Utorak, 23 lipnja, 2026
20.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Tko je Marko Jelić, novi kninski gradonačelnik?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marko Jelić, doktor molekularne biologije i bivši dekan veleučilišta Marko Marulić – te osnivač i prvi predsjednik Mladeži HDZ-a u Kninu – osvojio je, kao nestranački kandidat, skoro 60 posto glasova u drugom krugu lokalnih izbora u Kninu.

Time je smijenio dosadašnju gradonačelnicu Josipu Rimac (HDZ), ali i postao prvim kninskim gradonačelnikom koji ne dolazi iz redova HDZ-a.

“U životu sam u mnogočemu bio prvi, pa neka budem i u tome. Mogu reći da su građani odlučili tako jer nisu bili zadovoljni dosadašnjim politikom. Ja ću dati sve zajedno sa svojim suradnicima, ali i svim građanima Knina, da promijenimo situaciju u gradu na bolje, da se oni osjećaju ovdje onako kako se i trebaju osjećati u kraljevskom gradu”, rekao je Jelić nakon pobjede.

Profesionalni život

“Doktor sam molekularne biologije i biokemije, završio sam molekularnu biologiju na PMF-u u Zagrebu, nakon toga sam otišao 2000. godine u Kiel, na sveučilište Christian Albrecht, kod profesora Jurgena Solla. Nakon toga sam se 2002. godine zajedno s cijelom grupom prebacio u Muenchen na sveučilište Ludwig Maximillian, jedno od najboljih na svijetu, 48. po rangu, a biološki fakultet tog sveučilišta na kojem sam doktorirao najbolji je u Njemačkoj”, kazao je Jelić o svojoj radnoj biografiji za Šibenski portal.

Nakon obrane doktorata, Jelić se u Hrvatsku vratio krajem listopada 2003. godine. Godinu dana je bio bez posla, a onda ga je bivši kninski gradonačelnik Vinko Marić pozvao da se uključi u rad Centra za poduzetništvo na kojem je postao viši savjetnik za nove tehnologije.

Osnivač je i bivši dekan veleučilišta Marko Marulić.

“Veleučilište u Kninu je moje peto dijete. Posvetio sam mu puno vremena i truda te najbolje godine svog života. Moram reći, u vrijeme mog dekanskog mandata, puno više nego mojim izravnim potomcima. Zajedno s timom ljudi koji su me podupirali i pratili, uspjeli smo postići to da je Veleučilište 2011.g. u redovitom akreditacijskom postupku proglašeno najboljim u Hrvatskoj za tu godinu. Da bih dočarao koliko je to velik uspjeh, reći ću da je u toj godini ocijenjeno dosta ustanova koje postoje po 50 godina. Moj tim i ja smo to postigli u samo 6 godina i to u Kninu. Nažalost, nakon mog odlaska ustanova je ušla u jedno razdoblje bezidejnosti, apatije i loših međuljudskih odnosa, što je u konačnici rezultiralo i nepovoljnim ocjenama rada i funkcioniranja. Najgora stvar je politički sustav u postavljanju upravnih vijeća svih državnih ustanova koje nisu obuhvaćene autonomijom”, rekao je za Nacional.

O HDZ-u i politici

“Do 1996.g. bio sam u Mladeži HDZ-a, a Gradski odbor sam, sa svojim prijateljima, i osnovao u izbjeglištvu u Zadru u našoj obiteljskoj kući 1994. Nakon oslobođenja Knina više mi smisao politike nije bio privlačan pa sam se usmjerio k obrazovanju i karijeri”, kazao je Jelić u istom intervjuu.

“HDZ je bila stranka koja je ponijela temeljni politički teret nastanka i organizacije države, no, kako to obično biva, pojave se oni koji imaju vlastite interese pa državni i društveni interes podređuju sebi i svojim istomišljenicima i partnerima, pravdajući svoje aktivnosti državnim interesom. Ono što me muči u stranačkom životu Hrvatske, a ne samo HDZ-a, ali je možda najizražajnije upravo kod te stranke s obzirom da je daleko najveća, je pokušavanje nametanja jednoumlja i  nedopuštanje slobode mišljenja i stava.

“Demokršćanski sam usmjeren, ali sam uvijek birao slobodnom voljom jer intelektualci ne smiju pristajati na stranačka ograničenja u iznošenju osobnih stavova i mišljenja. Ne namjeravam pričati bajke i neću davati prazna obećanja za koja Knin nema vremena u trenutku kad nam ljudi odlaze iz grada. Moj program utemeljen je na održivom razvoju uz poticanje malih i srednjih poduzetnika, malih obiteljskih tvrtki i iskorištavanje poljoprivrednih i turističkih potencijala kojima Knin i okolica obiluju”, govorio je Jelić kao kandidat za kninskog gradonačelnika.

Polemike

Zadnjih dana kampanje Jelić se na svojem Facebooku upustio u nekoliko rasprava vezanih uz članove njegove kandidacijske liste koji su srpske nacionalnosti.

Braniteljski portal je ustanovio da su Jelić i njegova lista instrumentalizirani u svrhu obnove srpske ekspanzionističke ideologije koja ima svojih zagovornika u Kninu – pri čemu ukazuju i na izvješće SOA-e po kojemu u Hrvatskoj jača četnički pokret.

Jelić je uzvratio tvrdnjom da je riječ lažima i manipulacijama, optuživši Braniteljski portal da je “u službi svoje vladarice”, to jest Josipe Rimac.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

34 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci