Studenti zadovoljni promjenama, iz Student servisa upozoravaju: ‘Zbog jedne lipe roditelj je platio par tisuća kuna’

Foto: snimka zaslona

Studenti u Hrvatskoj mogu odahnuti. Povećan im je limit neoporezivog dijela zarade. Iako zakon još nije izglasan, odnosi se na sve koji rade već ove godine. Dobitna kombinacija, kažu svi, i za studente i za roditelje i za poslodavce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Do sada je bila situacija gdje student koji radi, možda čak i nešto vezano uz struku cijelu godinu, ne može se odlučiti otići na sezonu. Sad mislim da mi možemo odahnuti i pomoći i roditeljima i sebi“, navodi studentica Martina Jeremić.

To je i bio plan peticije. Potpisalo ju je više od 12.000 studenata iz cijele Hrvatske.

“Trenutno roditelji uživaju poreznu olakšicu do 15.000 kuna, ona će se sada povećati na 24.000 kuna. S druge strane, studenti koji nisu na poreznoj olakšici, oni mogu sada raditi do 63.000 kuna te nakon toga im se oporezuje. Ovim novim prijedlogom je zapravo povećano na 72.000 kuna“, kazao je Neven Pintarić iz Hrvatskog studentskog zbora, piše dnevnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Limiti nisu rasli pet godina

Satnice su rasle iz godine u godinu, a limiti nisu još od 2017. Ove godine minimalna studentska satnica je 29,30 kuna. U praksi je to puno više.

“Sigurno je i meni i mojim roditeljima lakše, ne moramo razmišljati toliko o porezu kao što smo morali prije”, navodi student Petar Božović u prilogu reporterke Dnevnika Nove TV Katarine Jusić.

“Radimo preko cijele godine, a preko ljeta puno više. Zato lakše i dođemo do tog limita”, navodi studentica Mia Žuvić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već ove godine će bezbrižnije.

Odredbe se odnose na cijelu godinu

“Te odredbe, bez obzira kad će zakon biti u Saboru ove godine izglasan, odnosit će se na cijelu 2022. godinu. Dakle, da ne gubimo turističku sezonu”, kazao je ministar financija Zdravko Marić.

Radnika kronično nedostaje. Samo lani rupe u turističkom sektoru krpalo je oko 15.000 studenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba iskoristiti sve radne potencijale, prije svega domaćeg tržišta rada, i onda ići van i izdavati radne dozvole”, smatra Veljko Ostojić iz Hrvatske udruge turizma.

“Bilo bi super kad bi se još ovakve promjene uvele i u radno sposobno stanovništvo, tako da se može uvesti kakav mini job kao u Njemačkoj ili nešto slično, a što bi bilo do neke mjere neoporezivo”, navodi vlasnik ugostiteljskog objekta Nikola Eterović.

Iz Student servisa upozoravaju – treba paziti

Ipak, postoji upozorenje. Pripaziti treba i dalje, kažu iz Student servisa.

“Sporadični primjer, ali je bilo da zbog 1 lipe roditelj plaća par tisuća kuna. Znači student mora paziti da nije to samo zarada preko Student servisa. Mora se paziti da roditelj studenta na početku godine skine kao poreznu olakšicu da ne bi bilo problema”, upozorava voditeljica Student servisa u Rijeci Ljiljana Badurina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

24.000 kuna brzo se dostigne. Taj se iznos, kaže ministar, odnosi na sve uzdržavane članove u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.