Stogodišnjica I. svjetskog rata: novi pogledi na zaraćene strane

Međunarodni simpozij “Prisjećanje na 1914.: promišljanje o nasljeđu Prvog svjetskog rata” otvorila je danas francuska veleposlanica Michele Boccoz u Hrvatskom državnom arhivu te poručila da mir i pomirba čine temelj europskog identiteta. “Simpozij nije samo prilika da o stotoj godišnjici razumijemo povijesne okvire i sporove koji su podijelili nacije, nego i da govorimo o pomirenju koje je temelj izgradnje nove Europe”, rekla je Boccoz u ime organizatora EUNIC – Mreže nacionalnih instituta za kulturu zemalja članica Europske unije prisutnih u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australski povjesničar Christopher Munro Clark  govorio je  o tome kako je Europa krenula u rat 1914. Clark je utvrdio kako današnje vrjeme sve više sliči na ono koje je prethodilo Prvom svjetskom ratu: “Tada se govorilo o “umornom divu”, a i danas postoji zamor više velikih sila i postoji mnogo regionalnih kriza. Tada se radilo o krizi koja je vjerojatno bila najsloženiji događaj nove povijesti. Bilo je vrlo privlačno pojednostaviti stvari i prebaciti krivnju samo na jednu državu, Njemačku, no problem je kada se danas toj temi pristupa na isti način”, ocijenio je Clark, profesor moderne europske povijesti na Sveučilištu Cambridge.

Ne radi se o davanju oprosta Nijemcima, no činjenica je da Berlin nije bio jedino mjesto gdje se moglo naći paranoju i agresiju jer su se sva središta moći prije Prvog svjetskog rata slično ponašala, naglasio je.

Opisao je atentat na austrijskog nadvojvodu Franza Ferdinanda te pojasnio kako Gavrilo Princip i njegovi pomoćnici nisu bili terorista u današnjem smislu riječi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski istraživač Christian Ingrao propitivao je pojam povijesne matrice u pokušaju da mu podari operativni smisao u povijesti. “Rat je jedna socijalna pojava i sukobljava različita društva. Prvi svjetski rat primjer je fundamentalnog razvoja koji se kreće do potpunog uništenja suprotne vojske”, zaključio je Ingrao.

Međunarodni simpozij trajat će dva dana i na njemu će sudjelovati 25 stručnjaka iz Austrije, Belgije, Francuske, Hrvatske, Italije, Njemačke, Portugala, Velike Britanije i Švicarske. Otvaranju simpozija nazočila je i ministrica kulture Andrea Zlatar Violić koja smatra da je Prvi svjetski rat u istraživanjima bio često zanemaren barem u ovoj regiji.

EUNIC – Croatia okuplja Austrijski kulturni forum, British Council, Goethe-Institut u Hrvatskoj, Instituto Camoes, Instituto Cervantes, Institut Francais, Instituto Italiano di Cultura, Zakladu “Hrvatska kuća” i Wallonie-Bruxelles International. Simpozij se održava uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Hrvatskog državnog arhiva, Veleposlanstva Švicarske u Hrvatskoj i u znanstvenoj suradnji s povjesničarima Sveučilišta u Zagrebu i organizacijama Youth Initiative for Human Rights i Documenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.