Sud odlučuje o početku novih suđenja Sanaderu i optužnici protiv Lovrić Merzel

Foto: fah

Zagrebački Županijski sud idućeg bi tjedna, na pripremnim ročištima, trebao zakazati početke novih suđenja bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu, dok će se pred optužnim vijećem naći i korupcijska optužnica protiv bivše SDP-ove županice Marine Lovrić Merzel koja može biti potvrđena, odbačena ili vraćena Uskoku na doradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O osnovanosti optužnice protiv bivše županice sud je počeo raspravljati još u srpnju. No, njena se obrana tada žalila jer iz spisa nisu izdvojeni svi dokazi koje su smatrali nezakonitima pa su, kao i Sanaderovi odvjetnici, upozoravali da je riječ o političkom, a ne pravosudnom postupku.

Uskok bivšu županicu tereti da je sa svojim suoptuženicima odgovorna za niz nezakonitosti – od primanja mita i pranja novca do neosnovanog plaćanja savjetnika, preplaćivanja zgrade za Hitnu pomoć i trošenja javnog novca na zabave.

Uz tu bivšu lokalnu moćnicu, koja je nakon uhićenja lani u travnju provela više od pet mjeseci u istražnom zatvoru, optuženi su i ostali akteri te korupcijske priče – poduzetnik Željko Žužić, predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak, Bernard Popec koji je županiji prodao zgradu za Hitnu pomoć, njezin nećak Dalibor Rožanković i voditelj u Hrvatskim šumama Zvonko Rožić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok je Uskok uvjeren da protiv Lovrić Merzel ima ‘čist slučaj’ ona je prilikom posljednjeg pojavljivanja na sudu, 9. srpnja, isticala kako će dokazati da je sve radila po zakonu i u skladu sa svojim ovlastima.

Sanader u iščekivanju suđenja i zbog štete nanesene HEP-u

U zakonitost svojih postupaka, unatoč već potvrđenim optužnicama, uvjeren je i Sanader kojega očekuju dva pripremna ročišta – za novo suđenje zbog štete nanesene HEP-u, 10. studenoga, i ponovljeni postupak u slučajevima Hypo i Ina-MOL, dan kasnije.

U novom bi suđenju Sanader na optuženičku klupu pred sutkinjom Jasnom Galešić trebao sjesti zbog optužbi da je s bivšim vlasnikom Dioki grupe Robertom Ježićem 2008. poticao tadašnjeg predsjednika uprave HEP-a Ivana Mravka da Ježićevim tvrtkama isplati pozajmicu od 15 milijuna kuna i prodaje struju ispod tržišne cijene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje je trebalo početi još na ljeto prošle godine, ali je odgođeno zbog bolesti Sanaderovih suoptuženika.
Petu po redu optužnicu protiv Sanadera sud je potvrdio u rujnu 2013. iako je gotovo ista optužnica već bila na sudu, ali ju je tužiteljstvo povuklo i nakon godinu dana vratilo dopunjenu novim vještačenjima.

Kada je u veljači 2012. ispitan u toj istrazi, Sanader je odbacio sumnje da je zloupotrijebio položaj i ovlasti kao predsjednik Vlade. Mravak je, međutim, priznao nedjelo, dok je Ježić prvo poricao krivnju da bi zatim postao krunskim svjedokom tužiteljstva u slučajevima Ina-MOL i Hypo u kojima je bivši premijer pravomoćno osuđen na osam i pol godina zatvora, ali je presudu ukinuo Ustavni sud.

Hypo i Ina-MOL pred novim sudskim vijećem

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovljeno suđenje u tom slučaju dodijeljeno je sucu Zdravku Majeroviću, jer je Vrhovni sud, nakon žalbe Sanaderove obrane, zabranio da suđenje još jednom vodi sudac Ivan Turudić koji je bivšeg premijera osudio u prvostupanjskom postupku. Nakon pripremnog ročišta u slučajevima Hypo i Ina-MOL bit će poznato hoće li se u novom postupku ponovno izvoditi svi dokazi i ispitivati svi svjedoci što se ne bi moralo raditi da suđenje vodi isto sudsko vijeće koje je donijelo prvostupanjsku presudu.

I dalje postoji mogućnost da se u ponovljenom postupku Sanaderu sudi zajedno s direktorom MOL-a Zsoltom Hernadijem. Njemu je, naime još u veljači trebalo početi suđenje za podmićivanje bivšeg premijera, no ono je odgođeno jer s Vrhovnog suda nije vraćen spis koji je tamo završio nakon što se Hernadijeva obrana žalila što cijela dokumentacija u tom opsežnom slučaju nije prevedna na mađarski, uz argument da bez obzira što mu se sudi u odsutnosti ima pravo dobiti spis na jeziku koji razumije.

Bivšem premijeru u međuvremenu je na Vrhovnom sudu ukinuta i nepravomoćna presudu u slučaju Fimi medija u kojem je, zajedno sa svojom bivšom strankom, bio osuđen za izvlačenje novca iz državnih institucija i tvrtki. Vrhovni je sud odlučio i da Sanader treba biti pušten iz istražnog zatvora uz jamčevinu od 12,4 milijuna kuna, no on je i dalje iza rešetaka jer odluka o prihvaćanju jamstva u nekretninama nije postala pravomoćna.

Sanaderu se još sudi u slučaju Planinska, u kojem je optužen za primanje 17 milijuna kuna “provizije” nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja kupilo zgradu od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.