Sindikat medicinskih sestara upozorava na netransparentnost privatizacije primarne zdravstvene zaštite

Zagreb, 22.09.2017. - Konferencija za medije Hrvatskoga strukovnog sindikata medicinskih sestara - medicinskih tehnièara (HSS MS- MT) vezana uz potpunu privatizacije primarne zdravstvene zaštite koju je najavio ministar zdravstva Milan Kujundžiæ. Na fotografiji Dajana Subiæ, Anica Prašnjak, Brankica Grguriæ. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara upozorili su u petak na netransparentnost najavljene privatizacije primarne zdravstvene zaštite, jer ih unatoč njihovu upitu od prije dva tjedna ministar zdravstva Milan Kujundžić još nije informirao o tome, iako su medicinske sestre jedan od važnih nositelja zdravstvenog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Glavnog vijeća sindikata Anica Prašnjak ustvrdila je na konferenciji za novinare da se prodaja koncesijskih ambulanti i domova zdravlja očito namjerava provesti na nezakonit i neustavan način, a zdravstveni i nezdravstveni radnici o tome nisu primjereno obaviješteni.

Ministar je, kako doznajemo, razgovarao sa svim relevantnim čimbenicima, ali medicinske sestre nije prepoznao takvima, što smatramo velikim propustom koji vladajuća garnitura treba ispraviti, istaknula je Prašnjak.

Medicinske sestre su najbrojniji djelatnici u sustavu zdravstva, a u primarnoj su članovi tima koji odrađuju dobar dio posla vezan uz terapeutsko-dijagnostičke postupke. Stoga zaslužuju da im se objasni mogućnost sudjelovanja u otkupu tih prostora, koji će se nuditi samo jednoj kategoriji visokoobrazovanih djelatnika, odnosno liječnicima, rekla je Prašnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neprihvatljiv nam je otkup javnog dobra koje će prijeći u privatne ruke, poručila je Prašnjak, pogotovo jer je primarna zdravstvena zaštita u odnosu na zdravstvo u cjelini najmanji trošak. “To smo stvarali svi mi plaćajući poreze i doprinose, a sada nemamo pravo u tome sudjelovati i odlučivati”, rekla je.

Plaće sestara od 4000 do 6000 kuna

U Europi su trenutno 8,3 medicinske sestre na 1000 stanovnika, a u Hrvatskoj samo 5,6, što pokazuje zdravstveni statistički ljetopis iz ove godine u kojem se govori o 68.411 zdravstvenih radnika, od kojih 32.511 medicinska sestra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medicinske sestre se više ne javljaju na natječaje, a u KBC-u Zagreb postoji zabrana zapošljavanja pa se uvode restrikcije i posao se prelijeva na postojeće zaposlenike. Pritom se plaće medicinskih sestara kreću od 4000 do 6000 kuna, uključujući sve dodatke, naglasila je Prašnjak.

Postojećim tempom treba nam 60 godina da dostignemo pretkriznu razinu zaposlenosti medicinskih sestara, upozorila je Prašnjak dodavši kako ih trenutno u sustavu nedostaje oko 12.000. Osim boljiih plaća, u EU su bolji uvjeti rada i života, omogućuje se napredovanje i ulaganje u cjeloživotno obrazovanje, a u nas se to ne vidi i ne razumije, rekla je Prašnjak.

Predsjednica sindikata Brankica Grgurić poručila je da sindikat neće dopustiti da se o privatizaciji primarnog zdravstvenog odlučuje bez medicinskih sestara, već će stati u zaštitu ne samo njih nego i pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata Marijo Drlje rekao je kako pacijenti dijele sudbinu medicinskih sestara i podupiru ih, no niti njih nitko nije kontaktirao u vezi s najavljenom privatizacijom primarne zdravstvene zaštite.

“Tražimo očuvanje i jačanje solidarnog javnog zdravstvenog sustava na opće dobro osiromašenog hrvatskog puka. Treba zabraniti miješanje praksi, a privatizaciju sustava možemo djelomično podržati samo bude li se provodila privatnim kapitalom”, kaže Drlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.