HEP-u.
“Oporba se svrstala na stranu građana, a Plenković time što inzistira na formulaciji da se predsjednik Republike svrstao na stranu oporbe, podcrtava ono čega smo svi svjesni, da su svi, građani, oporba, a sad i predsjednik na jednoj strani, a s druge je ostao usamljeni HDZ i njegovi partnerčići”, rekla je.
> Tko će platiti HEP-ovu rasprodaju plina za sitniš?
“U trenutku kad je Andrej Plenković rekao da će ovu aferu otresti sa sebe, ona ga je progutala. On je potpuno izgubio kompas, ne kontrolira situaciju”, kaže i dodaje: “Mislio je da će mu to proći jer je mnogo puta dosad prošlo. Konačno doživljavamo da možemo staviti instutcionalni epilog na cijelu ovu aferu u najvažnij instituciji u zelji. I ponovno upozoriti na ono što HDZ- ne dotiče, a to je ovaj štrajk u pravosuđu i potpuna Plenkovićeva ignorancija štrajkaša. On je mislio da će se na njima stvar prelomiti ali izabrao je krivog protivnika i sad mu se sve obija o glavu. Sigrno njegovo postupanje nije dobro. Prvi put u ove tri, četiri godine, koliko sam u parlamentu, vidim svjetlo na kraju tunela.”
Grubišić o mirovinskom sustavu
Ekonomski analitičar i predsjednik Udruge članova obveznih i dobrovoljnih fondova Andrej Grubišić, u N1 Studiju uživo komentirao je moramo li strahovati za svoje mirovine, što će biti s našim novcem te hoće li naša štednja u određenim stupnjevima odjednom nestati.
“Doista želimo da to bude prava privatna imovina kao depozit u banci. Danas čovjek ako umre, njegovi nasljednici imaju pravo na njegovu imovinu, uključujući depozite u bankama, umanjene za obveze koje on ima. S novcima u obveznim mirovinskim fondovima treba biti isto.”
> Dr. sc. Jurić: ‘Dio umirovljenika mora raditi zbog niskih mirovina, nikome ne mogu rasti plaće’
Želi diverzifikaciju i smatra da se nikome ne bi trebalo izložiti više od 10%.
“Recimo da se predviđa da kada ja odem u mirovinu, da ću živjeti još 20 godina. Obzirom na moje godine, lifestyle i druge parametre, naš prijedlog je, ajmo dodati još 20% vremena povrh toga, pa da dođemo na 20 i nešto godina prilikom kojih imam fiksni ugovorni odnos s mirovinskim osiguravajućim društvom, gdje smo se točno dogovorili što sam prenio i što mi moraju isporučiti. U godinama kada ne mogu isporučivati ono što su se obvezali, moraju davati svoje novce i tu je regulator da to kontrolira. U godinama u kojima isporučuju više nego što smo se dogovorili, one novce koje su dali imaju pravo povući nazad. Isto tako, ako bih ja, ne daj Bože, umro tijekom perioda primanja mirovine, a nisu mi isplatili sve što smo se dogovorili, to se treba rasporediti na naše nasljednike”, ističe Grubišić.
“Postojeći sustav je najmanje štetan za najbogatije jer najbogatiji nerijetko imaju dodatnu imovinu, povrh onoga što se treba dobiti iz prvog mirovinskog stupa, dok najčešće srednji sloj ili niži srednji sloj nema puno manevarskog prostora i doveden je u situaciju da im se nije omogućilo da štede za sebe, nego su i dalje na vjetrometini političkih obećanja”, zaključio je.