Što se krije iza spornih izjava Predraga Matića?

U jeku završnih pregovora između Domoljubne koalicije i MOST-a na red je došla ”podjela odgovornosti”, neki bi rekli fotelja, spominju se brojni resori. Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo pravosuđa, glavni su motori razvoja hrvatskog gospodarstva, što svi stavljaju kao prioritet buduće Vlade. Spominje se još Ministarstvo financija, okoliša, turizma, no, nitko, kako iz MOST-a tako i iz Domoljubne koalicije, nije spomenuo Ministarstvo branitelja, tek se špekulira sa dva imena u imena u medijima, oba su iz HDZ-a, Zvonko Milas te Željko Dilber. Miodrag Demo iz stranke gradonačelnika Zagreba, Milana Bandića, navodno više nije u igri, prema nekim informacijama radilo se o osobnoj inicijativi, više nego ozbiljnoj ideji da Bandićeva stranka zaista dobije Ministarstvo branitelja, što, naravno, ne znači da Demo nema reference voditi taj resor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li branitelji pali u drugi plan?

S obzirom na prosvjede hrvatskih branitelja, stopostotnih invalida Domovinskog rata, koji u Savskoj ispred Ministarstva branitelja traju skoro 500 dana, očekivalo se da će tijekom pregovora o sastavljanju nove Vlade biti više razgovora o braniteljima, tim prije što se uoči izbora upravo iz Domoljubne koalicije najviše govorilo o problemima s kojima su branitelji suočeni. Gdje se to izgubilo?

Dojam je da su branitelji odjednom pali u drugi plan, Ministarstvo branitelja kao da nikoga ne zanima, gotovo se medijski ne spominje, ako izuzmemo probne balone koji se povremeno pojavljuju u medijima i koji su zapravo neozbiljni, odraz samoinicijativnih izleta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je tko će biti nasljednik Predraga Matića

Ako se sjetimo na koji je način funkcioniralo Ministarstvo branitelja, koje je čak promijenilo ime nakon pobjede SDP-a na parlamentarnim izborima 2011. godine, pod vodstvom Predraga Matića teško je razumljivo zašto se o braniteljima tako malo govori. Posebno nakon što su neki mediji i portali objavili nekoliko neugodnih informacija vezanih uz rad ministra Matića i njegovo raspolaganje novcem koji je trebao biti raspoređen isključivo braniteljima te njihovim obiteljima, odnosno, projektima koji su važni braniteljima, kako za njihovo zbrinjavanje, tako i za njihovo zapošljavanje.

Ministarstvo branitelja je također osjetilo teret krize koja pet-šest godina potresa Hrvatsku, no, i u takvim uvjetima novaca nije nedostajalo kada je trebalo financirati biltene koji su u najmanju ruku kontroverzni, kao što je primjerice bilten ”Glas antifašista”, dakle, biltena izdavača Franju Habulina, predsjednika Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenuti bilten financiralo je Ministarstvo branitelja u isto vrijeme dok su stopostotni invalidi Domovinskog rata prosvjedovali ispred Ministarstva razočarani odnosom države koju su stvarali prema njima. Naime, mnogi su branitelji ostali nezbrinuti, bez domova, ovršeni i prepušteni sami sebi, dok su se međusobno snalazili i prikupljali donacije kako bi pomogli najugroženijima, njihovo Ministarstvo ”doniralo” novac onima koji nemaju puno veze s Domovinskim ratom, a o čemu se zapravo malo govori. U ”glavnim” medijima nimalo.

Još uvijek se sjećamo tragične smrti Nevenke Nene Topalušić, hrvatske heroine koja je preminula tijekom prosvjeda branitelja u Savskoj. U državi koja je nastala na temeljima obrambenog rata, koja je prebrodila i preživjela agresiju te na kraju pobijedila Ministarstvo branitelja ne samo da je važno, nego bi trebalo biti među najvažnijima. Jesu li hrvatski političari svjesni koliko se branitelja ubilo u zadnjih dvadesetak godina, o čemu se, nažalost, malo govori?

Dar ”antifašistima”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilten koji je financiralo Ministarstvo branitelja nije jedini dar Predraga Matića ”antifašistima”, dakle, onima koji sebi pripisuju ekskluzivno pravo baviti se antifašizmom i ”biti antifašistom”. Naime, za što će se još trošiti novac dobiven od Ministarstva branitelja otkriva posljednji broj “Glasa antifašista”, koji, između ostaloga, piše:

” U Program je uključena aktivnost razvoja Dokumentacijskog centra antifašizma Hrvatske, projekta koji bi trebao biti početak utemeljenja Muzeja antifašizma. Taj Centar financiran je putem projekta koji je prihvatilo Ministarstvo branitelja za 2014. godinu i putem projekta Katalogizacija predmeta s kojima raspolaže SABA RH, koji je prihvatilo Ministarstvo branitelja za 2015. U okviru informatičke i nakladničke aktivnosti planira se uspostaviti komunikaciju s HRT-om te predložiti ustanovljenje stalne TV i radio emisije na temu antifašizma i problema s kojima se susreću borci NOB-a. Naglašeno je da će se „Glas anti-fašista“ sadržajno i dalje unapređivati širenjem mreže suradnika iz udruga i zajednica udruga, u čemu su već postignuti razvidni rezultati…”

glas antifašista snimka zaslona

Ministarstvo kulture i totalitarne ideologije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane Ministarstvo kulture, kako u vrijeme bivše ministrice Andree Zlatar Violić, tako i za vrijeme njenog nasljednika, Berislava Šipuša, financira i podupire portale te udruge koje na sličan način pristupaju ”antifašizmu”, odnosno, bave se etiketiranjem svih onih koji osuđuju sve totalitarne ideologije i režime koji su u zadnjih stotinu godina ostavili trag u ovoj totalitarnim ideologijama poharano zemlji. Ministarstvo kulture odbija otkupiti i financijski poduprijeti knjige branitelja koje svjedoče o Domovinskom ratu. Da se zapitamo, kakvu je politiku provodila Vlada Zorana Milanovića?

Ministarstvo branitelja, pod vodstvom Predraga Matića, financira, ili je barem financiralo dosad, dok nije postalo jasno da dolazi do promjene vlasti, svjedočenja partizana o Drugom svjetskom ratu. Malo previše za one koji stalno šire strah od povratka u ”mračnu prošlost” devedesetih, da bi stalno uvijek iznova, i ne baš jeftino, govorili o ”slavnim četrdesetima” i ”herojskom vođi” Josipu Brozu Titu, zar ne?

Možda su nakon svega navedenog malo jasnije neke sporne izjave, koje graniče s govorom mržnje, Predraga Matića, primjerice kada je usporedio kardinala Bozanića i srbijanskog diktatora Slobodana Miloševića?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.