Što nam je javna televizija servirala za ručak? Neleta Karajlića i njegovu tiradu kako zapravo nije četnik

karaljića
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

Javna televizija hrvatskim je građanima za nedjelji ručak servirala gotovo jednosatnu tiradu nekadašnjeg člana popularnog sarajevskog benda Zabranjeno pušenje Neleta Karajlića koji je pokušao uvjeriti hrvatsku javnost kako on nije četnik niti srpski nacionalist. U emisiji Nedjeljom u 2 Karajlić se trudio Hrvate uvjeriti kako je on pacifist, protiv svih ratova te kako je Sarajevo zamijenio Beogradom 1992. kako ne bi morao sjesti u tenk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nele Karajlić uz Emira Kusturicu najpoznatiji je Sarajlija koji je krvareći grad napustio u momentu kada Srbi kreću u brutalnu opsadu. Kao i Kusturica – otišao je nigdje drugdje nego u Beograd.

Suradnja ovog dvojca nastavlja se i tijekom 2000-tih godina kada se Kusturica pokrstio i prozvao Nemanja.

‘Wanted man’ – Karadžić, Gotovina…To je isto?!

Dvojac je u pjesmi ‘Wanted man’ opjevao i Radovana Karadžića oko čega se također Karajlić pokušavao izvući pa je rekao da su jednom priliko u taj dio pjesme ubacivali Karadžića, u drugoj prilici Antu Gotovinu. To je po njemu valjda isto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanković ga je nažalost propustio to pitati.

Njegovo gostovanje u Nedjeljom u dva poslužilo je kao reklama za zagrebački koncert 17. lipnja “Rock el classico”.

Zašto se razišao sa Sexonom?

Prije zagrebačkog koncerta Karajliću je stigao hladan tuš od njegovog nekadašnjeg ‘druga’ iz djetinjstva u Sarajevu s kojim je stvorio Zabranjeno pušenje – Seje Sexona koji mu je poručio da je povukao dozvolu za javno izvođenje svojih pjesama koje je u Srbiji i inozemstvu izvodio Karajlić te je najavio tužbu protiv njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Podržavao politiku ratnog zločinca Radovana Karadžića: Što je Dino Rađa radio na koncertu Neleta Karajlića u Beogradu?

Na pitanje voditelja emisije Nedjeljom u 2 Aleksandra Stankovića o razlazu sa Sexonom, Karajlić se, kako bi Srbi rekli, pravio Toša i kazao da se nisu rastali zbog nacionalnosti, nego zbog manjka umjetničke kreativnosti.

Sexon ne želi da Karajlić koristi njegove pjesme zbog kosti 11 tisuća Sarajlija

No što Sejo Sexon misli o tome, pokazuje njegovo priopćenje iz svibnja kada je napisao:

”Uz ove i ovakve stavove i istupe na koje me već duže vrijeme upozoravaju, moje obrazloženje te za mene najdublji i najbitniji razlozi zašto ne želim da moja djela koristi dr. Nele Karajlić, nalaze se na žalost i na njegovu sramotu, na brojnim sarajevskim grobljima, gdje leže kosti 11000 Sarajlija koje su, uz četiri godine izgladnjivanja i terora, poubijali upravo likovi koje je dr. Nele godinama veličao u svojim pjesmama i intervjuima i koji su uz svo učinjeno zlo, 1996. po dolasku SFOR-a i uspostavi mira prisilili na iseljenje gotovo sve Srbe iz Federacije BiH i podstakli pravedni i osvetnički gnjev dr. Karajlića, ovjekovječen u ideji da ponovo ukreše tenk kojim će se konačno vratiti u Sarajevo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskreno, nadao sam se da će ova i ovakva retorika prema mojim sugrađanima i našoj zemlji vremenom posustati, ali na žalost svi mi i danas svjedočimo perverznoj potrebi dr. Neleta da ismijava i vrijeđa svoj grad i svoje bivše sugrađane i njihove žrtve, iznoseći pri tom notorne laži o masovnom izgonu Srba ili pokušajima da ga se likvidira”, navodi Sexon.

Da Karajlić potpuno izbjegava ulogu Srbije i Srba u krvoproliću u Hrvatskoj i BiH, pokazuje i njegov odgovor na Stankovićevo pitanje o tome da može reći barem da mu je žao 1500 djece ubijene tijekom rata u Sarajevu na koje Karajlić odgovara protupitanjem: Kakva je razlika između djece u Sarajevu i Doboju?

Karajliću očito nije jasno da su za sarajevski pokolj i opsadu krivi oni kojima je on ‘izbjegao’ u Beograd.

Opjevao ratnog zločinca Slavka Lisicu

Karajlić je s beogradskim dijelom Zabranjenog pušenja 1997. u pjesmi ‘Ljubav udara tamo gdje ne treba’ opjevao i generala Slavka Lisicu, koji je u Hrvatskoj osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina na području Dalmacije kao zapovjednik oklopnih i topničkih postrojbi u sastavu Kninskog korpusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milorad Dodik posthumno ga je odlikovao 2019.

”Kontraofanziva kao što to biva bila je žestoka
Srpsku vojsku vodio je lično pukovnik Slavko Lisica
Noć se okrenu naopako, nema više ni svitanja,
Po srušenoj čaršiji lutao je Milan, tražeć brata rođena,
Al’ umjesto brata ispod jorgovana stajala je lijepa Fazila’‘, glasi stih iz te pjesme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.