Svjedok odgovorio Vasiljkoviću: Nije točno da je ZNG prvi napao u Glini, nismo imali čime

Foto: fah

Bivši pripadnik ZNG-a Branimir Jurinec iz Gline u srijedu je Draganu Vasiljkoviću, optuženom pred splitskim sudom za ratni zločin, odgovorio da hrvatski branitelji Gline u ljeto 1991. nisu prvi napali neprijateljske snage JNA i srpskih paravojnih postrojbi, jer nisu imali čime s obzirom da su bili naoružani samo puškama, a na njih su pucali tenkovima i višecjevnim raketnim bacačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To jednostavno nije točno, jer mi i nismo imali čime pucati. Bilo nas je pedesetak s puškama u rovovima. Pobrkali ste sistem zapovijedanja”, poručio je svjedok Vasiljkoviću, optuženom među ostalim da je predvodio napad na Glinu, a koji ga je pitao jesu li hrvatski vojnici prvi napali srpske postrojbe u Glini, koje su im potom uzvratile.

Jurinec je ispričao da je neprijatelj po njima pucao iz tenkova i višecjevnih raketnih bacača Orkan. “Moj kolega Stjepan Kos je poginuo prilikom napada na školu, a Zdravko Jurin je teško ranjen. Neprijatelji su pucali po crkvi i školi iz tenkova, koji su bili kod mrtvačnice na novom groblju u Glini, a kasnije su po nama pucali iz Orkana. Tukli su po željama, što su htjeli i stigli. Granate su svugdje padale, po svim mogućim objektima. Naše je zapovjedništvo bilo u kućici ispod škole u šumi. Bili smo naoružani automatskim puškama i nekoliko minobacača s deset granata. Iz Gornjeg Viduševca smo se povukli 30. rujna 1991.”, kazao je Jurinec.

Upitan od odvjetnika Filakovića da precizira gdje je tada bio smješten, svjedok je rekao da je bio u podrumu ispod župnog dvora, odnosno pomoćnog objekta župne crkve, gdje je bilo smješteno i zapovjedništvo. Odgovarajući na pitanja o naoružanju hrvatskih branitelja, kazao je da su imali muzejske primjerke topova, koji su bili neispravni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da su neprijateljske snage tenkovima, a potom i Orkanima gađale glinsku župnu crkvu i školu posvjedočio je i Mirko Mihalić iz Gornjeg Viduševca kod Gline, koji je rekao da je prvi napad na glinsku policijsku postaju počeo 26. lipnja 1991. godine u 5 sati ujutro. On i njegovi suborci bili su smješteni u naselju Gornji Viduševac, a tijekom prvog i drugog napada najviše su ih granatirali iz minobacača.

“Tog 26. lipnja je ‘pala’ policijska postaja u Glini, a prije nje je napadnut Gornji Viduševac. Napadali su nas tenkovima, pa je tako bila gađana župna crkva i škola, koja je od crkve bila udaljena svega stotinjak metara. Mi smo imali samo lako pješačko oružje, a tek smo krajem kolovoza dobili nekoliko minobacača”, kazao je Mihalić.

Odgovarajući na pitanja Vasiljkovićeva branitelja Tomislava Filakovića, potvrdio je da su u to vrijeme bile prekinute sve telefonske veze, zbog čega im je jedina veza bio mobitel kojega je MUP instalirao u župnom uredu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dragan Vasiljković optužen je pred splitskim Županijskim sudom da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojbi, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi Alfa, postupao protivno odredbama Ženevske konvencije. Među ostalim ga se tereti da je tijekom srpnja 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku postaju te prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje. Tijekom napada su oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo natjerano na bijeg, pljačkana imovina, te ubijeni i ranjeni civili od kojih i jedan strani novinar.

Suđenje kapetanu Draganu: Svjedoci potvrdili da su rezervisti JNA, na čelu s Vasiljkovićem, napali Glinu

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak, kada treba biti ispitano petero svjedoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatvorenik iz Knina i zapovjednik Teritorijalne obrane u Glini svjedočili na suđenju Vasiljkoviću

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.