Što znamo o organizaciji koja je organizirala spornu izložbu “Anne Frank – povijest za sadašnjost” u Šibeniku?

Foto: snimka zaslona

Izložba “Anne Frank – povijest za sadašnjost” koja je bila otvorena pa povučena u Tehničkoj školi Šibenik jer je ravnatelj škole Josip Belamarić komentirao da su partizani prikazani “kao cvijeće”, za razliku od ustaša koji su portretirani kao zločinci koji su klali i izgladnjivali djecu pa je tražio da se ti, prema njegovom mišljenju, sporni paneli uklone.
Organizatori izložbe, udruga Hrvatske edukacijske i razvojne mreže za evoluciju (HERMES), na to nije pristala pa su iz škole povukli cijelu izložbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodna organizacija Anna Frank House i Hermes iz Hrvatske

Međunarodna organizacija Anna Frank House djeluje u 50 zemalja svijeta i organizira u dogovoru sa lokalnim ograncima izložbe s povijesnom tematikom diljem
Europe. U Hrvatskoj je izložba izazvala reakciju ravnatelja Tehničke škole u Šibeniku, Josipa Belamarića.

Kao svoju osobnu iskaznicu i predstavljanje djelovanja organizacije u Hrvatskoj navode slijedeće riječi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Projekt ‘Historija, Istorija, Povijest – Lekcije za danas’ pokrenut je 2015. godine od strane organizacije Anne Frank House u suradnji s lokalnim partnerskim organizacijama iz Hrvatske (Hrvatski obrazovanje i razvoj mreža za evoluciju Komunikacija – HERMES), Bosne i Hercegovine (inicijativa mladih za ljudska prava, inicijativa i čovječnosti za akciju – HIA), Srbija (Open Communication – OK) i Makedonija (Youth Educational Forum- MOF).
Projekt je aktivan u regiji Zapadnog Balkana, a podiže svijest i potiče raspravu o novijoj povijesti nacionalizma, isključivosti, predrasuda i diskriminacije. Putem raznih projekata također potiče kritičko razmišljanje i dijalog o povijesnim i recentnim događajima.“ (http://www.annefrank.org/en/Worldwide/Countries/Croatia1/)

Zapadni Balkan jaše ponovno zajedno

Kraj članka navodi link i posjetitelja na lokalni „zapadnobalkanski“ sajt zanimljivog imena ‘historijaistorijapovijest’ (http://historijaistorijapovijest.org/). Tu ima svega i svačega, ali i mnogo linkova koji pobuđuju sentimente prema komunističkoj Jugoslaviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašavamo komunističkoj, dok se sve prije 1945. i ne spominje, kao niti samo postojanje Jugoslavije prije tog vremena. To se zorno može vidjeti u naslovu „Lenta jugoslavije“:
http://historijaistorijapovijest.org/timeline/

Prve riječi na toj stranici i zastava s petokrakom zvijezdom govore više nego dovoljno:„29. studeni 1943. Socijalistička Jugoslavija rođena je usred Drugog svjetskog rata temeljem želje jugoslavenskih naroda za samoodređenjem. Zamišljena je kao ravnopravna zajednica šest republika.“

Možete vidjeti i film (br. 6) koji namijenjen lokalnom ogranku u Makedoniji (http://historijaistorijapovijest.org/memory-walk/), a koji više nego afirmativno opisuje Josipa Broza Tita, komunističkog diktatora i naredbodavca masovnih zločina na teritoriju Hrvatske, BiH i Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljive su i početne podloge zaslona filmova koji prolaze kroz četiri države bivše Jugoslavije: bista Josipa Broza Tita u Skopju, obelisk nesvrstanima u Beogradu, spomenik na Starom Sajmištu i slično.

Tu je i film posvećen Jugoslaviji kao epopeja partizanskoj borbi i Josipu Brozu Titu, gdje ima zbog dokaza o pluralnosti i pojedinih negativnih mišljenja o Jugoslaviji, ali dominiraju ekstremi o Jugoslaviji kao „ljubav, radost, mir“, „slobodno kretanje“, „dobra vremena“, „velika fudbalska nogometna liga“ „Tito – Jugoslavija“, „jedinstvo“, „nije se pitalo tko je tko“, „svi smo bili nasmijani“, „nije bilo visoke politike“ itd.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.