Stier: Hrvatska je snažna potpora Crnoj Gori za članstvo u NATO-u i EU-u

Foto: fah

Hrvatska podržava Crnu Goru na njezinom europskom i euroatlantskom putu i smatra da je to u geostrateškom interesu i interesu sigurnosti Europe, izjavio je u srijedu u Zagrebu ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier nakon susreta s crnogorskim kolegom Srđanom Darmanovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska i Crna Gora i kroz Jadransku trilateralu, ali i bilateralno, održavaju intenzivne odnose i u smislu promicanja i potpore Crnoj Gori na europskom i euroatlantskom putu (…) Crna Gora je dobila pozivnicu za NATO i pri kraju je proces ratifikacije. Istaknuli smo da je to i u geostrateškom interesu i u interesu sigurnosti Europe”, kazao je Stier i izrazio optimizam glede skorog dovršenja tog procesa.

Hrvatski sabor je ratificirao Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u 25. studenoga 2016.

Darmanović je kazao da se zahvaljuje Hrvatskoj na svemu što je napravila i dalje radi na “našoj strpljivoj borbi da ostvarimo svoje članstvo u NATO-u kao i u Europskoj uniji jer su to dva zaglavna kamena temeljca vanjske politike naše zemlje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je ratificirala Protokol o pristupanju NATO-u i jako dobro razumije potrebe regije i da je crnogorsko članstvo još jedna karika u lancu koja nedostaje”, kazao je Darmanović i izrazio uvjerenje da će na summitu NATO-a u Bruxellesu u svibnju Crna Gora postati 29. članica Saveza.

“Vjerujemo da će to pridonijeti stabilnosti regije i da će to na neki način koristiti i drugim aspirantima, našim susjedima, za koje smo mi zainteresirani da napreduju”, dodao je crnogorski šef diplomacije.

Darmanović se osvrnuo i na sigurnosnu situaciju u regiji koja se “ne smije ignorirati”. Podsjetio je da je Crna Gora imala svoje sigurnosne izazove i da se uspješno othrvala, ocjenjujući da “naša regija treba kontinuirani angažman EU-a i NATO-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je podsjetio na riječi hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović na sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu koja je upozorila da “miješanje trećih strana na zapadnom Balkanu predstavlja prijetnju euroatlantskim integracijama”.

“To ne bi bio najpoželjniji scenarij”, kazao je Darmanović i poručio da “Crna Gora zna gdje ide”.

On je istaknuo da Hrvatska svesrdno pomaže Podgorici na njezinom putu u Europsku uniju, “od samog početka do danas” i podsjetio da je njegova zemlja otvorila 26 pregovaračkih poglavlja i zatvorila dva poglavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, dvije zemlje su “napornim radom postigle da predstavljaju neku vrstu lidera europskih integracija”.

Dvojica ministara su gospodarsku suradnju ocijenili dobrom, posebice u građevinskom sektoru, istaknuvši da postoji ambicija jačanja suradnje i na području energetike.

“Investicije hrvatskih gospodarstvenika u Crnoj Gori su prisutne. Želimo dodatno potaknuti trgovinsku razmjenu i u tom kontekstu razgovarali smo o jačanju odnosu između naših gospodarstvenika. Što se infrastrukturnih projekata tiče tu je potpora za Jadransko-jonsku autocestu i Jadransko-jonski plinovod”, kazao je šef hrvatske diplomacije.

Glede otvorenih pitanja između dviju zemalja, Stier je kazao da su Hrvatska i Crna Gora u “ojačanom ozračju dobrosusjedskih odnosa i da su pristupili svim tim pitanjima s namjerom da se ona počnu rješavati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“I u otvorenim pitanjima se stvari kreću uzlaznom linijom. Postoji izražena spremnost da se problemi otvorenih pitanja rješavaju zajednički, u dogovoru i bez ishitrenih koraka”, istaknuo je Darmanović i dodao da crnogorska strana želi da se taj trend nastavi posjetom premijera Andreja Plenkovića Crnoj Gori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.