Saborski zastupnici izglasali su rebalans državnog proračuna, i to sa 77 glasova potpore. Iščekivalo se da će 76 potrebnih glasova skupiti zahvaljujući dogovoru s HDZ-ovim partnerima Reformistima Radimira Čačića, koji su “slaganje” na lokalnoj razini uvjetovali potporom u Saboru. Još jedan dodatni, 77. glas donio im je Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke umirovljenika, koji je u Sabor ušao kao predstavnik “Restart koalicije” (SDP i partneri).
Rebalans je poduprla i Reformistica Natalija Martinčević iako je nedavno bila suzdržana kod glasovanja o povjerenju ministru Viliju Berošu. Objasnila je da su u razgovorima s HDZ-om prihvaćeni uvjeti vezani za sastavljanje vlasti u Varaždinskoj županiji te dogovoreni projekti na državnoj razini, piše HRT.
Iz oporbe su slijedile kritike “ucjenjivačke” politike.
Tko je Silvano Hrelja?
Silvano Hrelja rođen je 14. ožujka 1958. u Hreljinima kod Žminja u Istri. Nakon srednje elektrotehničke škole završio Višu tehničku školu za sigurnost pri radu i zaštitu od požara u Zagrebu (VŠS – inženjer sigurnosti pri radu i zaštite od požara).
Radio je u brodogradilištu Uljanik u Puli kao inženjer sigurnosti i u službi zaštite na radu. U Uljaniku se aktivirao u Sindikatu metalaca Hrvatske, te postaje glavni povjerenik sindikata u Uljaniku.
Na parlamentarnim izborima 2003. postaje saborski zastupnik Hrvatske stranke umirovljenika (HSU-a), a zatim i potpredsjednik stranke. Na parlamentarnim izborima 2007. uspijeva zadržati mjesto u Saboru, kao jedini zastupnik HSU-a, a HSU postaje dio vladajuće koalicije, na čelu s HDZ-om Ive Sanadera. Na 7. Skupštini HSU-a 14. ožujka 2008. izabran za predsjednika Stranke. Godine 2010., Hrelja sudjeluje u osnivanju Kukuriku koalicije, koja na izborima 2011. osvaja vlast, a Hrelja postaje jedan od 4 saborska zastupnika iz redova HSU-a. U 8. sazivu Hrvatskog sabora (2015.-2016.) također je bio zastupnik, izabran na listi SDP-a i partnera. U 9. sazivu (2016.-2020.) također je bio zastupnik koalicije okupljene oko SDP-a. Na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima Hrelja je sa svojom strankom HSU bio dio tzv. “Restart koalicije” (SDP i partneri).
Što piše u Hreljinoj imovinskoj kartici?
Hrelja ima saborsku plaću u iznosu od 29718,82 kuna bruto, odnosno 16826,56 kuna neto. Ima dva kredita, jedan u iznosu od 60 tisuća kuna kojeg otplaćuje mjesečno 1700 kn, a drugi u iznosu od 74 tisuća kuna koji mjesečno otplaćuje 2300 kuna, stoji u njegovoj imovinskoj kartici.
Vlasnik je jedne kuće i jedne oranice u Puli te suvlasnik još jedne kuće u Puli. Prva je kuća veličine 240,00 četvornih metara te ima vrijednost 1,5 milijuna kuna, a druga, čiji je 50-postotni suvlasnik s trećim osobama, je veličine 280 četvornih metara i vrijedi 1,2 milijuna kuna.
Također ima 15 dionica u Uljaniku.
Vučemilović o trgovini u Saboru: 8 zastupnika HDZ-a ima manji utjecaj nego jedan zastupnik Reformista
Vesna Vučemilović iz Domovinskog pokreta kaže da nije iznenađena ovakvom odlukom Reformista.
– I zadnji puta kada se donosio proračun gospođa Martinčević je dosta ucjenjivački nastupila i udovoljilo se zahtjevima Reformista. Nije to samo slaganje većine već i brza pruga Zagreb-Čakovec gdje opet mi Slavonci ostanemo zakinuti. Ja uvijek kažem da 8 zastupnika iz 4. izborne jedinice HDZ-a ima daleko manji utjecaj nego jedan zastupnik Reformista. Ta jedna ručica zlata vrijedi, ustvrdila je.
Sabor odbio sve oporbene amandmane
Prije glasovanja o samom rebalansu, Sabor je glasovao i o stotinjak oporbenih amandmana, no kao i Vladini predstavnici dan prije sve ih je odbio.
Te su amandmane podnijeli Klub Mosta i ‘mostovci’ Miro Bulj Ante Kujundžić, Marin Miletić i Nikola Grmoja, Klub ZLB, Boška Ban Vlahek (SDP), Vesna Vučemilović (DP)i Katarina Peović (RF).
Na što će se raspodijeliti glavnina rebalansa
Rebalans proračuna, posljedica je covida, ali prije svega problema u zdravstvu odnosno dogovora s veledrogerijama, a nakon što su iscrpljene zakonske mogućnosti da se dug prema njima rješava preraspodjelama u proračunu.
Najveći dio povećanih rashoda otići će za zdravstvo, za koji se osigurava dodatnih više od 2,8 milijardi kuna. Rebalansom se osigurava i dodatnih dvije milijarde kuna za mjere očuvanja radnih mjesta i skraćenog radnog vremena.
Osim Proračuna, Sabor je izmijenio i prateći mu Zakon o izvršavanju Državnog proračuna, a prihvatio je i Godišnji izvještaj o izvršenju Državnoga proračuna za 2020.
Sabor potvrdio promjene u zastupničkim redovima
Hrvatski sabor odobrio je u petak šest zastupničkih zahtjeva za mirovanjem, odnosno aktiviranjem mandata. Većina ih je uvjetovana nedavnim lokalnim izborima i činjenicom da su neki zastupnici izabrani na dužnosti nespojive sa zastupničkom.
Konkretno, slučaj je to sa HDZ-ovim zastupnicima Anđelkom Stričkom i Ivanom Celjakom koji su izabrani za župane, IDS-ovim Tuliom Demetlikom koji je izabran za zamjenika župana i Tomislavom Tomaševićem, zagrebačkim gradonačelnikom, pa će umjesto njih u Sabor njihove zamjene.
To su Nadica Dreven Budinski (HDZ), Marin Piletić (HDZ), Emil Daus (IDS) i Urša Raukar (Možemo).
Izgubljeni izbori, razlog je zbog kojega je mandat aktivirao bivši bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs (NZ), a iz Sabora odlazi njegova zamjena Martina Grman Kizivat (SDP).
Svi oni u petak su prisegnuli da će dužnost zastupnika obnašati savjesno i odgovorno, držati se Ustava i zakona i poštivati pravni poredak te se zauzimati za svekoliki napredak Hrvatske.
Riječima “Prisežem”, Piletić je dodao i “Tako mi pomogao Bog i sveti Josip”!
Nakon što je u prosincu zamrznuo mandat, u Sabor se vratio Dario Zurovec (Fokus), a otišao njegov zamjenik Davor Nađi. S obzirom na to da je ranije prisegnuo, Zurovec danas nije trebao ponavljati prisegu.