Tko je UN-ova dužnosnica s radikalnim stajalištima o migrantima koja napada hrvatsku policiju?

triggs migranti policija
Foto: Australian Society of Archivists / wikimedia commons, Fah; Fotomontaža: narod.hr

Podtajnica UN-a Gillian Triggs, pomoćnica visokog predstavnika zadužena za zaštitu pri UN-ovom uredu za izbjeglice ustvrdila je kako postoje “puno vjerodostojni dokazi” o nasilju hrvatske policije na granici, referirajući se na migrantsku krizu koja traje od 2015. godine te na brojne optužbe na račun hrvatske policije na granici s BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, posljednjih godina optužbe na račun hrvatske policije dolaze iz britanskog ljevičarskog lista The Guardian, koji je čak osam puta optužio hrvatsku graničnu policiju za nasilje na ilegalnim migrantima, a od čega se dva puta pozvao Dansko vijeće za izbjeglice (DRC), koje nije Vladino tijelo, već nevladina organizacija osnovana 1956. godine. Sveukupni prihodi DCR-a u 2019. godini iznosili su 3,2 milijarde danskih kruna. Ova organizacija ima preko 700 zaposlenika, od čega je oko njih 590 zaposleno preko ekskluzivnog ugovora s UN-om.

>Tko je bošnjačka aktivistica koja je austrijskom parlamentu predala izvješća o navodnoj brutalnosti hrvatske policije nad migrantima?

>Da, Maja Sever je plasirala lažnu vijest o djevojčici iako je ‘bila na terenu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(FOTO) Breitbart otkriva: Centar za mirovne studije iz Zagreba uz pomoć Georgea Sorosa lobira u Bruxellesu za otvorene granice

Uz to, svaki napad na hrvatsku policiju u The Guardianu potpisao je isti novinar, a MUP je svaki puta kategorički odbacio tvrdnje dodajući kako ne mogu ne primijetiti da The Guardian hrvatsku policiju sad već uobičajeno, bez ijednog dokaza, uporno želi prikazati kao brutalnu i nehumanu skupinu sklonu pljačkama i zlostavljanjima nezakonitih migranata.

UN-ov podtajnica: ‘Marakeški sporazum označava kraj uobičajenog odnosa prema migrantima’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo, Gillian Triggs je tjedan prije posjeta Hrvatskoj i napada na hrvatsku policiju, boravila u BiH gdje je ustvrdila da je “podjela odgovornosti među različitim regijama zemlje presudna za ublažavanje pritisaka na zajednice koje su najviše pogođene”.

Ona je dodala kako “rano utvrđivanje potreba za zaštitom i ranjivosti može olakšati upravljanje mješovitim kretanjima i dovesti do odgovarajućeg odgovora za ovu populaciju”, ali je također ustvrdila kako “djeca bez pratnje i odvojena djeca, oni koji su doživjeli rodno nasilje i LGBTQI+ osobe imaju specifične potrebe” te da će im “možda trebati siguran smještaj i usluge izvan velikih i prenatrpanih prihvatnih centara”.

Triggs je inače poznata kao radikalna pobornica migracija te je 2019. godine rekla da Globlni kompakt, poznatiji kao Marakeški sporazum “mijenja pravila igre za međunarodnu odgovornost u raspodjeli izbjeglica”, dodavši da to označava kraj uobičajenog odnosa prema migrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dok države imaju pravo i odgovornost kontrolirati svoje granice, one bi se također trebale pridržavati svojih međunarodnih obveza kako bi azilantima omogućile pristup svom teritoriju, da azil zatraže odmah u sigurnoj zemlji i bez prepreka”, ocijenila je Triggs.

U svom govoru iz 2019. Triggs je spominjala kako je čula za nekoliko primjera dodjele zemlje izbjeglicama kako bi mogli uzgajati hranu, a koje bi moglo biti dostupno i lokalnom stanovništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.