Tko će platiti HEP-ovu rasprodaju plina za sitniš?

plina, Barbarića
Foto: fah / arhiv

Hrvatska elektroprivreda (HEP) izgubila je, tvrde mediji, samo u lipnju oko deset milijuna eura zbog nerazumljive trgovine plinom, a u četiri godine, kaže bivši predsjednik nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić, čak deset milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući je HEP državna tvrtka, riječ je o gubitcima države, odnosno svih građana.
Ako se taj procijenjeni ukupni gubitak podijeli na 3.871.833, koliko stanovnika ima Hrvatska, ispada da je svaki stanovnik Hrvatske u posljednje četiri godine zbog poslovanja HEP-a izgubio 2.583 kune, ili oko 350 eura.

Hoće li se to odraziti na cijenu plina potrošačima?

Ostaje otvoreno pitanje koliku bi cijenu mogli platiti građani i gospodarstvo cijenom plina, s obzirom na to da minus HEP-ovoj blagajni navodno iznosi oko 670 milijuna eura.
HEP je sukladno vladinoj uredbi dužan kupovati domaći plin od INA-e po cijeni od 47,6 eura, a prodavao ga je posljednjih mjeseci čak i po cijeni od jednog centa.

>Vanđelić o plinskoj aferi: ‘Ishodište odgovornosti za ovo je u uredu premijera’

Neki stručnjaci tvrde da se veliki gubitci u trgovini plinom znaju često dogoditi, ali ih tvrtke kompenziraju strateškim mjerama. No, bez obzira tko je u ovom slučaju odgovoran, HEP kako tvrdi vlada ili vlada kako tvrdi HEP, gubitak je ogroman i djeluje nerazumno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko će to platiti?

Uglavnom, valja pretpostaviti da je INA za plin dobila svoj novac, a plin je kasnije prodavan po cijeni umanjenoj i do četiri tisuće puta. Aferu u međuvremenu istražuje USKOK, ali tko će to nadoknaditi?

>USKOK u HEP-u zbog velike afere s prodajom plina

Hoće li to građani osjetiti izravno na cijeni plina? Na to pitanje nije jednostavno odgovoriti. HEP na svojim mrežnim stranicama pokušava ima i objašnjenje cijene plina, koje počinje složenom rečenicom: “Krajnja cijena plina (ona po kojoj se obračunava prodaja krajnjim kupcima) je složena”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.