Sjećanje na žrtvu Borova naselja: ’30 bijelih svijeća za 30 godina patnje hrvatskog naroda’

borovo naselje komemoracija(2)
Foto: Narod.hr, snimka zaslona; fotomontaža; narod.hr

Komemorativnim programom “Žrtva Borova naselja za domovinu” ispred ostataka nekadašnje ratne bolnice i skloništa obilježava se 30. godišnjica stradanja te vukovarske gradske četvrti u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 9,30 sati u Borovo-commercu kod ostataka nekadašnje bolnice i skloništa “Vukovarske majke” započeo je prigodni program, nakon kojega je Kolona “Putem sjećanja i svjetlosti” krenula duž Ulice Blage Zadre i Trpinjske ceste do crkve Gospe Fatimske, gdje će biti služena misa za žrtve u Borovu naselju.

Bacanjem vijenca s obale u Dunav u 12,30 sati odala se počast ubijenim braniteljima i civilima na tom mjestu, a u 13 sati kod Spomen obilježja na Farmi “Lovas” te u 13,30 sati kod Spomen-obilježja nestalima u Domovinskom ratu u Borovu naselju u Sportskoj ulici.

U večernjim satima, u 18 sati, u Gradskoj knjižnici održat će se 17. Novinarsko-književnički susret “Grad-to ste vi”, u spomen na novinara i urednika Hrvatskog radija Vukovar Sinišu Glavaševića ubijenog na Ovčari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zarobljeni, ubijeni, nestali

U trenutku ulaska pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi u Vukovar, u podrumu Borovo Commercea, koji je bio odjel vukovarske ratne bolnice, bilo je oko tisuću ranjenih hrvatskih branitelja i civila. Nakon okupacije naselja, u Borovo Commerceu je zarobljeno i u nepoznato odvedeno 115 osoba, a na sam dan okupacije u Borovu naselju ubijena je 51 osoba. U obrani toga dijela grada poginulo je više od 500 ljudi.

30 bijelih svijeća je za 30 godina tuge za svu patnju hrvatskog naroda, za žrtvu Borovog naselja, za domovinu

Hrvatsku himnu otpjevala je Ivona Krajinović, kći hrvatskog branitelja, zatočenika srpskih koncentracijskih logora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“30. godina prošlo je od onoga dana kada su na ovom mjestu stajali oni koje ne možemo nazvati ljudima, kojima ništa nije sveto. Istoga dana pred njima su nijemo stajali hrvatski branitelji, starci, djevojke, žene i djeca. Njima je ovaj namučeni grad, naša domovina,.. sve to bilo sveto. Baš zato, zbog te ljubavi, zbog naših svetinja, mnogi od naših nisu s nama. Na njihovim grobovima danas gore svijeće.

Svijeće danas gore i za one koji nemaju grobova. Kod spomenika nestalima u Domovinskom ratu gori 386 svijeća za 386 nestalih s područja Vukovara, neka im te svijeće pokažu put prema njihovim obiteljima koji ih 30 godina čekaju i traže. Ovih 30 bijelih svijeća je za 30 godina tuge za svu patnju hrvatskog naroda, za žrtvu Borovog naselja, za domovinu. Neka se plamenovi tisuća svijeća upaljenih u Vukovaru i cijeloj Hrvatskoj spoje u svjetlo istine i ljubavi. Za našu prošlost i našu budućnost. Za zajedništvo. Neka taj plamen nadjača svaku mržnju. Tihi šapat ove krvlju natopljene zemlje neka nadjača zlobu svih onih kojima ni danas nije ništa sveto… “, istaknula je uvodno predsjednica “Vukovarskih majki” Manda Patko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govor u cijelosti pogledajte u videu:

Kolona “Putem sjećanja i svjetlosti” na Trpinjskoj cesti:

Misa za žrtve i bacanje vijenaca s obale u Dunav

U Borovu naselju služena je misa za žrtve. Bacanjem vijenca s obale u Dunav u 12,30 sati odala se počast ubijenim braniteljima i civilima na tom mjestu.

Potraga za najmilijima

Ivo Kovačić posljednji je zapovjednik obrane Borova naselja. Nekoliko dana prije pada teško ranjen i zbrinut je u pomoćnoj bolnici u Borovo Commercu.

“U toj bolnici je bilo dnevno oko 700 do 800 ljudi, a na današnji dan sve se slomilo. Oni koji nisu mogli doći u Borovo Commerce otišli su u Obućaru gdje je bilo sklonište”, kazao je Kovačić koji se prisjetio teških dana borbe, pada i 9-mjesečnog boravka u logoru u Stajićevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neki i dan danas govore da je Ovčara opravdana. Neki ni danas ne priznaju da je Republika Hrvatska slobodna država. Šutnja je zločin i svatko ima obavezu reći istinu”, poručila je za HRT Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih branitelja i civila.

Vukovarka Milka i dalje ne zna gdje joj je kći: ‘Meni su isti onaj koji ju je ubio i oni koji neće reći istinu‘

Postoje, nažalost, tisuće i tisuće priča o nestalima u ratnom Vukovaru, a među njima je i ona o braniteljici Jeleni Pančić. Njezina majka Milka Pančić nikada nije odustala i nikada nije gubila nadu te već tri desetljeća traži istinu o svojoj kćeri.

Jelena, braniteljica Vukovara, napunila je 19 godina kada je njezinu gradu bilo najteže. Majka Milka već 30 godina traži bilo kakvu vijest o sudbini i počivalištu svoje kćeri, a o tome su stizale različite informacije.

“Da je Jelena izdvojena u Borovu Selu, ne zna se gdje je odvedena. Bilo je izjava da je Jelena na Dunavu završila u Borovu Selu. Imam informacije da je Jelena u biti ubijena s četiri žene i pretpostavljam da je možda čak i to prava istina. Jer ni te žene nisu pronađene i ona je među njima najmlađa”, rekla je Milka Pančić za HRT.

U jednoj trokatnici bio je Jelenin položaj. Zarobljena je u Borovokomercu 19. studenog i odvezena u Borovo Selo. U tamošnjoj školi bila je u skupini. Od tada joj se gubi svaki trag. Stizale su i informacije o ubojici. Ima onih koji znaju istinu, ali šute – upozorava majka. Čak i među susjedima. No zavjet šutnje jači je.

“Ne znam, 30 godina da netko može šutjeti. Nose i oni teret, onaj tko zna istinu. Ne bih rekla da ih baš muči, mislim da su oni isti, i onaj koji ju je ubio i oni koji neće reći istinu, da su oni jednaki zločinci”, kaže Jelenina majka.

U gradu neriješenih sudbina i toliko neodgovorenih pitanja, ova majka ne gubi nadu, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.