Sisak: Kreće projekt razminiranja u tri županije

Foto: fah

Oranice i šume bez mina, sigurniji uvjeti za povratak ljudi, bolje gospodarske prilike, sve to očekuju se od projekta “Razminiranje socijalno-gospodarske infrastrukture u Ličko-senjskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zadarskoj županiji” čiji je početak, uvodnom konferencijom, obilježen danas u Sisku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt se financira sredstvima Europske unije u okviru IPA programa Komponenta I. Ukupna mu je vrijednost 4,2 milijuna eura, od čega će se iz fondova EU izdvojiti 3,2 milijuna, a milijun iz državnog proračuna.

Mine se kani ukloniti s ukupno 4,5 milijuna četvornih metara. U planu je razminiranje poljoprivrednih i šumskih površina, te livada uz naselja Lički Ribnik, u općini Perušić, kod Blinjskog Kuta, Gornjeg Komareva, Zaloja, Gračanice Šišinečke, Donjih Jama, Glinske Poljane, Islama Grčkog, te Prigrade, objasnili su ravnatelji Hrvatskog centra za razminiranje Dražen Jakopec i njegov pomoćnik Miljenko Vahtarić.

Ličko-senjska županija, u devet gradova i općina, ima 148 četvorna kilometra minski sumnjivog područja, Sisačko-moslavačka županija u deset gradova i općina 102 četvorna kilometra, a Zadarska na području 12 općina i gradova 47,7 četvornih kilometra minski sumnjivog područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Završetkom Projekta, ističe ravnateljica Vladina Ureda za razminiranje Dijana Pleština, osjetno će se poboljšati uvjeti za povratak izbjeglih i raseljenih osoba, gospodarske i socijalne prilike na ratom pogođenom području, te ubrzati gospodarski razvoj i poboljšati infrastruktura.

Od 1998. godine do danas, Europska je unija razminiranje u Hrvatskoj financirala s 31 milijunom eura, a kako je najavljeno i dalje će pomagati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.