Srbijanske reakcije na presudu Stanišiću i Simatoviću: Vučić sazvao sastanak s Brnabić i Vulinom

Foto: epa

Nakon što je MICT (Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove), ustanova sljednica Haškog suda, u srijedu donio presudu kojom su pripadnici srbijanske službe sigurnosti Stanišić i Simatović osuđeni na po 12 godina zatvora, stigle su reakcije iz Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanišić i Simatović, podsjetimo, nisu osuđeni za udruženi zločinački poduhvat, a, prema presudi, odgovorni su samo za za pomaganje, ne i zapovijedanje, ne i planiranje, ratnih zločina i to samo u Bosanskom Šamcu, ne i drugim općinama u BiH i ne u Hrvatskoj, za što su bili optuženi.

“Vrlo je zanimljivo kako to rade. Kada su (Antu) Gotovinu osudili za presude u ‘Oluji’, sljedeća presuda je bila da je nevin. Kada Srbe proglase nevinima, sljedeća presuda je da su krivi”, rekao je srbijanski ministar unutarnjih poslova Vulin za komercijalnu provladinu televiziju Pink dodajući kako je riječ o pokušaju suđenja srpskom narodu i državi.

Vulin je kazao i kako je predsjednik Vučić odmah nakon presude pozvao njega i premijerku Brnabić na razgovor o presudi i sagledavanju njezinih posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O detaljima tih razgovora javnost nije obaviještena.

Vulin je također rekao kako Haški sud nije osnovan kako bi se sudilo pravedno niti kako bi se narodi na “Balkanu” pomirili, već upravo suprotno.

I pojedini srbijanski odvjetnici reagirali su na presudu. Odvjetnik Branislav Tapušković, nekadašnji amicus curie (prilajtelj suda) u slučaju Slobodana Miloševića, ocijenio je presudu kao “solomonsko rješenje da se ‘pokrije vrijeme” koje su Stanišić i Simatović proveli u pritvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tapušković je istaknuo kako je “ipak najbitnije što nisu osuđeni za udruženi zločinački pothvat (UZP) jer je to moglo odvesti u neke reperkusije po učesće Srbije u UZP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.