Marko Jelić, doktor molekularne biologije i bivši dekan veleučilišta Marko Marulić – te osnivač i prvi predsjednik Mladeži HDZ-a u Kninu – osvojio je, kao nestranački kandidat, skoro 60 posto glasova u drugom krugu lokalnih izbora u Kninu.
Time je smijenio dosadašnju gradonačelnicu Josipu Rimac (HDZ), ali i postao prvim kninskim gradonačelnikom koji ne dolazi iz redova HDZ-a.
“U životu sam u mnogočemu bio prvi, pa neka budem i u tome. Mogu reći da su građani odlučili tako jer nisu bili zadovoljni dosadašnjim politikom. Ja ću dati sve zajedno sa svojim suradnicima, ali i svim građanima Knina, da promijenimo situaciju u gradu na bolje, da se oni osjećaju ovdje onako kako se i trebaju osjećati u kraljevskom gradu”, rekao je Jelić nakon pobjede.
Profesionalni život
“Doktor sam molekularne biologije i biokemije, završio sam molekularnu biologiju na PMF-u u Zagrebu, nakon toga sam otišao 2000. godine u Kiel, na sveučilište Christian Albrecht, kod profesora Jurgena Solla. Nakon toga sam se 2002. godine zajedno s cijelom grupom prebacio u Muenchen na sveučilište Ludwig Maximillian, jedno od najboljih na svijetu, 48. po rangu, a biološki fakultet tog sveučilišta na kojem sam doktorirao najbolji je u Njemačkoj”, kazao je Jelić o svojoj radnoj biografiji za Šibenski portal.
Nakon obrane doktorata, Jelić se u Hrvatsku vratio krajem listopada 2003. godine. Godinu dana je bio bez posla, a onda ga je bivši kninski gradonačelnik Vinko Marić pozvao da se uključi u rad Centra za poduzetništvo na kojem je postao viši savjetnik za nove tehnologije.
Osnivač je i bivši dekan veleučilišta Marko Marulić.
“Veleučilište u Kninu je moje peto dijete. Posvetio sam mu puno vremena i truda te najbolje godine svog života. Moram reći, u vrijeme mog dekanskog mandata, puno više nego mojim izravnim potomcima. Zajedno s timom ljudi koji su me podupirali i pratili, uspjeli smo postići to da je Veleučilište 2011.g. u redovitom akreditacijskom postupku proglašeno najboljim u Hrvatskoj za tu godinu. Da bih dočarao koliko je to velik uspjeh, reći ću da je u toj godini ocijenjeno dosta ustanova koje postoje po 50 godina. Moj tim i ja smo to postigli u samo 6 godina i to u Kninu. Nažalost, nakon mog odlaska ustanova je ušla u jedno razdoblje bezidejnosti, apatije i loših međuljudskih odnosa, što je u konačnici rezultiralo i nepovoljnim ocjenama rada i funkcioniranja. Najgora stvar je politički sustav u postavljanju upravnih vijeća svih državnih ustanova koje nisu obuhvaćene autonomijom”, rekao je za Nacional.
O HDZ-u i politici
“Do 1996.g. bio sam u Mladeži HDZ-a, a Gradski odbor sam, sa svojim prijateljima, i osnovao u izbjeglištvu u Zadru u našoj obiteljskoj kući 1994. Nakon oslobođenja Knina više mi smisao politike nije bio privlačan pa sam se usmjerio k obrazovanju i karijeri”, kazao je Jelić u istom intervjuu.
“HDZ je bila stranka koja je ponijela temeljni politički teret nastanka i organizacije države, no, kako to obično biva, pojave se oni koji imaju vlastite interese pa državni i društveni interes podređuju sebi i svojim istomišljenicima i partnerima, pravdajući svoje aktivnosti državnim interesom. Ono što me muči u stranačkom životu Hrvatske, a ne samo HDZ-a, ali je možda najizražajnije upravo kod te stranke s obzirom da je daleko najveća, je pokušavanje nametanja jednoumlja i nedopuštanje slobode mišljenja i stava.
“Demokršćanski sam usmjeren, ali sam uvijek birao slobodnom voljom jer intelektualci ne smiju pristajati na stranačka ograničenja u iznošenju osobnih stavova i mišljenja. Ne namjeravam pričati bajke i neću davati prazna obećanja za koja Knin nema vremena u trenutku kad nam ljudi odlaze iz grada. Moj program utemeljen je na održivom razvoju uz poticanje malih i srednjih poduzetnika, malih obiteljskih tvrtki i iskorištavanje poljoprivrednih i turističkih potencijala kojima Knin i okolica obiluju”, govorio je Jelić kao kandidat za kninskog gradonačelnika.
Polemike
Zadnjih dana kampanje Jelić se na svojem Facebooku upustio u nekoliko rasprava vezanih uz članove njegove kandidacijske liste koji su srpske nacionalnosti.
Braniteljski portal je ustanovio da su Jelić i njegova lista instrumentalizirani u svrhu obnove srpske ekspanzionističke ideologije koja ima svojih zagovornika u Kninu – pri čemu ukazuju i na izvješće SOA-e po kojemu u Hrvatskoj jača četnički pokret.
Jelić je uzvratio tvrdnjom da je riječ lažima i manipulacijama, optuživši Braniteljski portal da je “u službi svoje vladarice”, to jest Josipe Rimac.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.