Pristigle su ponude za poljoprivredno zemljište koje prodaje Fortenova.
Kako doznaje Dnevnik Nove TV, ponude su poslala dva jaka domaća igrača: koprivnička Podravka te konzorcij dvaju velikih slavonskih proizvođača Žita i Osatina Grupe. No, usprkos medijskim najavama, ponuda tvrtke Bonafarm najbogatijeg Mađara Sándora Csányija – nije stigla.
Do kraja tjedna trebali bi se znati rezultati. Točnije novi vlasnik.
Kako smo već pisali, Fortenova je u siječnju poslala informativni materijal na adrese više moguće zainteresiranih kupaca.
Neobvezujuće ponude mogućih kupaca Fortenova je očekivala krajem prvog tromjesečja.
Nakon toga najavljena je odluka o nastavku procesa potencijalne prodaje.
Taj je trenutak stigao.
>Fortenova traži kupce za Vupik, Belje i PIK Vinkovce
Tvrtke iz Fortenova Grupe obrađuju oko 32 tisuće hektara zemljišta
U poslovnom području poljoprivrede ove grupe posluju kompanije Belje, PIK Vinkovci i Vupik.
Podsjetimo, ova kompanija prema nekim procjenama čini 25 posto poljoprivredne proizvodnje u zemlji. Tvrtke u sastavu Fortenova Grupe obrađuju oko 32 tisuće hektara državnog poljoprivrednog zemljišta.
Dio zemljišta je u njihovom vlasništvu, dio je državni i pod koncesijom je, a dio u zakupu.
Uz navedene tvrtke vezane su i stotine kooperanata uglavnom u Slavoniji i Baranji.
Možda će vas zanimati
Dossier Fortenova: Najveća domaća kompanija rješava se poljoprivrednog portfelja? Pogledajte što sve posjeduju u Slavoniji i Baranji
Prodaja poljoprivrednog segmenta Fortenove: Ova kompanija prema nekim procjenama čini 25 posto poljoprivredne proizvodnje u zemlji
Fortenova drži više od deset posto udjela u ukupnoj proizvodnji junadi
Prema podacima portala Danica, poljoprivredna divizija Fortenova grupe uzgojila je tijekom 2022. godine više od 410.000 komada svinja za klanje.
Time je udio u ukupnoj proizvodnji tovljenika u Hrvatskoj premašio 51 posto.
Kako smo ranije pisali, na 37 vlastitih farmi te putem mreže kooperanata, poljoprivreda Fortenova grupe godišnje isporučuje više od 42 milijuna litara mlijeka.
>Fortenova odbacuje Grmojine optužbe, tvrdeći da on radi u korist ruskih interesa i Ivice Todorića
Također, isporučuje se 20.000 junadi te 410.000 tovljenika.
Isti broj junadi održao se i 2022. godine. Fortenova drži više od deset posto udjela u ukupnoj proizvodnji junadi u Hrvatskoj.
Pojedini stručnjaci procjenjuju da bi Fortenova prodajom poljoprivrednog dijela uprihodila do pola milijarde eura.
Podsjetimo i na poslovanje tri velike tvrtke koje posluju u ovoj grupaciji.
Belje
Belje Plus d.o.o. (Belje) posluje na 70 lokacija na području cijele Baranje i duž kontinentalnog dijela Hrvatske.
Riječ je o 20.000 ha obradivih površina, stočarskoj proizvodnji na 25 farmi za uzgoj svinja, tov junadi i proizvodnju mlijeka.
U sastavu Belja plus je i 620 hektara vinograda, dvije tvornice mliječnih proizvoda – Beli Manastir i Osijek, vinarija i vinski podrum te proizvodnja tradicionalnih suhomesnatih proizvoda.
Belje obrađuje oko 3 posto oranica u Hrvatskoj na kojima se proizvode pšenica, kukuruz, soja i ostale kulture uglavnom namijenjene za vlastitu proizvodnju stočne hrane u dvjema tvornicama stočne hrane, u Dardi i Ivanić Gradu.
Možda će vas zanimati
Dossier Fortenova: Kakve veze s kompanijom imaju famozni 'šeik', hrvatski poduzetnici u sjeni i sankcije Rusiji
Prema ovim navodima iz Fortenova grupe, ‘šeik’ je tek dimna zavjesa za nastavak utjecaja Rusa u toj kompaniji i to preko utjecajnih hrvatskih poduzetnika u Rusiji koji su bili posrednici pri ovoj kupnji
PIK Vinkovci
PIK Vinkovci se, prema skladišnim kapacitetima i kapacitetima za prijem robe u silose i sušenje, ubraja među najveće kompanije u Republici Hrvatskoj, stoji na stranicama Fortenove.
S razvojem je kompanija započela 1962. godine te je danas jedna od vodećih na području Vukovarsko-srijemske županije, obrađuje više od 5000 ha zemlje, u otkupu voća i povrća surađuje s više od 500 kooperanata i ujedno prerađuje voće i povrće.
PIK Vinkovci jedan je od najznačajnijih izvoznika u Fortenova grupi. Najznačajnije su robe koje se plasiraju na izvozna tržišta (članice EU-a, prije svega Italija, Slovenija, Luxemburg i Mađarska) kukuruz, sojino zrno, ulje, sojina sačma, pšenica, suncokret i uljana repica.
Vupik
Vupik Plus d.o.o. (Vupik) je jedan od najvećih poljoprivrednih proizvođača u Hrvatskoj, a svinjogojstvo čini polovinu ukupnih prihoda kompanije.
Proizvodnja se odvija na četiri farme, jednoj reproduktivnoj farmi te svinjogojskoj farmi orijentiranoj na tov.
Uz svinjogojstvo, u osnovne djelatnosti Vupika ubrajaju se ratarstvo i povrtlarstvo, mesno i mliječno govedarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo te skladištenje koje se nadovezuje na poslovanje silosa. U sklopu Vupika posluje i pretovarna luka na dvjema lokacijama: silos Dunav Vukovar i silos Bobota.
Tekst se nastavlja ispod oglasa