Bivši šef uprave Janafa Dragan Kovačević, koji je zajedno s više osoba ponovno uhićen u srijedu ujutro zbog sumnje u koruptivna kaznena djela, po sumnjama USKOK-a primao je mito u obliku nekretnina u zamjenu za namještanje poslova u ovoj državnoj tvrtki. Kako tportal doznaje, jedna od tih nekretnina nalazi se na splitskom Žnjanu – a ime njenog investitora u najmanju je ruku znakovito.
Radi se, naime, o stanu u zgradi ‘Sunčani Žnjan’ na adresi Put Žnjana 14D, koju je nedavno izgradila istoimena tvrtka u vlasništvu bivšeg predsjednika Hrvatske narodne stranke Ivana Vrdoljaka i njegovog stranačkog kolege Klementa Bašića.
Informacije su zasad potpuno neslužbene, budući da detalji istrage vrlo sporo cure u javnost.
Tportal ipak doznaje da se radi o manjem jednosobnom stanu s balkonom, te pripadajućom garažom u podzemnoj etaži ovog luksuznog objekta.
Na parlafonu na ulazu u zgradu ne nalazi se Kovačevićevo prezime, ali nekoliko stanova označeno je tek brojkama. Vrdoljak je pak na upit 24sata kazao: “Danas sam surovi poduzetnik, a Kovačević tu nije kupio stan” te dodao da će reagirati na bilo kakvo povezivanje njegovih tvrtki s bilo kakvim kriminalom.
Tvrtku ‘Sunčani Žnjan’ Vrdoljak i Bašić osnovali su 2018. godine s početnim kapitalom od 20 tisuća kuna, zgrada u kojoj su izgradili deset stanova i dva poslovna prostora vrijedi oko 16,5 milijuna kuna. Sam Vrdoljak svojedobno je potvrdio da je prodajna cijena stanova bila oko 3 tisuće eura po kvadratu.
‘Prodaja ide dobro i mogu reći da ćemo pristojno zaraditi jer smo podigli nivo kvalitete gradnje u Splitu. Ja sam ušao u projekt naknadno, Bašić je već imao zemljište koje je kupljeno od privatnika, a nije bilo nikakvih prenamjena zemljišta’, rekao je Vrdoljak u listopadu 2019. godine.
Klement Bašić, inače, bivši je predsjednik HNS-a Splitsko-dalmatinske županije, a danas predsjednik Dalmatinskog regionalnog saveza Hrvatske narodne stranke te vijećnik u skupštini Splitsko-dalmatinske županije.
Političko djelovanje Ivana Vrdoljaka
Podsjetimo, uz Ivana Vrdoljaka, bivšeg ministra i Plenkovićevog koalicijskog partnera vežu se brojne afere – od nepravilnosti u dodjeli bespovratnih sredstava u ministarstvu, prijetnji pa sve do ugradnje razdjelnika.
Ivan Vrdoljak 2000. godine postao je tajnik HNS-ove podružnice Osijek i član Županijskog vijeća HNS-a Osječko-baranjske županije. Godinu dana poslije izabran je za člana Središnjeg odbora HNS-a, a 2002. i za predsjednika osječkog HNS-a. 2004. napreduje do funkcije predsjednika Slavonsko-baranjskog regionalnog saveza HNS-a, a postaje i članom Predsjedništva stranke te vijećnik u Županijskoj skupštini Osječko-baranjske županije. 2006. je izabran za vijećnika u osječkom Gradskom vijeću.
Na izborima 2008. pod njegovim vodstvom koalicija HNS-HSU-Zeleni osvojila je malo ispod 9%. Obnašao je dužnost zamjenika gradonačelnika grada Osijeka zaduženog za društvene djelatnosti i gospodarstvo. Također bio je ministar gospodarstva u dvanaestoj Vladi RH (koaliciji HNS, SDP, IDS, HSU, poznatijoj pod imenom Kukuriku koalicija).
Nakon što je odlučio postati Plenkovićev koalicijski partner, dio članova HNS-a istupio je iz stranke, kritizirao njegovu odluku te su predvođeni Ankom Mrak Taritaš osnovali GLAS.
Afera razdjelnici
Za vrijeme ministra Vrdoljaka uvedeni su razdjelnici kako bi zamjenili kalorimetre koji su bili skuplji, međutim onima koji nisu ugradili razdjelnike počeli su od HEP-a stizati puno skuplji računi za grijanje. Pod zakonskom obvezom ugradnje istih, kazna je između deset i pedeset tisuća kuna.
Ivica Džeba, profesor sa zagrebačkog Građevinskog fakulteta, podnio je zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o tržištu toplinskom energijom koji propisuje obvezu ugradnje tih instrumenata te Pravilnika o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.
Pitao je resorno Ministarstvo gospodarstva jesu li izradili studiju o razdjelnicima prije odluke o njihovoj obveznoj ugradnji. Odgovorili su mu da to nisu napravili jer direktiva to i ne zahtijeva.
HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima. Na pitanje zašto nisu napravili studiju isplativosti, bivši ministar Ivan Vrdoljak rekao je kako su stručne službe procijenile da to nije potrebno. Građani su tako prevareni za milijarde kuna. Cijelo vrijeme isticano je da će ugradnjom razdjelnika građani uštedjeti, a što je zapravo bila obmana.
Njemačka je pak, navodi Džeba, izradila tu studiju, koja je pokazala da razdjelnici neće smanjiti potrošnju energije pa ih nije ni uvela.
Prijetnje hrvatskom članu NE Krško
Protiv Ivana Vrdoljaka podignuta je i zatim potvrđena optužnica zbog prijetnji hrvatskom članu nuklearne elektrane Krško.
Prema pisanju medija Vrdoljak je inzistirao da Perhanić podnese ostavku na mjesto člana uprave Nuklearne elektrane Krško.
Perharić je Vrdoljaka prijavio i optužio kako mu je poručio da se više ne smije pojavljivati na poslu, a ako to ipak učini, “prijavit će ga Ministarstvu unutarnjih poslova, Ministarstvu vanjskih poslova i USKOK-u”.
Vrdoljak je tvrdio da je protiv njega podignuta lažna kaznena prijava.
Manipulacije u dodjeli bespovratnih sredstava
Kada je 2016. godine Vrdoljaka zamijenio Tomislav Panenić na mjestu ministra gospodarstva, otkrio je manipulacije u dodjeli bespovratnih sredstava i, iako ne protiv Vrdoljaka osobno, protiv odgovornih osoba dignuo kaznenu prijavu.
Panenić je prvo, kaže, uočio da neki pozivi nisu objavljeni na web stranicama, pa je tražio savjetnike da vide koliko ih je.
„Prvo su uočili da se na svim tim pozivima pojavljuju imena jedno te istih općina i gradova. Ono što je bilo evidentno meni, koji politički djelujem, jest da se to sve odnosilo na gradove i općine kojima upravljaju načelnici i gradonačelnici HNS-a“, izjavio je bivši ministar gospodarstva Panenić.
Detaljnim iščitavanjem uočili su niz nepravilnosti. Model je bio sljedeći: objavio bi se javni poziv, tko bi prvi doznao i među prvima se prijavio on bi i dobio novac. Vrijeme predaje dokumentacije igralo je značajnu ulogu. Povjerenstvo koje je ocjenjivalo one koji su prošli nije imalo jasne kriterije. Vrdoljak se i tada branio politikom jer je ta afera izbila za vrijeme predizborne kampanje nakon sloma Tomislava Karamarka, pisao je dnevnik.hr.
Sudjelovao u štetnoj SDP-ovoj privatizaciji
Linić, Pusić, Vrdoljak, Pejnović – Svi oni odgovorni su jer su dali suglasnost za to da se državni proračun ošteti za oko 3,5 milijarde kuna. Riječ je o protuzakonitoj i štetnoj privatizacije Croatia osiguranja.
Na čelu Ureda za zakonodavstvo RH je Zdenka Pongračić, na čelu Ministarstva gospodarstva je bio ministar Ivan Vrdoljak, na čelu, Ministarstva vanjskih i europskih poslova ministrica je bila Vesna Pusić, na čelu Agencije za upravljanje državnom imovinom i Državni ured za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović. Bivši ministar financija Slavko Linić i predsjednik Uprave Adris grupe Ante Vlahović potpisali su 6. ožujka 2014. u Ministarstvu financija ugovore kojim rovinjski Adris kupuje Croatia osiguranje – znači, i Linić snosi dio odgovornosti.
Firme iza kojih stoji Vrdoljak dobivaju unosne poslove s HEP-om
Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.
Druga firma, koju je ministar osmislio isključivo za biznis s HEP-om, je Terra d.o.o. i koja nominalno glasi na Juliju Đanić, suprugu Gorana Đanića, načelnika Podgorača kod Našica, inače kuma ministra Vrdoljaka s kojim je ovaj “jako dobro” poslovao dok je bio zamjenik gradonačelnika Osijeka.
Povezanost s PPD-om
Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a prijatelj je s HNS-ovim Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana. Vujnovac je istaknuo više puta svoje prijateljstvo s Vrdoljakom, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.
“Jednako tako, valjalo bi provjeriti i pogovor kako ministar Vrdoljak PPD-u iznajmljuje svoje lokale u blizini jednog zagrebačkog hotela”, pitao se kolumnist Ivica Šola.
Mediji su se zadnjih godina zanimali za vlasničku strukturu Prvog plinarskog društva (PPD), koji na plinu ostvaruje stotine milijuna kuna prihoda, a koje je dodatno procvjetalo usporedo s Vrdoljakovim političkim usponom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa