Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Stručnjak za sigurnost o vraćenim migrantima: ‘Ako svatko može prijeći granicu gdje hoće, čemu onda granice?’

Podijeli

Migrante koje zapadne zemlja vrate, Hrvatska će pokušati prebaciti drugdje, dobar dio njih će, kaže stručnjak za sigurnost Željko Cvrtila, otići jer nisu zarobljenici ili zatvorenici, a dio će možda ostati u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politika Europske unije o migracijama je loša. Povrat migranata o kojem se sad govori je normalan i uobičajen. Kako je potpisano, tako se i provodi. Nije samo Hrvatska u toj situaciji, u njoj su sve države koje su prve na ulazu u EU, od Rumunjske i Bugarske do Grčke, Italije i dijelom Španjolske. Takav sustav nije pravedan i pošten. Ako smo jedinstveni europski, gospodarski i sigurnosni prostor, onda bi taj teret trebalo podijeliti i u smislu osiguranja granice, i u smislu zbrinjavanja migranata, tim više što Bruxselles podržava ilegalne ulaske – kaže za Večernji list analitičar Željko Cvrtila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Migrante se tajnim letovima vraća u Hrvatsku? Bulj i Selak Raspudić zatražili očitovanje vladajućih

Kako to, pitamo, Bruxselles podržava ilegalne migracije? – Oni koji žele ući u EU, ako nemaju papire, neće moći proći preko legalnog prijelaza, ali ako odu li stotinjak metara dalje, mogu zakoračiti u Hrvatsku, a nemate alate da to spriječite. Fizičku silu ne smijete primjenjivati, kao ni fizičke prepreke koje Bruxselles također ne želi. I kad tako uđu u Hrvatsku, zatražit će azil i dobiti beneficije kao tražitelji azila, od smještaja do hrane.

Odmorit će se i otići dalje – kaže analitičar Željko Cvrtila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve države EU trebale bi snositi jednak teret, bez obzira gdje su migranti ušli

Hrvatska je, dodaje, primjer države koja potvrđuje da se legalnim, selektivnim i kontroliranim migracijama, mogu nadomjestiti eventualne potrebe za radnom snagom. – Imate u Hrvatskoj 200.000 ljudi koji su platili karte, vize i druge troškove, imaju dokumente, rade, privređuju i plaćaju poreze. Oni pak koji bježe od rata, koji nisu ekonomski migranti, imaju granične prijelaze na kojima se mogu prijaviti, pa će država preuzeti brigu o njima. Postavlja se i pitanje kako ćete utvrditi bježi li netko od rata? Ako svatko može prijeći granicu gdje hoće, čemu onda granice? Zato bi sve države EU trebale snositi jednak teret, bez obzira gdje su migranti ušli, a ne prebacivati ga na države poput Hrvatske, Grčke… – ističe Cvrtila.

>Božinović se oglasio o tajnim letovima za migrante: Iznio i brojke

Migrante koje zapadne zemlja vrate, Hrvatska će pokušati prebaciti drugdje, dobar dio njih će, veli, otići jer nisu zarobljenici ili zatvorenici, a dio će možda ostati u Hrvatskoj. U razdoblju od 2008. do 2017. trećina država članica EU primila je čak 90 posto tražitelja azila u EU, Njemačka oko 28 posto od ukupnog broja. Brojni migranti koji su stigli preko Grčke, Italije ili Španjolske nisu registrirani u bazi podataka Eurodac. U jednom izvješću navodilo se da Dublinski sustav stvara znatno administrativno, ljudsko i financijsko opterećenje, a u konačnici se provelo tek 11 posto transfera.

>Bulj nakon slučaja tajni letovi: Hrvatska vojska mora na granicu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/večernji list

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci