Sud će o Čobankovićevom zahtjevu za obnovom postupka odlučivati nakon očitovanja tužiteljstva

Foto: Fah

Bivši HDZ-ov ministar Petar Čobanković koji je prije pet godina u zamjenu za blažu kaznu priznao Uskokove optužbe u slučaju Planinska, čime je postao jedan od rijetkih hrvatskih političara pravomoćno osuđenih zbog korupcije, zatražio je ovih dana obnovu postupka, smatrajući da ga sud, unatoč priznanju nije trebao osuditi bez provjere činjenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtjev za obnovom postupka, u kojem je Čobanković osuđen temeljem sporazumna s Državnim odvjetništvom, zaprimljen je na zagrebačkom Županijskom sudu 30. lipnja, a o njemu će odlučivati izvanraspravno vijeće nakon što se o tome očituje tužiteljstvo.

Procedura je takva da spis najprije ide na izvanraspravno vijeće od tri suca koje će raspravljati o tom zahtjevu. Vijeće će prije odluke Čobankovićev zahtjev dostaviti Uskoku, a zatim će održati sjednicu na kojoj može odbiti ili prihvatiti zahtjev. Vijeće može, prije donošenja odluke, zatražiti putem suca istrage da “provjeri neke radnje”, kazao je Hini glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

U slučaju odbijanja zahtjeva Čobankoviću ostaje presuda kojom je jednogodišnju zatvorsku kaznu odradio radom na slobodi, odnosno “guljenjem krumpira”, a ako sud prihvati zahtjev za obnovom postupka predmet može biti vraćen u fazu optuženja ili rasprave. Sjednica vijeća može se očekivati nakon što tužiteljstvo dostavi svoje očitovanje na zahtjev za obnovu postupka, rekao je Devčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi put u hrvatskoj sudskoj praski da se zahtjev podnosi u slučaju nagodbe

Čobankovićev odvjetnik Željko Olujić rekao je Hini da je to prvi put u hrvatskoj sudskoj praksi da se zahtjev za obnovom postupka pokreće povodom sporazuma između odvjetništva i optuženika.

Olujić smatra da je zahtjev dopušten jer Zakon o kaznenom postupku izrijekom predviđa da ga se može podnijeti i kad se radi o presudi temeljem sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obnovu postupka Čobanković traži jer po Olujićevim riječima zagrebački Županijski sud nije provjeravao činjenice navedene u sporazumu već je “preuzeo ulogu javnog bilježnika i samo stavio štambilj na ono što su strane navodno ugovorile”.

“Priznaje i potpis sporazuma s odvjetništvom samo po sebi ništa ne znači jer je sud dužan provjeravati navode iznijete u tom sporazumu”, rekao je Olujić Hini. “Državno odvjetništvo nije sveta krava, sud je taj koji utvrđuje istinu“, dodao je Olujić.

Obrana u zahtjevu kao argument navodi i to što se Čobankoviću sudilo za zlouporabe položaja po Kaznenom zakonu koji je vrijedio u vrijeme sklapanja nagodbe, umjesto po zakonu koji je vrijedio u vrijeme navodnog izvršenja nedjela, a koji bi za optuženika bio povoljniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Olujić objašnjava da je Čobanković pristao na nagodbu jer “teško da bi preživio boravak u zatvoru s obzirom da je bolestan i ima povišen krvni tlak”. “To je bio pritisak, nije mu nitko držao batinu, ali je morao priznati ili ići u zatvor”, zaključio je Olujić.

Moguće posljedice i na presudu Sanaderu

Presuda po njegovim riječima može imati reperkusija i na slučaj Planinska u kojem su nepravomoćno osuđeni bivši premijer Ivo Sanader i ostali, čemu je doprinijelo Čobankovićevo priznanje da je sudjelovao u korupciji odnosno iskaz u kojem je opisao kako je ministarstvo kojem je 2009. bio na čelu kupilo zgradu u Planinskoj ulici od tvrtke tadašnjeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Stjepana Fiolića. Uskok je, temeljem Fiolićevog i Čobankovićevog priznanja, tvrdio da je Sanader nakon te transakcije od Fiolića primio 17 milijuna kuna provizije.

No, Sanader je prigovarao svjedočenju svog bivšeg ministra, ističući da je njegov iskaz u “slučaju Planinska” lažan zbog nagodbe s Uskokom. Nakon objave nepravomoćne presude u tom slučaju Sanader je kazao da je presuda u slučaju Planinska kojom je nepravomoćno kažnjen na 4,5 godine zatvora, kao i njegovi raniji slučajevim, bazirana na lažnim iskazima osoba koje su za njegovo terećenje dobili povlastice, odnosno “guljenje krumpira”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tom je suđenju otkriveno i da vukovarsko državno odvjetništvo u ime države od Čobankovića zbog štete u ‘slučaju Planinska’ potražuje gotovo 38 milijuna kuna. Vukovarski sud taj je postupak prekinuo do kraja zagrebačkog suđenja za ‘Planinsku’, no ipak je blokirao Čobankovićevu imovinu kako bi osigurao potraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.