Starešina: vrlo je značajno za Hrvatsku to što presuda nedvosmisleno skreće pozornost na ulogu JNA u zločinima u Hrvatskoj

“Presudu treba pažljivo iščitati kad se pojavi u pisanom obliku. Moram reći da nije neočekivano što je sud odbacio hrvatsku tužbu za genocid.  A apsolutno je očekivano što je odbacio jednoglasno srpsku protutužbu za genocid. Međutim, od samog početka bilo je vrlo upitno hoće li biti donesena presuda o kršenju konvencije za genocid, jer sud zahtjeva vrlo visoke standarde dokazivanja genocidne namjere “, rekla je Višnja Starešina za naš portal komentirajući presudu o uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid u ratu devedesetih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnila je kako je sama bit pokretanja tužbe bila u to vrijeme 1999. godine bila postaviti neki kontrolni mehanizam postupcima pred Haškim sudom koji su se počeli udaljavati od odgovornosti političkog vodstva tadašnje Jugoslavije, vrha JNA i njegove obavještajne službe KOS, i od političkog vodstva Srbije za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj , a sudskim se postupcima počela se graditi umjetna ravnoteža krivnje.

“Ono što se meni nakon prvog slušanja čini značajnim i vrlo pozitivnim za Hrvatsku je to što presuda  nedvosmisleno skreće  pozornost na ulogu JNA u zločinima u Hrvatskoj”, naglasila je Starešina rekavši kako u presudi su JNA i paravojne jedinice prema presudi činile brojna genocidna , no Sud je zaključio da nije dokazana genocidna namjera potpunog ili djelomičnog uništenja Hrvata, već tek da su ta djela počinjena s ciljem stvaranja etnički čistog prostora za veliku  Srbiju.

“Ova presuda bi trebala biti putokaz i za buduće kaznene  postupke i istraživanja, kao i svojevrsni putokaz za pisanje povijesti koja je do sada premalo posvećivala pozornosti ulozi JNA i njezinoj obaviještajnoj službi KOS u počinjenju genocidnih djela u Hrvatskoj. Nakon takvih ocjena međunarodnog suda pravde moramo se upitati zašto postupci haškog suda nisu obuhvatili vojni vrh JNA i njegovu obavještajnu službu, zašto  to nisu učinili sudski postupci u Srbiji, a osobito zašto takve postupke nije pokretalo hrvatsko državno odvjetništvo”, istaknula je dodavši kako to ponovno skretanje pozornosti na JNA također će biti ispit savjesti i hrvatskog pravosuđa i Haškog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ova presuda je i jedan kontolni mehanizam djelovanja hrvatskih istražnih organa  i pravosuđa. Naime, u presudi se  spominje kako su  dostavljene neke izjave svjedoka bez potpisa koja također nisu potpisana ni od onh koji su vodili intervju. Riječ je o policijskim bilješkama napravljenim još ranih devedesetih nakon razgovora sa svjedocima. Mi se moramo upitati zašto te prve policijske istrage nisu dobile svoj nastavak u postupcima DORH-a, i koliko ozbiljno djeluje država koja pred međunarodnim sudom  podnosi tužbu za genocid, a njezino pravosuđe nema obrađene ključne predmete kojima bi trebalo dokazati genocid, već kao dokaz podnosi nepotpisane  policijske bilješke stare dvadesetak godina, na koje se državno odvjetništvo oglušilo”, pojasnila je Starešina.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.