Sve je izglednije da nas očekuje iznadprosječno hladan siječanj

siječanj
iStock

Temperaturni “minusi” u studenom bili su rijetki, u mnogim su mjestima čak i izostali. Prema najnovijim prognozama, za cijelu zimu povećana je vjerojatnost barem prosječne temperature zraka, vjerojatnije čak malo više. Poneki bi mjesec u barem dijelu Hrvatske mogao biti i hladniji, osobito siječanj, navodi Zoran Vakula, meteorolog HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srednja mjesečna temperatura zraka u studenom, prema još neslužbenim podacima koje tek trebaju potvrditi klimatolozi DHMZ-a, posvuda je bila 1 do 2 °C viša od višegodišnjih srednjih vrijednosti pa će službene ocjene klimatologa vjerojatno biti od “normalan” do “topao”, ponegdje vjerojatno i “vrlo topao”. Ovako topao studeni rjeđi je na Jadranu, nego u unutrašnjosti. Primjerice, u Rijeci, Splitu i Dubrovniku, ovaj je studeni 7., 8. odnosno 12. na popisu najtoplijih, dok je u Zagrebu 15. po redu, na Zavižanu 19.

Ukupna mjesečna količina oborine bila je uglavnom veća od prosjeka, ponegdje i znatnije, primjerice u Sisku, Senju, Hvaru i Šibeniku, ali mjestimice je oborine bilo i manje nego što je uobičajeno, primjerice u Pargu, u Dubrovniku i Rijeci.

Povećana vjerojatnost za ponegdje hladniji siječanj

I srednja jesenska temperatura zraka, od 1. rujna do 30. studenog, diljem je Hrvatske viša, uglavnom za 1 do 2 °C. Stoga će klimatološka ocjena, navodi Vakula, vjerojatno biti većinom “vrlo toplo”. Ova je jesen, naime, 11. na popisu najtoplijih u Osijeku, Kninu i Dubrovniku, dok je u Gospiću 8., Splitu i Zagrebu 4., u Rijeci 3., a na Zavižanu čak 2. najtoplija, odmah iza rekordne 1967. godine. Po ukupnoj sezonskoj količini oborine, klimatološke ocjene će vjerojatno biti od “sušno”, primjerice u Splitu, do “vrlo kišno” u, primjerice, Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zoran Vakula navodi kako premda prema svojoj prvoj trećini, ova godina nije djelovala odviše temperaturno ekstremna, kasniji mjeseci pridonijeli su iznimno visokoj srednjoj temperaturi zraka u razdoblju siječanj – studeni. Većinom čak ekstremnoj, rekordnoj ili barem među prve tri. Ukupna količina oborine u tom je periodu uglavnom manja od prosjeka.

Podsjetio je na službenu sezonsku prognozu stručnjaka DHMZ-a za zimu prema kojoj se navodi povećana vjerojatnost za ponegdje hladniji siječanj od prosječnoga.

– Na žalost ili sreću, teorija kaosa, nezaobilazna ako se želi kvalitetno prognozirati buduća stanja atmosfere, ne omogućava više detalja, iako bi to mnogi željeli. No, i tako nesavršene i manje pouzdane od kratkoročnijih prognoza – i dugoročne prognoze nekima služe za planiranje raznih aktivnosti… – kazao je Vakula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.