Sindikat: Zaposlenost u Hrvatskoj ne raste

Foto: Fah

Iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja reagirali su u srijedu na tvrdnje premijera Andreja Plenkovića i ministra rada i mirovinskog sustava Marka Pavića da u Hrvatskoj raste zaposlenost, ističući kako to nije točno jer za taj podatak je ključan broj zaposlenih, a ne osiguranika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Predsjednica Grabar-Kitarović: Iza brojki o padu nezaposlenosti kriju se podatci o iseljavanju

Iako službeni podatci pokazuju kako zaposlenost u Hrvatskoj ne raste, premijer i predstavnici Vlade ne odustaju od svojih tvrdnji kako zaposlenost raste. Tu tvrdnju potkrepljuju podacima HZMO-a po kojima broj osiguranika raste, navodi se u priopćenju sindikata.

No, HZMO nije zadužen da prati broj zaposlenih niti mu je to svrha. Osiguranici koje HZMO broji uz zaposlene uključuju i osobe poput volontera, nezaposlenih osoba s pravom na mirovinsko, osobe na stručnom osposobljavanju, osobe s produženim osiguranjem i dr. Te se osobe ne mogu tretirati kao zaposlene i to bi premijer morao svakako znati i razumjeti, poručuju iz sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedina dva službena izvora na temelju kojih se može govoriti o padu ili rastu zaposlenosti su podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) o broju zaposlenih, koje DZS prikuplja iz poreznih obrazaca JOPPD, i Anketa o radnoj snazi, koja je prihvaćena i koristi se u cijelom svijetu.

Oba ta izvora pokazuju kako nema porasta zaposlenosti u Hrvatskoj, dapače trend zaposlenosti je prema oba izvora od 2015. u blagom padu, naglašava se u priopćenju predsjednika Velikog vijeća sindikata Vilima Ribića i makroekonomista Matije Kroflina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.