Tko je Vojislav Medić – ‘major’ JNA koji je zlostavljao hrvatske zarobljenike, a sada im se smije u lice?

medić
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

Prošloga tjedna nastavljeno je suđenju ‘majoru’ JNA Vojislavu Mediću, a svjedočio je branitelj i logoraš Stipo Mlinarić. Nakon što mu je Mlinarić kazao da mu oprašta, Medić mu se hladno nasmijao. Hrvatske zarobljenike je tukao, ispitivao, ili barem promatrao dok ih tuku. Sada tvrdi da se radi o zamjeni identiteta, a svjedoka koji ga prepoznaju je mnogo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojislav Medić bio je ‘major’ pravne službe JNA. Rođen je u Lici 1956. te ima i hrvatsko državljanstvo. Mediću se pripisuje i da je 1991. radio u hrvatskom MUP-u odakle je više puta poslan u Vukovar. Navodi se da je do 1991. živio u Zagrebu te je nekoliko dana bio pripadnik ZNG-a, prije no što je prebjegao u Srbiju, piše N1.

Optužen je da je od sredine studenoga 1991. do 14. kolovoza 1992. u logorima Stajićevo, te u Sremskoj Mitrovici i Nišu počinio ratni zločin nad zarobljenim hrvatskim braniteljima Vukovara. Uhićen je u lipnju 2022. na hrvatsko-srpskoj granici u Tovarniku.

Kako je uhićen

Njegova kćerka Tamara za Novi list je ispričala kako je njen otac uhićen na granici kada se sa sinom zaputio u Tovarnik po nove hrvatske putovnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska policija je prišla bratu i rekla: ‘Vi se možete vratiti kući, a vaš otac je uhićen.’ Tata je tada stigao samo u stanju šoka kazati mu da ga terete za ratni zločin. Moj otac je rođen u Hrvatskoj, iz koje su baka i djed izbjegli 1995.”, kazala je Medićeva kćerka.

Također je rekla da je njen otac 2006. obnovio rodnu kuću u Lici i otada je redovno tamo provodio vrijeme.

Zanimljivo je da Medić, kao i njegova kćerka tvrde da je pogrešno utvrđen njegov identitet te da on nije čovjek kojega traže. No mnogi su zarobljenici potvrdili da su na razgovorima bili upravo kod Medića, kao i da je u više slučajeva nazočio zlostavljanju. Neke je i sam Medić tukao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlinarić: To je taj Vojislav Medić, bio je ispred mene

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić nema dvojbi da se radi o Mediću

“Nije on krio kako se zove, već mi se na prvom ispitivanju predstavio kao ‘major’ Vojislav Medić. Od mene je konkretno htio saznati dvije stvari, tko je iskopao rov u Hercegovačkoj cesti, koji im je napravio najviše problema, i kako je poginuo Blago Zadro. To je taj Vojislav Medić, bio je ispred mene, vidio sam ga. Znam da je tukao moje suborce, donosili su ih u dekama s njegovih ispitivanja”, rekao je ranije Mlinarić.

Možda će vas zanimati

Mlinarić na suđenju majoru JNA Mediću poručio da mu oprašta, a ovaj mu se smijao

Tukli su nas, vezali, neki su ljudi od batina umirali i ostavljali su ih danima da leže u blatu i na hladnoj zemlji.

To je potvrdio i prošlog tjedna na suđenju. No, istaknuo je da njega osobno Medić nije tukao, ali su ga, u njegovoj nazočnosti tukla dvojica vojnika toliko snažno da je čak pao i sa stolice. Unatoč svemu, Mlinarić je na suđenju Mediću rekao da mu oprašta, na što se Medić nasmijao. Još ga je nazvao i krivokletnikom, a Mlinarić mu je odgovorio da je to značajan napredak za njega jer ga je 90-ih nazivao ustašom, a sad ga zove krivokletnikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josić: Njega bih prepoznao na ulici

U srpnju je na suđenju svjedočio u vukovarski branitelj Tomislav Josić koji također tvrdi da mu se čovjek, koji ga je tukao, predstavio kao Medić. Prisjetio se kako je nakon zarobljavanja završio u Stajićevu.

“Prvo je ispitivanje bilo bezbolno, samo informativni razgovor, a nakon 15-ak dana pozvan sam opet. E, onda je priča već bila drugačija. Tada sam imao čast da me dočeka dotični gospodin s još jednim svojim kolegom. Ponovio sam svoju priču da sam kao djelatnik bolnice bio u Borovo Commerceu, a onda mi se ovaj predstavio kao Medić, rekavši da zna sve i da je bio na Trpinjskoj kod Blage. Udario me desetak puta pendrekom po butinama. Pokazivao mi je iskaze prethodnih zatvorenika, tvrdio da su oni sve rekli, a onda su me poslali u podrum i rekli stražarima da me tamo podsjete na ono što sam radio u Vukovaru. Pretukli su me po cijelom tijelu, od tada više nemam nikakav osjećaj u tabanima”, kazao je.

>Podignuta optužnica protiv zloglasnog KOS-ovca Vojislava Medića koji je mučio hrvatske logoraše

Medića poslije Stajićeva više nije vidio uživo, kaže Josić.

