Sve više djevojaka u hrvatskoj vojsci i policiji: ‘Čast mi je nositi uniformu hrvatske policije’

Foto: snimka zaslona

Vojska i policija nekad su bile uglavnom rezervirane za muškarce. No to se mijenja. Od ukupnog broja upisanih u policijsku školu, čak je 33 posto djevojaka, najviše dosad. Na vojnom učilištu udio žena je 23 posto. Atraktivna su to zvanja, a posao je nakon škole osiguran, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

One ruše sve stereotipe – žele biti hrvatske časnice ili policajke. Ove godine djevojački boom. Od 764 polaznika, 252 su djevojke.

– Čast mi je nositi uniformu hrvatske policije. Oduševilo me to što je disciplina, znači sve je po PS-u i svi smo jednaki i za sve vrijede ista pravila – kaže Ana Klarica, polaznica Policijske škole “Josip Jović”.

Njihovi rezultati nisu ništa slabiji od onih koje postižu muški kolege. Pa nema ni policijskog posla u kojem ne mogu raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Čak i u ovima jako operativnim kao što je interventna policija. Tamo imamo već preko 5% djevojaka. To je izrazito naporna služba gdje morate biti uistinu spremni ne samo fizički i psihički nego i spremni na svakakve događaje koji vam se mogu dogoditi – objašnjava Dubravko Novak, načelnik Policijske akademije.

Vojno učilište pohađaju 464 kadeta. Od toga je četvrtina djevojaka. Među njima i Rea Tomina Skender. Svakodnevni izazovi njezin su okidač – kampovi, rukovanje naoružanjem što je, kaže, prvi put isprobala ovdje i postala prvakinja Oružanih snaga u streljaštvu.

Ovdje ne postoji podjela na muško i žensko – samo znanje, kompetencije i čin. Pa interes za vojsku ne začuđuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svim kadetkinjama i kadetima osigurani su besplatan smještaj, prehrana, školarine, dva puta godišnje mogu besplatno putovati kući, svi dobiju laptope, i ono što je još važno napomenuti, oni imaju mjesečnu stipendiju. A nakon završetka školovanja i u policiji i u vojsci – posao je osiguran!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.