Vlada je u četvrtak donijela Nacionalni program pomoći sektoru vina za razdoblje od 2019. do 2023., kojim se stvara podloga za financijsku potporu u idućih pet godina u iznosu od 55,4 milijuna eura za poticanje investicija i razvojnih projekata, odnosno 11,09 milijuna eura po godini, počevši od ove godine.
To je kazao potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, istaknuvši da već do kraja mjeseca očekuje prve natječaje iz ove ‘vinske’ omotnice.
U obrazloženju odluke Vlade navodi se kako će se financijska sredstva za provedbu Nacionalnog programa osigurati i planirati u projekcijama državnoga proračuna za iduće tri godine, uz planirani godišnji iznos od ukupno 83,19 milijuna kuna, odnosno 11,09 milijuna eura.
Pritom će se veći dio tog iznosa ili 10,8 milijuna eura osigurati iz sredstava europskih fondova, dok će iz državnog proračuna biti potrebno osigurati 260,1 tisuću eura (1,95 milijuna kuna).
Vlada je u četvrtak donijela Smjernice politike državnih potpora za razdoblje 2019. – 2021., koje predstavljaju upute davateljima državnih potpora prilikom planiranja mjera i izrade prijedloga državnih potpora iz svoje nadležnosti.
“Smjernicama se navode ciljevi dodjela državnih potpora čijem ostvarenju davatelji trebaju težiti, a uvijek se kao najpoželjnije ističu državne potpore horizontalne prirode, u skladu s praksom EU, a to je poglavito za istraživanje, razvoj, inovacije, za zaštitu okoliša, usavršavanje, zapošljavanje te ulaganje”, naglasio je ministar financija Zdravko Marić.
Za preuzete decentralizirane funkcije ukupno 2,3 milijarde kuna, povećanje od 2 posto
Ukupan iznos sredstava potrebnih za osiguranje minimalnih financijskih standarda preuzetih decentraliziranih funkcija (bilančnih prava) za ovu godinu uvećan je za 2 posto u odnosu na prošlu godinu i iznosi 2,3 milijarde kuna, odlučila je Vlada također na sjednici u četvrtak.
Vlada je, naime, donijela uredbu o načinu financiranja decentraliziranih funkcija te izračuna iznosa pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za ovu godinu, kao i pripadajuće odluke o minimalnim financijskim standardima.
Akcijskim planom u 2019. gospodarstvo se rasterećuje za 626,7 mln kuna
Vlada je na sjednici u četvrtak prihvatila akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva u 2019., a kako je istaknuo ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat, plan sadrži 314 mjera čijom će se provedbom gospodarstvo rasteretiti za dodatnih 626,7 milijuna kuna.
Akcijski plan sadrži mjere s predviđenim rasterećenjima u području zaštite okoliša, gospodarenja otpadom, vodnoga gospodarstva, energetike, poljoprivrede, veterinarstva i sigurnosti hrane, pravosuđa, socijalne skrbi, doprinosa, poreza, te trošarina.
Premijer Andrej Plenković u četvrtak je rekao da će Vlada u ovoj godini nastaviti s politikom strukturnih reformi i fiskalne konsolidacije te ulaganja u proizvodnje i orijentaciju domaćih kompanija na izvoz, jer se samo na taj način može povećati konkurentnost zemlje.