Studenti Filozofskog fakulteta podupiru zahtjeve za smjenom Uprave

Zagreb, 17.05.2016. - Studentsko vijeæe zagrebaèkog Filozofskog fakulteta održalo je javnu prezentaciju rezultata istraživanja o mnijenju studenata Filozofskog fakulteta o ugovorima o dvopredmetnim studijima sa Katolièkim bogoslovnim fakultetom. Na fotografiji (L-D) Majama Milièeviæ, Lorena Drakula, Tea Radoviæ. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu zahtjev za smjenom Uprave fakulteta poduprli su anketom u kojoj se više od dvije trećine studenta bezuvjetno usprotivilo sklapanju ugovora o zajedničkim dvopredmetnim studijima između Filozofskog fakulteta i Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv suradnje tih dvaju fakulteta izjasnilo se 70 posto studenata, 23 posto njih podržava suradnju ako su u ugovoru eksplicitno definirani uvjeti suradnje, 5 posto nema stav o tim pitanjima, a samo jedan i pol posto anketiranih bezuvjetno podržava ugovor, istaknuto je na konferenciji za novinare održanoj u Novinarskom domu.

Studenti Filozofskog fakulteta izjasnili su se da se kategorički protive svim ugovorima, u kojem god oni bili, a anketom žele postići da se mišljenje studenata uzme u obzir u daljnjim glasanjima koja će s provesti po vijećima fakultetskih odsjeka do 8. lipnja, kazala je koordinatorica Lorena Drakula. Odsjek za povijest se, kako je rekla, nažalost, već prije objavljivanja rezultata izjasnio za ugovor.

Nadamo se da će anketa biti uzeta u obzir na fakultetskom Vijeću, budući da je Uprava izjavila da štiti interese svojih studenata, kazala je i dodala da je Uprava prije bila upoznata s rezultatima ankete provedene preko Facebook grupa, ali ih nije uzela u obzir, zbog čega je provedeno stručno valjano istraživanje mišljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa je više nego reprezentativna, budući da je obuhvatila 2070 studenata, odnosno trećinu ukupnoga broja studenata na Fakultetu, sastavljena je uz pomoć nastavnika sociologije, a provodilo ju je 108 anketara dva tjedna, od 27. travnja do 8. svibnja, rečeno je uz napomenu da je samo petnaestak ispitanika odbilo anketu.

Formuliranje ankete uzelo je u obzir i sve moguće oblike revidiranja ugovora dvaju fakulteta, kazala je Lorena Drakula.

Plenum Filozofskog fakulteta u Zagrebu izglasao je 21. travnja nepovjerenje Upravi Filozofskog fakulteta na čelu s dekanom Vlatkom Previšićem “zbog cenzure, prisvajanja ovlasti koje mu ne pripadaju te nepoštivanja zakona i propisa”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ta je odluka posljedica dugotrajnih ignoriranja studentskih zahtjeva i postupanja protivno volji i interesima studenata, ali i čitavog fakulteta”, priopćio je tada Plenum i ocijenio da je “Uprava dekana Vlatka Previšića na krajnje nedemokratski način uzela sebi za pravo arbitrarno i selektivno odlučivati o dostupnosti materijala koji će biti priloženi članovima Fakultetskog vijeća te opstruirati korištenje službenih unutarfakultetskih komunikacijskih kanala tj. službene mailing liste i web-stranice fakulteta”.

Potom je, 28. travnja, Plenum zatražio razrješenje prof. dr. sc. Vlatka Previšića s dužnosti dekana.

“Na temelju izglasanog nepovjerenja, kršenja Etičkog kodeksa te Statutom i ostalim pravnim aktima propisanih uvjeta rada dekana, Plenum odlučno traži razrješenje prof. dr. sc. Vlatka Previšića s dužnosti dekana”, ističe se u izjavi za javnost Plenuma zagrebačkoga Filozofskog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također se navodi da se dekan Previšić oglušio na nepovjerenje studenata koje su jasno artikulirali na 205. Plenumu.

