Tko je novi Plenkovićev ‘žetončić’ – Silvano Hrelja (HSU)?

Foto: fah

Saborski zastupnici izglasali su rebalans državnog proračuna, i to sa 77 glasova potpore. Iščekivalo se da će 76 potrebnih glasova skupiti zahvaljujući dogovoru s HDZ-ovim partnerima Reformistima Radimira Čačića, koji su “slaganje” na lokalnoj razini uvjetovali potporom u Saboru. Još jedan dodatni, 77. glas donio im je Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke umirovljenika, koji je u Sabor ušao kao predstavnik “Restart koalicije” (SDP i partneri).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rebalans je poduprla i Reformistica Natalija Martinčević iako je nedavno bila suzdržana kod glasovanja o povjerenju ministru Viliju Berošu. Objasnila je da su u razgovorima s HDZ-om prihvaćeni uvjeti vezani za sastavljanje vlasti u Varaždinskoj županiji te dogovoreni projekti na državnoj razini, piše HRT.

Iz oporbe su slijedile kritike “ucjenjivačke” politike.

Tko je Silvano Hrelja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Silvano Hrelja rođen je 14. ožujka 1958. u Hreljinima kod Žminja u Istri. Nakon srednje elektrotehničke škole završio Višu tehničku školu za sigurnost pri radu i zaštitu od požara u Zagrebu (VŠS – inženjer sigurnosti pri radu i zaštite od požara).

Radio je u brodogradilištu Uljanik u Puli kao inženjer sigurnosti i u službi zaštite na radu. U Uljaniku se aktivirao u Sindikatu metalaca Hrvatske, te postaje glavni povjerenik sindikata u Uljaniku.

Na parlamentarnim izborima 2003. postaje saborski zastupnik Hrvatske stranke umirovljenika (HSU-a), a zatim i potpredsjednik stranke. Na parlamentarnim izborima 2007. uspijeva zadržati mjesto u Saboru, kao jedini zastupnik HSU-a, a HSU postaje dio vladajuće koalicije, na čelu s HDZ-om Ive Sanadera. Na 7. Skupštini HSU-a 14. ožujka 2008. izabran za predsjednika Stranke. Godine 2010., Hrelja sudjeluje u osnivanju Kukuriku koalicije, koja na izborima 2011. osvaja vlast, a Hrelja postaje jedan od 4 saborska zastupnika iz redova HSU-a. U 8. sazivu Hrvatskog sabora (2015.-2016.) također je bio zastupnik, izabran na listi SDP-a i partnera. U 9. sazivu (2016.-2020.) također je bio zastupnik koalicije okupljene oko SDP-a. Na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima Hrelja je sa svojom strankom HSU bio dio tzv. “Restart koalicije” (SDP i partneri).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što piše u Hreljinoj imovinskoj kartici?

Hrelja ima saborsku plaću u iznosu od 29718,82 kuna bruto, odnosno 16826,56 kuna neto. Ima dva kredita, jedan u iznosu od 60 tisuća kuna kojeg otplaćuje mjesečno 1700 kn, a drugi u iznosu od 74 tisuća kuna koji mjesečno otplaćuje 2300 kuna, stoji u njegovoj imovinskoj kartici.

Vlasnik je jedne kuće i jedne oranice u Puli te suvlasnik još jedne kuće u Puli. Prva je kuća veličine 240,00 četvornih metara te ima vrijednost 1,5 milijuna kuna, a druga, čiji je 50-postotni suvlasnik s trećim osobama, je veličine 280 četvornih metara i vrijedi 1,2 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također ima 15 dionica u Uljaniku.

Vučemilović o trgovini u Saboru: 8 zastupnika HDZ-a ima manji utjecaj nego jedan zastupnik Reformista

Vesna Vučemilović iz Domovinskog pokreta kaže da nije iznenađena ovakvom odlukom Reformista.

– I zadnji puta kada se donosio proračun gospođa Martinčević je dosta ucjenjivački nastupila i udovoljilo se zahtjevima Reformista. Nije to samo slaganje većine već i brza pruga Zagreb-Čakovec gdje opet mi Slavonci ostanemo zakinuti. Ja uvijek kažem da 8 zastupnika iz 4. izborne jedinice HDZ-a ima daleko manji utjecaj nego jedan zastupnik Reformista. Ta jedna ručica zlata vrijedi, ustvrdila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor odbio sve oporbene amandmane

Prije glasovanja o samom rebalansu, Sabor je glasovao i o stotinjak oporbenih amandmana, no kao i Vladini predstavnici dan prije sve ih je odbio.

Te su amandmane podnijeli Klub Mosta i ‘mostovci’ Miro Bulj Ante Kujundžić, Marin Miletić i Nikola Grmoja, Klub ZLB, Boška Ban Vlahek (SDP), Vesna Vučemilović (DP)i Katarina Peović (RF).

Na što će se raspodijeliti glavnina rebalansa

Rebalans proračuna, posljedica je covida, ali prije svega problema u zdravstvu odnosno dogovora s veledrogerijama, a nakon što su iscrpljene zakonske mogućnosti da se dug prema njima rješava preraspodjelama u proračunu.

Najveći dio povećanih rashoda otići će za zdravstvo, za koji se osigurava dodatnih više od 2,8 milijardi kuna. Rebalansom se osigurava i dodatnih dvije milijarde kuna za mjere očuvanja radnih mjesta i skraćenog radnog vremena.

Osim Proračuna, Sabor je izmijenio i prateći mu Zakon o izvršavanju Državnog proračuna, a prihvatio je i Godišnji izvještaj o izvršenju Državnoga proračuna za 2020.

Sabor potvrdio promjene u zastupničkim redovima

Hrvatski sabor odobrio je u petak šest zastupničkih zahtjeva za mirovanjem, odnosno aktiviranjem mandata. Većina ih je uvjetovana nedavnim lokalnim izborima i činjenicom da su neki zastupnici izabrani na dužnosti nespojive sa zastupničkom.

Konkretno, slučaj je to sa HDZ-ovim zastupnicima Anđelkom Stričkom i Ivanom Celjakom koji su izabrani za župane, IDS-ovim Tuliom Demetlikom koji je izabran za zamjenika župana i Tomislavom Tomaševićem, zagrebačkim gradonačelnikom, pa će umjesto njih u Sabor njihove zamjene.

To su Nadica Dreven Budinski (HDZ), Marin Piletić (HDZ), Emil Daus (IDS) i Urša Raukar (Možemo).

Izgubljeni izbori, razlog je zbog kojega je mandat aktivirao bivši bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs (NZ), a iz Sabora odlazi njegova zamjena Martina Grman Kizivat (SDP).

Svi oni u petak su prisegnuli da će dužnost zastupnika obnašati savjesno i odgovorno, držati se Ustava i zakona i poštivati pravni poredak te se zauzimati za svekoliki napredak Hrvatske.

Riječima “Prisežem”, Piletić je dodao i “Tako mi pomogao Bog i sveti Josip”!

Nakon što je u prosincu zamrznuo mandat, u Sabor se vratio Dario Zurovec (Fokus), a otišao njegov zamjenik Davor Nađi. S obzirom na to da je ranije prisegnuo, Zurovec danas nije trebao ponavljati prisegu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.