Slučaj smrti Mislava Bage pokazuje da vladajući političari i mainstream mediji u prešutnom dogovoru mogu neku informaciju zataškati, ali i da se dignitet obitelji i preminulog poštovao, dok u nekim drugim slučajevima to nije tako. Upravo to pokazuje slučaj od prije nekoliko dana.
Smrt muškarca kod Dubrovnika
“Beživotno tijelo muškarca je pronađeno na plaži Buža II.
Iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske potvrdili su da se radi o 43-godišnjaku te da je vjerojatno riječ o utapanju. Tijelo muškarca poslano je na Odjel patologije Opće bolnice Dubrovniku. O nesretnom slučaju obaviješteno je i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) te se utvrđuju okolnosti slučaja. Zasad ništa ne upućuje na kazneno djelo. Na terenu su tijekom jutra bili djelatnici pomorske policije i hitne pomoći”, objavljeno je prije nekoliko dana.
Neki mediji sve su ilustrirali fotografijom broda za skupljanje smeća, neki drugi su objavili čak i video, ne razmišljajući o dignitetu stradalog i njegove obitelji.
“I još su za naslovnu fotografiju neki stavili brod za skupljanje smeća a što se dalo pretpostaviti da je našeg sugrađanina i susjeda, inače vrijednog i dragog čovjeka, oca dvoje djece, pokupio brod za skupljanje smeća iz mora. Nije namjerno, očito, ali za ne vjerovati neprofesionalno i nepromišljeno”, jedan je od komentara ispod objave kritike jednog medija na FB na postupanja drugih medija.
Koji su medijski kriteriji za objavu na takav način? Zašto se o nekim smrtnim slučajevima nepromišljeno objavljuje, dok se o onima za koje postoji interes javnosti šuti?
Slučaj Bago popraćen s puno pažnje, je li to prešutni dogovor medija i politike?
S druge strane još 22. kolovoza ove godine portal Narod.hr poslao je upit Policijskoj upravi zagrebačkoj (PUZ) u vezi s okolnostima smrti poznatog televizijskog novinara Mislava Bage (49), koji je preminuo 18. kolovoza, ali dosad nismo dobili odgovor. Ponovljeni upit Policijskoj upravi zagrebačkoj poslali smo 31. kolovoza, a isti dan upit u vezi sa smrti Mislava Bage poslali smo i Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP). Potom smo telefonom kontaktirali s PUZ-om i MUP-om, te 13. rujna MUP-u uputili zahtjev za pravo na pristup informacijama, ali do danas konkretnog odgovora nema. Je li u vezi s Baginom smrti riječ o prešutnom dogovoru vodećih medija i politike – da nitko ne postavlja pitanja i odgovora nema?
Službenih podataka i dalje nema
Javnost još uvijek nije upoznata s okolnostima smrti poznatog hrvatskog televizijskog novinara Mislava Bage (49) od koje je prošlo 34 dana. Odmah nakon njegove smrti 18. kolovoza pojavio se podatak da je njegovo tijelo pronađeno u ranim jutarnjim satima u Martićevoj ulici u Zagrebu, ali to nije službeno potvrdila policija. Također se pronio glas o suicidu, te su društvene mreže uzavrele od raznih teorija i neprovjerenih vijesti. Činjenica je da je utjecajan televizijski novinar umro nasilnom smrću i da javnost ima pravo znati okolnosti njegove smrti, ali službenih podataka nema.
> Željka Markić: ‘Javnost ima pravo na istinu o nasilnoj smrti Mislava Bage’
> Preminuo novinar i urednik Mislav Bago
> Bagina poruka nakon njegove smrti dobila novo značenje: ‘A što sad, kad te nema tu…’
> Što znamo o iznenadnoj smrti Mislava Bage?
> Nakon bahaćenja, evo intervjua koji je Plenković dao pokojnom Bagi
Od 18. kolovoza objavljeni su mnogi televizijski prilozi, kao i napisi u novinama o Baginu kvalitetnom radu, ali o uzrocima smrti i dalje nije objavljeno ništa. Na njegov su sprovod došle mnoge poznate osobe javnog i političkog života, pa tako i sam premijer Andrej Plenković, te ministar policije Davor Božinović.
Kako se inače javnost obavijesti o pronalasku tijela?
Zanimljivo je da policija o smrti Bage na svojim internetskim stranicama nije objavila baš ništa, mada je uobičajeno da se inače obavijesti javnost o pronalasku tijela, naravno bez navođenja identiteta osobe.
Tako je primjerice 11. rujna ove godine Policijska uprava zagrebačka izvijestila da je “10. rujna u Susedgradu u Ulici Gajnice, u stanu pronađeno tijelo 38-godišnjaka. Na tijelu nisu uočeni tragovi koji bi upućivali da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Tijelo je prevezeno na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku.”
PU zagrebačka je 29. kolovoza objavila: “Jučer, 28. kolovoza oko 13.10 sati na području Samobora (Medsave) u koritu rijeke Save pronađeno je tijelo zasad nepoznate ženske osobe. Na tijelu nisu pronađeni tragovi koji bi upućivali da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Tijelo je prevezeno u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku Zagreb.” Poslije je ova vijest nadopunjena informacijom da je u pitanju ženska osoba starosti 88 godina.
PU zagrebačka je 26. kolovoza objavila: “Pronalazak leša na Trnju – Jučer, 25. kolovoza oko 14.20 sati na području Trnja u Karašičkoj ulici, policijski su službenici u napuštenoj kući pronašli leš zasad nepoznatog muškarca. Obavljenim očevidom nisu pronađeni tragovi koji bi upućivali na činjenicu da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Tijelo je prevezeno u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku Zagreb.” Naknadno su ovu vijest nadopunili informacijom da se radi o 34-godišnjaku.
Filtriranje informacija?
S obzirom na to da je Mislav Bago bio javna osoba, novinar jedne od najjačih televizijskih kuća u Hrvatskoj, svakodnevno putem malog ekrana ulazio u domove malih ljudi, te je na njih utjecao i oblikovao im mišljenje – potrebno je znati uzrok njegove smrti, odnosno takva je informacija, uz dužan pijetet prema preminulome, od interesa javnosti.
Zašto o smrti Bage nisu objavljene detaljnije informacije, dok se o drugim slučajevima redovito objavljuju?
Tekst se nastavlja ispod oglasa