Hrvatska elektroprivreda (HEP) izgubila je, tvrde mediji, samo u lipnju oko deset milijuna eura zbog nerazumljive trgovine plinom, a u četiri godine, kaže bivši predsjednik nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić, čak deset milijardi kuna.
Budući je HEP državna tvrtka, riječ je o gubitcima države, odnosno svih građana.
Ako se taj procijenjeni ukupni gubitak podijeli na 3.871.833, koliko stanovnika ima Hrvatska, ispada da je svaki stanovnik Hrvatske u posljednje četiri godine zbog poslovanja HEP-a izgubio 2.583 kune, ili oko 350 eura.
Hoće li se to odraziti na cijenu plina potrošačima?
Ostaje otvoreno pitanje koliku bi cijenu mogli platiti građani i gospodarstvo cijenom plina, s obzirom na to da minus HEP-ovoj blagajni navodno iznosi oko 670 milijuna eura.
HEP je sukladno vladinoj uredbi dužan kupovati domaći plin od INA-e po cijeni od 47,6 eura, a prodavao ga je posljednjih mjeseci čak i po cijeni od jednog centa.
>Vanđelić o plinskoj aferi: ‘Ishodište odgovornosti za ovo je u uredu premijera’
Neki stručnjaci tvrde da se veliki gubitci u trgovini plinom znaju često dogoditi, ali ih tvrtke kompenziraju strateškim mjerama. No, bez obzira tko je u ovom slučaju odgovoran, HEP kako tvrdi vlada ili vlada kako tvrdi HEP, gubitak je ogroman i djeluje nerazumno.
Tko će to platiti?
Uglavnom, valja pretpostaviti da je INA za plin dobila svoj novac, a plin je kasnije prodavan po cijeni umanjenoj i do četiri tisuće puta. Aferu u međuvremenu istražuje USKOK, ali tko će to nadoknaditi?
>USKOK u HEP-u zbog velike afere s prodajom plina
Hoće li to građani osjetiti izravno na cijeni plina? Na to pitanje nije jednostavno odgovoriti. HEP na svojim mrežnim stranicama pokušava ima i objašnjenje cijene plina, koje počinje složenom rečenicom: “Krajnja cijena plina (ona po kojoj se obračunava prodaja krajnjim kupcima) je složena”.