Tomislav Josić; foto: FAH

“Prvi puta nakon toga vidio sam ga u filmu o Kikašu na promociji u Vukovaru prije šest-sedam godina i tada sam odmah rekao da je to ispitivač iz Stajićeva. Po izlasku iz logora dao sam izjavu našim istražiteljima u kojoj sam spomenuo Medića kao ispitivača, kao i brojni drugi logoraši, a to je godinama stajalo u ladici. Ponavljao sam tu priču 20 puta, ali nakon projekcije filma nisam posebno prijavio da sam u filmu prepoznao Medića, jer nisam vidio smisao budući da je on ionako bio u Srbiji. Njega bih prepoznao na ulici. Njegov oblik lica, frizura i posebno oči… Zauvijek su mi se urezali u sjećanje”, posvjedočio je Josić, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojavljivanje u filmu

Film o kojem Josić govori snimljen je 2016. u režiji Jakova Sedlara. Radi se dokumentarno-igranom filmu “Anton Kikaš – nisam se bojao umrijeti”. Medić je pristao pojaviti se u filmu.

Mediji su Medića povezivali i s KOS-vom grupom Labrador, koja je 1991. planirala nekoliko terorističkih akcija po Zagrebu. Najpoznatiji pripadnik te skupine Radenko Radojčić hrvatskim istražiteljima izjavio je da je sudac istražitelj Antonu Kikašu, hrvatskom emigrantu koji je neuspješno dopremio čak 18 tona oružja avionom u Hrvatsku, bio Vojislav Medić te da je tog Medića telefonski kontaktirao stric iz Kanade, založivši se za Kikaševo puštanje. Zbog toga su mediji pisali da su i Medić i Kikaš povezani s KOS-om.

Vukovarski branitelj Željko Gjumić također je odveden Stajićevo gdje se susreo s Medićem.

“Jedne me večeri stražar prozvao po nadimku, Tapir, i odveo u usku prostoriju poput špajza, a ispred mene se pojavio gospodin u odori koji je rekao da se zove Medić. Tražio me dokumente, predao sam mu vozačku dozvolu, dao mi je potom papir i olovku da nacrtam svoje obiteljsko stablo i napišem gdje sam bio. Nakon pola sata rekao mi je kako imam sreće što nisam taj kojega traže jer je spremio vod za strijeljanje, pa dodao kako može i mene strijeljati. Navodno je tražio moga brata”, ispričao je.

>10. prosinca 1991. Zločini srpske vojske – Srbija organizirala logore nacističkog tipa za Hrvate

Gjumić je kazao kako su neki logoraši u štali govorili da je “ispitivač osoba koja je bila kod Blage Zadre u Vukovaru”.

Prebacili su ga u prosincu 1991. u logor u Sremsku Mitrovicu, gdje je opet sreo Medića.

Zlatan Bašić: Tukao bi me po lijevoj ruci ako ne bi bio zadovoljan odgovorima

Logoraša Zlatana Bašića, koji je pad Vukovara dočekao na položaju na Trpinjskoj cesti također su prvo odveli u logor u Stajićevo, pa u Sremsku Mitrovicu. Dvaput je ispitan u Stajićevu, a šest puta u Sremskoj Mitrovici. Svaki put je ispitivač bio Medić, tvrdi.

“Svako ispitivanje počinjalo je tako da me se pitalo što sam radio na Trpinjskoj cesti, koliko sam srpske djece ubio i koliko sam srpskih žena silovao. Što se tiče ‘majora’ Medića, imao je jedan mali pendrek, kožni s oprugom, tukao bi me po lijevoj ruci ako ne bi bio zadovoljan odgovorima koje sam napisao na ispitivanju, a ukoliko i dalje ne bi bio zadovoljan, tražio je da legnem preko stolca pa bi me tukao po tabanima”, posvjedočio je.

Bašić je posvjedočio kako je netko od “logoraša rekao kako je s ispitivačem Medićem bio u štabu Blage Zadre, da mu je Ivo Kovačić skuhao kavu, a Zadro poklonio pištolj”.

>Mlinarić iznio detalje o uhićenom Mediću: ‘Hvalio se da je radio u MUP-u RH, a poslije je mučio naše ljude u logoru’

Ovo su samo neki od svjedoka koji prepoznaju krvnika Medića. Unatoč tomu Medić i dalje ustraje na tome da se radi o zamjeni identiteta. Obrana tvrdi da Medić nije mogao biti u logorima u to doba te da on nije osoba koja ih je zlostavljala.

Što se navodi u optužnici?

“Optuženik je uhićen u lipnju 2022. pri ulasku iz Srbije u Hrvatsku. Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku je 11. lipnja, nakon provedene dokazne radnje ispitivanja državljanina Republike Hrvatske i Republike Srbije (1956.), donijelo rješenje o provođenju istrage protiv okrivljenika zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava, odnosno ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika iz čl. 122. OKZ-a RH”.

Postoji osnovana sumnja da je Medić od sredine studenog 1991. pa do 14. kolovoza 1992., na području Republike Srbije počinio navedeno kazneno djelo.

“Nakon što su na napuštenoj stočnoj farmi u blizini mjesta Stajićevo, u dijelu Kazneno-popravnog doma Sremska Mitrovica i u Nišu, osnovani logori u koje je s područja Republike Hrvatske dovedeno i zatočeno više stotina zarobljenih pripadnika oružanih postrojbi Republike Hrvatske, okrivljenik je, osnovano se sumnja, kao jedan od ispitivača u tim logorima postupio protivno pravilima međunarodnog ratnog i humanitarnog običajnog prava o postupanju s ratnim zarobljenicima”, navodi se.

Osnovano se sumnja da se Medić okrutno i ponižavajuće iživljavao na ratnim zarobljenicima. Zadavao im je fizičku i psihičku bol i time ih prisiljavao da daju iskaze koji su njemu odgovarali.

“Postoji osnovana sumnja da je okrivljenik davao odobrenje prisutnim stražarima da tuku zarobljenike što su oni i činili, a prilikom ispitivanja je govorio da paze što će reći pokazujući im pretučene članove obitelji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.