Današnja konferencija za novinare održana je u sjedištu Hrvatskog novinarskog društva, jer im, kako su rekli studenti, nije za to odobren prostor na Fakultetu.

Filozofski fakultet, kažu, čini više od šest tisuća studenata, 650 nastavnika i 200 djelatnika, i kvaliteta rada fakulteta može se postići samo međusobnom suradnjom i dijalogom svih dijelova Fakulteta. Studenti su pozvali Upravu Fakulteta da pokaže da je “Filozofski zaista bastion kritičke misli i mjesto gdje se uvažavaju mišljenja studenata”.

Inače, Plenum Filozofskog fakulteta usprotivio se izvođenju zajedničkih dvopredmetnih studija s Katoličkim bogoslovnim fakultetom zato što takvu suradnju smatra udarom na Filozofski fakultet i na cjelokupno obrazovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dekanski kolegij Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu poručio je da će taj fakultet i dalje poticati suradnju među sastavnicama Sveučilišta i studentsku mobilnost te je istaknuo kako se oštro suprostavlja akademskoj netoleranciji i diskriminaciji, posebno onim pojedincima koji ne žele nikakvu suradnju s bilo kime, pa ni s Katoličkim bogoslovnim fakultetom.

Podsjetimo, Akademska solidarnost i Plenum studenata FFZG-a optuživali su Previšića da je zatražio smjenu Galić zato što je ustala protiv integracije FFZG-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta koju ne podržava dio studenata i dio profesora.

Previšić je to tumačenje odbacio ustvrdivši da integracija nema nikakve veze s njegovim zahtjevom, odnosno da je ključni razlog njegova prijedloga otežana suradnja s prodekanicom. Previšić je najavio smjenu prodekanice Galić iako je odluka o njoj mogla biti donesena samo glasovanjem na Fakultetskom vijeću.

“Ja do daljnjeg ostajem prodekanicom, osobito sada, nakon ovog glasanja. Dekan je napustio sjednicu odmah nakon što su pročitani glasovi. Rekao je da je sjednica završena mada nije završio treću točku na kojoj je trebalo imenovati novu prodekanicu umjesto Vlaste Erdeljac koja je razriješena na vlastiti zahtjev. Ne znamo tko je umjesto nje trebao biti predložen’, rekla je Galić za Tportal i dodala:

“Vidjet ću kako će se stvari dalje razvijati na Pelnumu u srijedu navečer. Za sada još nisu definirane sve točke. I ja ću biti ondje”, rekla je u ponedjeljak prodekanica Galić.

Dekan KBF-a Matulić: Zbog neinformiranosti se s toliko žuči i otpora raspravlja o suradnji dvaju fakulteta

Dekan KBF-a Tonči Matulić ističe da u svojoj sveučilišnoj karijeri nije doživio da se s toliko žuči i otpora raspravlja o suradnji dvaju fakulteta.

Smatra da je tu riječ o neinformiranosti, ali ništa se ne postiže na brzinu i preko koljena. U svakom slučaju, vijest je da ugovorne suradnje dvaju fakulteta sljedeće akademske godine neće biti.

Dario Mican, predsjednik Studentskog zbora KBF-a, istaknuo je za Narod.hr da smatra da je ljudima već dosta takvih plenuma, netolerancije i ideoloških podjela: “Oni žele voditi rat s Katoličko bogoslovnim fakultetom. Ponavljam kako je to stvar Filozofskog fakulteta, a ne KBF-a. Nažalost, njima smeta što smo mi uopće u sastavnici Sveučilišta u Zagrebu. Oni svojim izjavama samo krše statut i zakone koje je izdala Republika Hrvatska i samo Sveučilište. KBF je otvoren za svaku suradnju i sa svim sveučilištima, pa tako i s Filozofskim fakultetom, bilo po pitanju studenata novoga smjera ili po pitanju profesorskih suradnji i projekata”, rekao je Mican za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.