Slavonski Brod – grad koji već 10 godina zagađuje rafinerija iz Bosanskog Broda

Foto: fah

U eksploziji koja se u utorak navečer dogodila u rafineriji nafte u Bosanskom Brodu nitko nije smrtno stradao, a osam radnika koji su ozljeđeni u tom incidentu izvan su životne opasnosti, potvrdili su nešto prije ponoći iz lokalnog doma zdravlja i policije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO, FOTO) U rafineriji jedna osoba poginula, devet ozlijeđenih, uzrok eksplozije curenje goriva

Požar koji je izbio nakon eksplozije u postrojenju broj 4 stavljen je pod puni nadzor nešto prije 23 sata, čime je otklonjena opasnost od daljeg širenja vatre.

(FOTO) Kad će Plenković zatvoriti naftu Bosanskom Brodu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik tvrdi da Hrvatska izmišlja problem onečišćenja koje proizvodi rafinerija u Bosanskom Brodu

Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara izjavio je nakon sjednice kriznog stožera da za građane Slavonskog Broda nema opasnosti od štetnih plinova.

Uprava “Optima grupe”, tvrtke u BiH koja u ime ruskog vlasnika Zarubežnjefta upravlja rafinerijama nafte u Bosanskom Brodu i ulja u Modriči nije se oglasila,k a uzroci nesreće su nepoznati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za građane Slavonskog Broda nema opasnosti, pratimo mjerne postaje 1 i 2, štetni plinovi su u granicama normale, odnosno na najnižim mogućim granicama. Vjetar puše prema Derventi, tako da Slavonski brod nije u opasnosti”, rekao je Duspara nakon zajedničke sjednice gradskog i županijskog kriznog stožera, kojoj su uz župana Danijela Marušića nazočili predstavnici tamošnjih hitnih službi, od vatrogasaca do zdravstvenih djelatnika.

Grabar – Kitarović: Bosansko – brodska rafinerija neće više trovati stanovnike Slavonskog Broda

Slavonski Brod zagađen godinama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zrak u Slavonskom Brodu, zbog rafinerije iz Bosanskog Broda, u nekim je trenucima zagađen čak do 40 puta više od dopuštenog, a lebdeće čestice izazivaju najteže posljedice – teška oboljenja. Borba protiv toga traje već devet godina, ali bez uspjeha.

“Prije 8 godina je u Bosanskom Brodu koji je pod kontrolom tzv. Republike Srpske ponovno počela raditi rafinerija. Od tada je zagađenje zraka u Slavonskom Brodu iznad dopuštenog i izdrživog. Ta je rafinerija izgrađena prije 30 godina, 1986. i nije uopće namijenjena preradi ovakve nafte kakvu danas prerađuje. Vlada Jadranke Kosor nije napravila ništa. Milanovića je obećavao 2012. riješiti problem u roku od 2 godine, onda je Zmajlović obećavao 2013. da rafinerija prelazi na plin. Ništa nije napravljeno.. Oreškovićeva, pa Plenkovićeva vlada ništa. Dodik kaže da zagađenje nama veze sa rafinerijom u Bosanskom Brodu, hrvatska komisija mlati praznu slamu, Brođani ne smiju otvarati prozore od smrada, o potencijalnoj karcenogenosti uopće neću govoriti. A cijelo vrijeme nafta koju Bosanski Brod prerađuje i stvara zagađenje zraka – u rafineriju dolazi preko Hrvatske, Janafom. Šesti grad po veličini u Hrvatskoj 8 godina ne može disati – i to ne zanima hrvatske politčare. I nije to bilo koji grad. To je onaj Slavonski Brod na koji su se svaki dan srpske snage katapultirale tisuće granata, ubijajući djecu na putu za školu ili vrtić, a ljudi su tamo i dalje živjeli i branili – i sebe i Hrvatsku.
Evo prva 3 koraka koje Vlada – koja ne dopušta da joj susjedna zemlja truje građane – može odmah poduzeti:
1. Javiti g. Dodiku da će u sljedeći ponedjeljak Vlada RH zatvoriti dovod nafte Janafom rafineriji u Bosanskom Brodu – prvo na 7 dana, da Brođani dobiju malo kisika, a možda i duže – ovisno o konrektnim koracima BiH političara.
2. Zatražiti g. Dodika da u roku od 3 dana sazove sastanak svojih stručnjaka – iz BB rafinerije – i hrvatskih – iz riječke rafinerije – pa da odmah odrede konkretne mjere i rokove koje će poduzeti da rafineriju moderniziraju ili zatvore. Kratkoročne i dugoročne.
3. Danas naložiti Hrvatskoj komisiji za pregovore sa BiH -koja bezuspješno pregovora već godinama – da se preseli u Slavonski Brod i od tamo radi. Vjerujem da će im smrad kojem su izloženi brođani pomoći da dođu do nekih konkretnijih prijedloga rješenja…”, napisala je na svom Facebook profilu 2016. godine Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji.

Prosvjed zbog zagađenosti zraka u Slavonskom Brodu

Premijer Andrej Plenković ranije je izjavio kako Vlada ima dužnost pomoći građanima i građankama Slavonskog Broda te da će se po tom pitanju sve poduzeti – da će Vlada posebno naglasiti Europskoj komisiji važnost rješavanja ovog problema kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, točnije kroz poglavlje zaštite okoliša između EU i BIH, ali da će se rješenje tražiti i putem državnih kompanija Janaf i Plinacro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov prošle godine su razgovarali o mjerama koje bi trebalo poduzeti kako bi bosanskobrodska rafinerija koja je u vlasništvu ruskog naftnog diva “Zarubežnjefta” smanjila emisiju štetnih plinova čime bi se utjecalo na smanjenje onečišćenja okoliša. Konkretno je dogovoreno da se provede postupak plinoficiranja pogona rafinerije što bi smanjilo proizvodnju štetnih tvari tijekom prerade sirove nafte, ali ni to se nije pokrenulo.

Građani već godinama upozoravaju na problem, prosvjeduju, ali ništa se nije promijenilo nabolje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.