Tabak o vojnoj pričuvi: Radi se o vrlo malim snagama

Foto: hrt.hr/snimka zaslona

Ministarstvo obrane ustrojava šest pričuvnih pješačkih pukovnija. 18 tisuća obveznika vojnog roka već je dobilo poziv. Do kraja godine bit će pozvano još 3000 ljudi, a ovaj tjedan već je počela obuka u Splitu. Zašto Ministarstvo obrane uvodi pričuvu i je li to dobar potez? Analizirali su gosti urednika i voditelja Damira Smrtića u emisiji Otvoreno na HRT-u: ZORAN PILIČIĆ, pomoćnik ministra obrane, FRANKO VIDOVIĆ, SDP, MARINKO OGOREC, stručnjak za sigurnost i obrambenu politiku, IGOR TABAK, vojni analitičar portala obris.org.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomoćnik ministra obrane Zoran Piličić istaknuo je kako Ministarstvo želi oformiti vojnu pričuvu od 18 434 obveznika koji su prošli neki oblik vojne obuke. Oni bi pomogli u obrani od velikih elementarni nepogoda poput požara i poplava. Resorno ministarstvo poziva u vojnu pričuvu jer osim što želi popuniti šest pješačkih pukovnija i još šest pukovnija potpore, postavljen je i cilj ažuriranja podataka. Dosad su na adresu ministarstva stigla 52 prigovora savjesti za koja je Piličić istaknuo da na njih svatko ima pravo i da će te osobe biti stavljene u nerazvrstanu pričuvu te biti dostupne za civilnu službu.

Saborski zastupnik SDP-a Franko Vidović, ovakvu vojnu pričuvu pozdravlja no ističe kako je njeno formiranje ideja bivšeg ministra obrane Ante Kotromanovića. Pita se gdje su projekti sadašnjeg Ministarstva obrane. Ja ne bi imao problem odazvati se vojnoj pričuvi jer sam još uvijek vojni obveznik, no ona mora biti dragovoljna, zaključio je Vidović.

Tu se radi o vrlo malim snagama. Ako pogledamo broj stanovnika, ova pričuva obuhvaća oko 0.03 stanovnika. Iduće pitanje je, ako na dragovoljno služenje vojnog roka mogu ići muškarci i žene, meni ja zanimljivo da popisi pričuve obuhvaćaju samo muškarce, istaknuo je vojni analitičar Igor Tabak. Smatra kako je vojna pričuva Hrvatskoj potrebna no mora postojati bitna razlika za obveznike koji se pozivu odazovu. Ona ne smije biti pitanje emocija, smatra Tabak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje god pipnete u sigurnosni sustav negdje se nešto mora podesiti reformama, hoće li za sve biti novca, pita se stručnjak za sigurnost i obrambenu politiku Marinko Ogorec. Vojska ima hijerarhijski sustav i sustav vođenja zapovijedanja namijenjen za krizne situacije i iako nije funkcionalno namijenjena pomoći kod elementarnih nepogoda, Ogorec je istaknuo kako u tim situacijama može biti korisna.

Emisiju u cijelosti pogledajte na:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.