5 činjenica o malenom Cesareu

Foto: Facebook

Nekoliko stotina Splićana jutros se okupilo u splitskoj četvrti Pujanke ispred ulaza u zgradu u kojoj stanuje Nina Kuluz izražavajući protivljenje najavljenoj ovrsi njezina djeteta Cesarea, kojom bi on trebao biti vraćen ocu u Italiju, talijanskom državljaninu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Splićani, branitelji i Torcida prosvjeduju protiv predaje malog Cesarea ocu

Prosvjednici nose transparente s natpisima „Ne damo Cesarea“, „Cesare je naše dite“, „Danas Cesare sutra Duje“… Preko razglasa su okupljeni pozvani da se ponašaju mirno i korektno, bez provokacija te da se odmaknu od ulaza u zgradu i omoguće ulazak psihologu čiji je dolazak najavljen.

Presude 2012.-2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema odluci Županijskog suda u Splitu iz 2012. godine sedmogodišnji Cesare je trebao biti vraćen u Italiju ocu, gdje je i rođen 2009. godine dok je Nina Kuluz bila u vezi s njegovim ocem, talijanskim državljaninom.

Nina Kuluz se na takvu odluku Županijskog suda žalila Ustavnom sudu Republike Hrvatske koji je četiri godine kasnije 2016. godine odbio njenu žalbu i potvrdio presudu Županijskog suda u Splitu.

Nakon toga u rujnu 2016. odgođena je prvobitno zakazana “ovrha Cesarea” kojom je trebao biti vraćen ocu u Italiju. Prema najavama prosvjednika ovršitelji bi danas trebali doći obaviti sudsku ovrhu oko 11 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijeg u Vitez

Nakon rođenja Cesarea raskinut je odnos Nine Kuluz s njegovim ocem te se ona s Cesareom vratila u Hrvatsku.

Po povratku u Hrvatsku nekoliko je godina s Cesareom otišla u Bosnu i Hercegovinu te je u to vrijeme za njom bila raspisana tjeralica, a 2016. vratila se u Split.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka Županijskog suda iz 2012. kojom se Cesarea dodjeljuje ocu u Italiji temeljena je na Haaškoj konvenciji za međunarodnu otmicu djece koja regulira pravo da se malodobna djeca vrate u zemlju u kojoj su rođena.

Odvajanje od majke?

Najveći problem, prema stručnjacima, predstavlja odvajanje od majke s kojom je Cesare proveo nekoliko godina bez prisutnosti oca. To je bilo u periodu između 2011. i 2016. godine kada je Nina Kuluz bila u bijegu jer se nije željela vratiti sa sinom u Italiju.

Ona je tamo živjela dugo godina prije rođenja sina te se 2000. i udala, a u vezu s Cesareovim ocem stupila je nešto kasnije dok je još službeno bila u prvom braku. U izvanbračnoj zajednici Nina i Alessandro živjeli su u Moncalieriju kraj Torina osam godina prije negoli su u rujnu 2009. dobili zajedničkog sina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme trudnoće i nakon rođenja djeteta dolazila je u Split u posjet roditeljima te je povremeno dolazio i Alessandro. Oko godinu dana nakon rođenja djeteta dolazi do pucanja veze te Nina u travnju 2011. trajno odvodi sina u Hrvatsku.

Odnos s ocem

Dva mjeseca kasnije talijanski Sud za maloljetnike odlučuje da roditelji imaju zajedničku skrb s tim da dijete treba ostati živjeti na očevoj adresi gdje je boravio od rođenja. Majka ima pravo svakodnevnog susretanja sa sinom te ga može odvesti na svoju adresu svaki drugi vikend.

U osporavanju te odluke Nina je na talijanskom sudu kazala da je Alessandro bio nasilan i ovisan o alkoholu, ali nije postojala nikakva prijava o tome, kao ni liječnički nalazi.

Pitanje je i kakav odnos mali Cesare ima sa svojim ocem. Tijekom razgovora s jednom od osoba iz stručnog tima koji procjenjuju pomake u mučnoj situaciji, Cesare je izjavio: “Tata laže, kupio je suca!”, što je jasan znak otuđenosti od oca, ali i nepopravljenog odnosa Alessandra Avenatija i Nine Kuluz.

Što želi Cesare?

“Došlo je do jedne velike greške u postupku, dijete danas ima skoro osam godina, a sud ga nikako nije niti saslušao niti ga pitao za mišljenje, njegove želje i stavove. Niti ga je u sudskom postupku vještak pregledao i to je ogroman propust. To je povreda Konvencije o pravima djeteta, najveća povreda koja se dogodila, od početka do kraja”, rekao je odvjetnik Mišo Živaljić.

“Djetetu u upravnom i sudskom postupku po odredbama Konvencije o pravima djeteta se mora dati pravo da iznese svoje mišljenje. Posebno što se ovdje radi o dječaku koji kreće na jesen u drugi razred škole u Splitu, dijete koje zna hrvatski i koje sve artikulira i kaže. Prema tome, njega je netko u jednom trenutku od kliničkih psihologa odnosno vještaka-psihijatara za djecu morao pitati, pogledati. Međutim, to nitko nije napravio do sada i upravo o tome mi govorimo, a sud se na to oglušuje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.