Šešelj: Ne osjećam se krivim ni za što; poslao poruku hrvatskoj predsjednici

Čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj izjavio je u četvrtak, u prvim reakcijama nakon presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), koji ga je oslobodio krivnje po svih devet točaka optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, kako se ni za što ne osjeća krivim te da će presuda “skinuti ljagu sa srpskog naroda” za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne osjećam se krivim ni zašto. Ova presuda je pridonijela da se skine ljaga sa srpskog naroda za ratne zločine u ratovima na području bivše Jugoslavije”, izjavio je vođa radikala Šešelj reagirajući na oslobađajuću presudu u Den Haagu.

On je na tiskovnoj konferenciji ocijenio da “međunarodni tribunali nemaju nikakvog pravnog smisla” jer “samo provode interese zapadnih sila”.

Šešelj je također na Twitter računu, u svoj prvoj poruci nakon izricanja presude, poručio hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović: “Draga moja Kolinda, spremi se, spremi. Uskoro ti dolazim u službeni posjet!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šešelj je u studenome 2014. pušten iz pritvora u Den Haagu iz zdravstvenih razloga, a nakon što su ti razlozi prestali sud je očekivao njegov povratak, no nije naložio srbijanskim vlastima da ga vrate u pritvor, jednako kao što ranije nije bio objavio niti uvjete njegova privremenog puštanja na slobodu. Također ICTY je, objavivši datum izricanja presude, zatražio Šešeljevu nazočnost njenom izricanju, a nakon što je on to odbio ponudio mu je mogućnost da videlinkom prati izricanje presude, što je Šešelj također odbio ostavši u Beogradu, gdje je i dočekao izricanje presude.

ICTY je od Srbije tada tražio da ih se do 15. ožujka izvijesti o mogućim teškoćama vezanim uz dovođenje Šešelja na sud, što je Srbija učinila, nakon čega je ICTY ponudio Šešelju vezu videolinkom.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda oslobodilo je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspravno vijeće ICTY-a utvrdilo je u presudi da je dio govora vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja, za koje je tužiteljstvo tvrdilo da su huškački, predstavljalo poziv na progon ali ga je oslobodilo krivnje jer nije dokazana uzročno-posljedična veza tih govora s konkretnim zločinima.

Šešelj će tražiti odštetu od 14 milijuna eura

Vođa Srpske radikalne starnke (SRS) Vojslav Šešelj poručio je u četvrtak da oslobađajuća presuda, koju mu je danas nepravomoćno izrekao Haški tribunal (ICTY), “skida ljagu sa srpskog naroda” od optužbi za ratne zločine i udružene zločinačke pothvate te najavio da će od ICTY-a zatražiti odštetu od 14 milijuna eura za vrijeme provedeno u pritvoru.

Šešelj je na tiskovnoj konferenciji ocijenio da je oslobađajuća presuda “s pravnog aspekta jedina moguća” i poručio da ga ne zanimaju komentari i reakcije u regiji, ali da će uzvratiti “ako prijeđu prag podnošljivosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekavši kako ga ne zanimaju reakcije hrvatske javnosti i političara poručio je da će “poglavito Hrvatima”, budu li oštri, “promijeniti državnu strukturu” kao što je već učinio ranije “smijenivši (bivšeg predsjednika Ivu) Josipovića i (bivšeg premijera Zorana) Milnovića”, nakon čega je “doveo na vlast svoju dragu Kolindicu”.

Šešelj je pred novinarima u sjedištu SRS na tiskovnoj konferenciji rekao kako je “od početka znao” da mu nijedan zločin ne mogu dokazati, ocijenivši kako je “dvoje sudaca pokazalo profesionalizam, čast i obraz i odoljelo političkim pritiscima”.

“Odoljeli su svim političkim pritiscima i donijeli su, s pravnog akspekta, jedinu moguću presudu”, naveo je Šešelj, rekavši kako žali što i drugi osuđeni Srbi nisu imali takve suce. “Izražavam žaljenje što Milan Martić, koji je u zatočeništvu, (Zdravko) Tolimir koji je pogubljen, Radovan Karadžić i mnogi drugi nisu imali časne i poštene suce”, rekao je Šešelj.

On je naglasio kako se njegovo stajalište prema Haagu, kao “antisrpskom sudu i instrumentu novog svjetskog poretka nije ni za dlaku nije promijenilo”.

“Znao sam da ću pobijediti, raskrinkao sam sve njihove lažne dokaze”, rekao je Šešelj naglasivši kako ga “poslije pobjede presuda nije zanimala”. “Prođoh bez kazne, a možda sam mogao bar malo dobiti, da ne bjesne ovoliko srpski neprijatelji izvan Srbije i u Srbiji”, rekao je vođa radikala.

Na pitanje o tome hoće li sada njegova “ideja velike Srbije” umrijeti jer je pred sudom izjavio kako će “što bude veća kazna, ideja biti jača”, Šešelj je rekao kako je ideja “velike Srbije” snažna i bez njega jer joj je pridonio svojim političkim angažiranjem.

Šešelj je podsjetio da je još 2012. podnio odštetni zahtjev haškom sudu za 12 milijuna eura, ali je najavio mogućnost da ga poveća na 14 milijuna kako bi nadomjestio “psihičku patnju” i četiri godine iščekivanja presude. Novac će, kaže, dati u humanitarne svrhe.

Vođa radikala je rekao da neće tužiti Srbiju, a komentirajući političke okolnosti nakon oslobađajuće presude, rekao je kako se nada boljem izbornom rezultatu na izvanrednim parlamentarnim izborima 24. travnja te da očekuje između 20 i 25 posto glasova. “Ali najviše bismo voljeli da dobijemo više od naprednjaka”, rekao je Šešelj.

Odgovarajući na pitanja novinara, Šešelj je rekao i da oslobađajućom presudom “pada u vodu optužnica protiv troje članova SRS”, koji se terete za pritisak na svjedoke.

Šešelj je, vidno raspoložen, ulazeći u dvoranu rekao kako je “trebao naplaćivati ulaznice” za tiskovnu konferenciju, upitavši novinare zašto su došli u tolikom broju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.