Mišo Živaljić, odvjetnik Nine Kuluz, za RTL Direkt prokomentirao je daljnje korake njegove stranke.
“Pravi razlog koliko sam saznao od policijskih službenika zašto je odgođena ovrha jest u tome što nisu postajali uvjeti da psiholozi pregledaju dijete i sukladno uvjetima nije postojala mogućnost da daju zeleno svjetlo za početak ovrhe. Sudski ovršitelj došavši na ovo mjesto morao je dobro razmisliti što napraviti ako uđe u zgradu i zatekne dijete u situaciji dok je vani 2000 ljudi”, kaže Živaljić.
“Iako ovo možemo nazivati kupovinom vremena, meni je mnogo važniji sadržaj koji smo napravili u ovih nekoliko dana, otkako sam u petak u predmetu. Vidio sam nekoliko propusta suda koje mislim da bi trebalo ispraviti i nadam se da će zbog ove odgode sud poduzeti sve u skladu s europskim konvencijama o pravima djeteta i Haaškoj konvenciji koja govori i o građansko-pravnim aspektima otmice djeteta.
> (VIDEO) Hrvati obranili Cesarea: Dirljiv i svečan skup solidarnosti
Mislim da u ovom slučaju sud ima vremena da provede ono što moja klijentica traži, a to je da se provede vještačenje nad djetetom što do sada nije napravljeno, a nakon toga vještačenje nje i protivne strane”, poručio je Živaljić, koji je istaknuo da je izuzetno optimističan.
“Ono što sam tražio u ovim podnescima je da sud po prvi puta vještači dijete što je potreba i obveza Republike Hrvataske kada provodi međunarodne konvencije”, ističe odvjetnik Živaljić.
Profesorica Rešetar o propustima u slučaju malog Cesarea
Profesorica Branka Rešetar, predstojnica Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Osijeku, gostujući u Hrvatskoj uživo na HRT-u objasnila je kako je presuda Županijskog suda iz 2012. kojom se malog Cesarea, sina Nine Kuluz, dodjeljuje ocu u Italiji temeljena na Haaškoj konvenciji prema kojoj se oteta djeca po hitnom postupku moraju vratiti u zemlju u kojoj su rođena. Rokovi za povratak djeteta vrlo su kratki.
Profesorica je, međutim, istaknula da Europski sud za ljudska prava kaže da je potrebno ponovno preispitati cijeli slučaj kad je protekao jedan dulji vremenski period, uzeti u obzir niz faktora, izbalansirati interese i prava djeteta. Potrebno je na potpuno drukčijim postavkama donijeti odluku o povratku djeteta u zemlju iz koje je oteto, dodala je profesorica.
> 5 činjenica o malenom Cesareu
U ovom slučaju prošao je dulji vremenski period – od tri do četiri godine – i Europski sud kaže da su nastupile nove okolnosti te da je to zapravo novi slučaj koji je potrebno preispitati. I u tom kontekstu nužno je utvrditii mišljenje djeteta, naglasila je profesorica Rešetar.
Prema odluci splitskoga Županijskog suda iz 2012., Cesare je trebao biti vraćen ocu u Italiju, gdje se i rodio 2009. Nina Kuluz na tu se odluku žalila Ustavnom sudu Republike Hrvatske, koji je četiri godine poslije 2016. odbio njezinu žalbu i potvrdio presudu Županijskoga suda u Splitu. U rujnu 2016. odgođena je prvobitno najavljena ovrha Cesarea, kojom je trebao biti vraćen ocu u Italiju.
Ispovijest Cesareova oca: Čemu ona rulja, što taksisti znaju o mom propalom braku?
“Umoran sam od svega. Ojađen i zaprepašten. Prevalio sam autom, tko zna koji put, više od 1000 kilometara i potrošio isto toliko eura da dođem u Split i konačno zagrlim sina ne bi li mi rekao: ‘Bok, papa’. Na kraju sam se frapirao kad sam vidio onu masu ljudi s transparentima. Pravi cirkus osoba neupućenih u problematiku vezanu uz dijete koje zaslužuje biti sretno”, kaže Cesareov otac Alessandro Avenati, za Jutarnji list.
“Bio sam u neposrednoj blizini Ninine zgrade. Čemu svi oni taksisti? Kakve veze oni imaju s mojim sinom i nečijim neuspjelim brakom? Izgledalo je kao da će me linčovati. Ljudi, poštujmo zakone! Umjesto da Cesare prvu noć provede u našoj vili u Torinu, u kojoj ga čeka njegova sobica prepuna uspomena kojima sam je punio od njegova rođenja, opet sam sam, na početku. Idem amo-tamo jer teško se oteti dojmu da je ovrha sabotirana činjenicom da se nije osiguralo prevoditelja i psihologa”, rekao je za Jutarnji list Alessandro Avenati, talijanski poduzetnik, nakon što je odgođena ovrha nad njegovim sinom kojeg ima s Ninom Kuluz.
Upoznali su se nakon posla u jednom talijanskom baru. Poznanstvo je preraslo u prijateljstvo, a ubrzo i u ljubav.
“Kad sam je upoznao, bila je udana za jednog Talijana. S njim joj nije bilo dobro, pa se razvela. Pomogao sam joj sa smještajem dok se ne snađe. No zaljubili smo se. Htjela je potom da se preselimo u vilu. Uslišio sam joj želju. Dao sam joj da troši moj novac. Tri smo godine pokušavali dobiti dijete. Konačno smo dobili Cesarea, no kad se on rodio i kad smo konačno postali obitelj, Nina mi je rekla da se osjeća usamljeno. Nestala je sa sinom. Digao sam policiju na noge. I sad nam je to isto dijete predmet ovrhe. Strašno”, kaže Avenati.
U videu možete vidjeti kako ovu priču predstavlja talijanska televizija:
Tekst se nastavlja ispod oglasa