Slučaj ‘Nijemaca’ koji su silovali Španjolku i ‘Hrvatice’ koja je pretukla gay par: Zašto je nacionalnost u crnoj statistici važna?

nijemaca
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona, iStock

Tijekom vikenda, nakon što su međunarodni mediji raspisali da su petorica Nijemaca uhićena zbog silovanja 18-godišnje Španjolke, brzo se otkrilo da svi muškarci imaju ‘migrantsko podrijetlo’. Iako je ta činjenica brzo otkrivena, velika većina novinskih kuća nazvala je te muškarce “Nijemcima” i većina nije spomenula činjenicu da su muškarci migrantskog podrijetla, dok su ih mnoge novinske kuće čak nazivale “njemačkim čoporom”, piše John Cody u komentaru za portal Remix. No, ono što ispravno Cody detektira, u Hrvatskim je mainstream medijima već dugo prisutno. Kada bilo tko s hrvatskom putovnicom u inozemstvu napravi zločin, u naslovima je ‘Hrvat napravio’ ovo ili ono. S druge strane, kada zločin u Hrvatskoj počini migrant, u naslovima su neutralne imenice poput ‘Muškarac ubio’ i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je španjolska novinska kuća Ultima Hora izvijestila da su osumnjičenici od 21 do 23 godine turskog podrijetla, većina španjolskih medija bila je fiksirana na “njemački” aspekt zločina. Čak je i njemački tisak brzo ustvrdio da su muškarci Nijemci bez ikakvog konteksta, a Welt, jedan od najpopularnijih konzervativnih listova u zemlji, objavio je naslov “Pet njemačkih turista na Mallorci mora biti u pritvoru”.

Welt niti u jednom trenutku u članku ne spominje migrantsko porijeklo osumnjičenih. Ista priča ispričana je u cijelom međunarodnom tisku, s Associated Pressom, Deutsche Welleom i Daily Mailom koji nisu spominjali migrantsko porijeklo muškaraca.

Novine Bild bile su možda jedine veće njemačke novine koje su zabilježile da su svi muškarci bili migrantskog porijekla, ali Bild je jedna od rijetkih publikacija u Njemačkoj koja dosljedno objavljuje takve informacije kada ih policija učini dostupnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je to važno

Pitanje muškaraca migranata, ili onih s migrantskom pozadinom, koji se prikazuju jednostavno kao “Nijemci” kada je riječ o kriminalu bilo je tema posljednjih godina, ali trebali bismo očekivati ​​da će se taj trend nastaviti i samo će se pogoršati.

Razlog za to je taj što njemačka vlada brzo naturalizira stotine tisuća migranata, a nakon što ti stranci dobiju njemačko državljanstvo, jednostavno ih se naziva “Nijemcima” u statistikama kriminala.


Bivši šef poljske diplomacije: Migracijski pakt EU-a je ‘recept za europsko samoubojstvo’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka ne pravi razliku na temelju rase ili etničke pripadnosti u vlastitoj kriminalističkoj statistici i samo dijeli podatke između Nijemaca i stranaca.

Zato su, kada je pet njemačkih državljana migrantskog podrijetla navodno silovalo mladu djevojku u Španjolskoj, svjetski mediji i njemački domaći mediji mogli glasno trubiti da su Nijemci sudjelovali u grupnom silovanju.

Statistika je bitna

Za svakoga tko ima iako i minimalno znanje o situaciji u Njemačkoj, postoji široka svijest o tome što pokreće problem kriminala u zemlji, a to nije etničko njemačko stanovništvo.
Ako pogledamo statistike grupnih silovanja samo u Njemačkoj, one otkrivaju da je rekordan broj grupnih silovanja počinjen 2022. godine, a polovica osumnjičenih u tim slučajevima bili su stranci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što ne znamo je koliko je Nijemaca u tim slučajevima imalo “strano podrijetlo”, drugim riječima, jesu li imali roditelje ili bake i djedove koji su došli iz strane zemlje. Jedna od naznaka je činjenica da je ukupni broj grupnih silovanja počeo vrtoglavo rasti u tandemu s rastućom imigrantskom populacijom u Njemačkoj počevši od 2016.

Njemačke lijeve stranke imaju veliki interes osigurati da podaci nikada ne postanu dostupni njemačkoj javnosti, budući da nesavršeni podaci koji su već dostupni jasno pokazuju golemu ulogu stranaca u statistikama teških zločina, uključujući silovanja, napade i ubojstva . Istodobno, Nijemci su sve više postali oprezni prema masovnoj imigraciji, a do 22 posto kaže da je sada spremno glasati za stranku Alternativa za Njemačku (AfD), poznatu po svom antiimigrantskom stavu’, stoji u komentaru Remixa.

Primjer Beškera

Kod hrvatskih mainstream medija prisutan je isti trend. Ne ističe se nacionalnost počinitelja, iako nije riječ o osobama hrvatskog državljanstva.
S druge strane, kada netko s hrvatskom putovnicom počini zločin izvan Hrvatske, mediji bruje o Hrvatu ili Hrvatici koji stoje iza zlodjela.

Najbolji primjer je tekst ‘barda hrvatskog novinarstva, nedavno preminulog Inoslava Beškera iz 2018. o sukobu jednog heteroseksualnog i jednog homoseksualnog para u Belgiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Inoslav Bešker kao primjer strukturnog poremećaja u suvremenoj Hrvatskoj

Sukob dvaju parova Bešker je u tekstu pod naslovom ‘Epohalan uspjeh hrvatske katoličke homofobne kulture: Hrvatica i suprug do krvi premlatili talijanskog crtača stripova i njegovg muža koji boluje od Alzhaimerove bolesti!’ opisao kao brutalni napad heteroseksualaca na homoseksualce. Ženu koja je u tome sudjelovala, Belgijanku čija je majka navodno Hrvatica, nazvao je Hrvaticom i predstavnicom “katoličke homofobne kulture”.

Napadačica govori belgijski i turski, a na kraju je ispalo da je homoseksualce premlatio njezin partner s bugarskim papirima. No i tada se Bešker domislio pa je zaključio da je taj muškarac samo bio pod utjecajem svoje partnerice Hrvatice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.