I dok je utrka za prvu fotelju metropole u punom jeku, ona za pozicije u gradskim četvrtima i mjesnim odborima tek se zagrijava. Grad Zagreb sastoji se od 17 gradskih četvrti, odbora je 218, a u njihova vijeća nakon lokalnih izbora 16. svibnja ući će 1650 ljudi.
Zanimljiva su i ovog puta imena koja su se našla na pojedinim listama. Tako se Norma Trkovnik, studentska pravobraniteljica na Filozofskom fakultetu nalazi na listi platforme Možemo.
Na povezanost udruga civilnog društva, različitih inicijativa za zaštitu određenih prava i organizacija te politike upozoravao je i dr.sc. Igor Peternel. Za njega je, kako je ocijenio, problematično to što aktivisti koriste rad za opće i javno dobro kroz različite dobrovoljne, neovisne i neprofitne organizacije, kako bi ideološki nametali i lobirali za svoju političku, odnosno ideološku agendu.
“Kao dugogodišnji potpredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava vrlo dobro znam odnose u nevladinom sektoru. To je jedna te ista scena, vrlo dobro koordinirana, a postoje i vrlo jednostavne poveznice – Google sve pameti. I to treba javno reći.”, kazao nam je dr. sc. Peternel.
Studentska pravobraniteljica na listi za vijeće gradske četvrti i mjesni odbor
Na listi platforme Možemo -Zagreb je naš – Nova ljevica – Zelena alternativa – OrAH, za gradsku četvrt Zagreb Zapad, našla se i Norma Trkovnik, studentska pravobraniteljica na Filozofskom fakultetu, što je vidljivo na poveznici.
Trkovnik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, između ostalog zaprima prijave vezane uz seksualno zlostavljanje.
> Šutnja kod Stankovića: Zataškava li se na ovaj način seksualno uznemiravanje na FFZG?
Studentski pravobranitelj uloga je koju obnašaju studenti glede zaštite akademskih prava i slobode studenata sukladno Pravilniku o studiranju i statutu određenog fakulteta te ju svaka sastavnica mora imati. Studentski se pravobranitelji bave pritužbama studenata koje se odnose na njihova uskraćena prava, a rješavaju ih zajedno sa Studentskim zborom i nadležnim fakultetskim tijelima te sudjeluju u stegovnim postupcima kada do njih dođe.
“Voljela bih istaknuti da nas studenti često gledaju samo u pogledu svojih prava, no mi branimo i njihovo dostojanstvo kao takvo. U smislu, ako ih profesori uvrijede, ako se prema njima ne ponašaju korektno i etično ili ako dođu u sukob u tim međuljudskim odnosima s profesorima. Tu smo da pomognemo oko upisa, ali i održavanja ispita.”, kazala je Norma za studentski.hr.
Aktivisti i politika
Informacije koje je dr. sc. Peternel naveo u intervjuu za Narod.hr o povezanosti samoproglašenih boraca za ljudska prava te politike, moguće je provjeriti pretragom informacija i biografija.
Medijski istaknuti pojedinci koji kroz mrežu udruga, zapravo parapolitičkih organizacija, kako su to već definirali politički analitičari, godinama izvlače novce iz državnog proračuna, vrše pritisak na institucije, blate Hrvatsku u inozemstvu – koje je Milanovićeva Kukuriku Vlada (SDP, HNS, IDS, HSU) izdašno financirala – predstavljaju jednu od ključnih poluga nastavka kontrole društva. Proces njihovog financiranja vrlo je netransparentan, a javljaju se na sve moguće natječaje. Također preko Savjeta za razvoj civilnog društva koje imenuje Vlada RH opet se jedni te isti ljudi iz jednih te istih udruga izmjenjuju kao članovi tog Savjeta i lobiraju, na što je upozorila udruga U ime obitelji. Među članovima Savjeta su trenutno npr. predstavnici Centra za mirovne studije, članovi Sindikata i ekoloških mreža. Dio aktivista u međuvremenu se otvoreno politički angažirao.
Zelić je četvrti istaknuti član GONG-a koji je nakon angažmana u nevladinoj organizaciji završio u političkim vodama
Tako je i nekadašnji izvršni direktor “neovisnog” GONG-a Dragan Zelić, prešao na plaću u SDP-u. Iz GONG-a u visoku politiku odlazi u ožujku 2018. godine nakon 17 godina djelovanja te postaje izvršnim tajnikom SDP-a, zahvaljujući zastupniku SDP-a Arsenu Bauku, koji ga zapošljava u Hrvatskom saboru. Arsen Bauk bio je ministar uprave u Milanovićevoj vladi koji je na razne načine opstruirao građanski referendum o braku te referendum o promjeni izbornog sustava – Birajmo zastupnike imenom i prezimenom.
Niti godinu dana kasnije, u siječnju 2019. godine GONG-ov analitičara Duje Prkut odlazi iz udruge te postaje članom predsjedništva novoosnovane stranke Start na čijem čelu je bila Dalija Orešković. Samo četiri mjeseca kasnije, Prkut izlazi iz Starta.
Na posljednjim lokalnim izborima u Zagrebu, aktualni kandidat za gradonačelnika, kao kandidat političke platforme “Zagreb je naš” sudjelovao je Tomislav Tomašević (do tada također GONG-ovac). Ušao je u Skupštinu Grada Zagreba i u njezinu radu sudjelovao kao oporba vladajućoj koaliciji.
Na internetskoj stranici platforme Možemo navedeno kako je aktualna saborska zastupnica Sandra Benčić jedna od osnivačica i bivša članica zakladne uprave zaklade Solidarna. Zaklada Solidarna s inicijativom Jelene Veljače osnovala je fond “Spasi me” na čije je prikupljanje donacija uz pjevačicu Severinu došao i premijer Andrej Plenković.
Među osnivačima zaklade Solidarna su Tomislav Tomašević, Sandra Benčić, Vili Matula, Sanja Sarnavka, Marina Škrabalo, gotovo svi danas politički aktivni u spomenutoj platformi, dok među neke od organizacija zakladnika spada Centar za mirovne studije, Dokumenta- Centar za suočavanje s prošlošću i GONG. Popis osnivača Zaklade za ljudska prava i solidarnost – Solidarna javno je dostupan i može se provjeriti OVDJE.
“To treba prepoznati i javno reći. NGO može propagirati svoju ideologiju, ali Vlada je ta koja je izabrana da provodi politiku. Ako Vladi razni NGO-i nameću politiku, to samo pokazuje kako je Vlada slaba, luta i boji se.”, zaključio je Peternel za Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa