Voditelj ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Rajko Kutlača u četvrtak je u Puli upozorio kako Grad Pula omalovažava socijalno partnerstvo i kolektivne ugovore te kako je položaj radnika u tvrtkama u gradskom vlasništvu sve lošiji.
U prilog svojoj tvrdnji naveo je primjer pulskih dječjih vrtića gdje je formirana radna skupina za izradu Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada dječjih vrtića da bi se potom jednostrano promijenili odnosi dogovoreni kroz pregovore i kolektivni ugovor odnosno povećani su koeficijenti dijelu rukovodećeg kadra koji nema veze s odgojno-obrazovnim radom.
“Nemamo ništa protiv većih plaća, ali povećanje plaća samo rukovodećem kadru narušava odnose u plaćama unutar ustanove na štetu nositelja djelatnosti, što je neprihvatljivo”, rekao je Kutlača. Ocijenio je i da se time degradiralo, zanemarilo i dovelo u pitanje postojanje i važnost socijalnog dijaloga jer, upitao je, kako drugačije tumačiti jednostrano mijenjanje dogovorenih odnosa bez obzira radi li se o povećanju ili smanjenju određenih prava.
Kutlača smatra kako taj slučaj otvara raspravu o stanju socijalnih prava u poduzećima gdje je osnivač i upravitelj Grad Pula
Podsjetio je i da je Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije nedavno održao pregovore u Pulaprometu želeći dogovoriti povećanja plaće radnicima u toj tvrtki nakon osam godina, no da im je rečeno kako Grad ne dozvoljava povećanje “jer su u tijeku značajni kapitalni projekti”.
Radnici komunalnih poduzeća trebaju davati usluge, a ne služiti
“Naš sindikat podupire projekte koji doprinose izgledu i funkcioniranju Grada, no to se ne može plaćati životnim uvjetima radnika komunalnih poduzeća. Oni su tu da daju uslugu, a ne da služe”, poručio je Kutlača upozorivši kako plaća u nekim gradskim poduzećima nije povećana od 2009.
Izrazio je uvjerenje da je pulska Gradska uprava toga svjesna i da će prije rasprave o novom gradskom proračunu sa sindikatima sjesti i razgovarati o plaćama u tvrtkama u vlasništvu grada. Također se nada da će se sve strane pridržavati takvih ugovora i mijenjati ih kroz dogovore i pregovore, a ne jednostrano kao u slučaju gradskih dječjih vrtića.
Tekst se nastavlja ispod oglasa