Subota, 18 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Tko je Milanka Opačić, SDP-ovka za koju Bernardić traži policijsku zaštitu?

Podijeli

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u petak poslao pismo predsjedniku Sabora Boži Petrovu i ministru unutarnjih poslova Vlahi Orepiću, u kojem traži da policija odmah počne štititi SDP-ovu potpredsjednicu Sabora Milanku Opačić. Kao razlog se navode česti napadi na bivšu ministricu socijalne politike i mladih u pojedinim medijima i na društvenim mrežama. Policija je u ponedjeljak utvrdila da je fotografija na kojoj je potpredsjednica Hrvatskog sabora Milanka Opačić prikazana u majici s četiri ćirilična slova “C” fotomontaža, a sumnjaju da je objavljivanje i distribuiranje te fotografije motivirano mržnjom i netrpeljivošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim se povodom možemo podsjetiti nekih etapa iz političkog puta Milanke Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardić pisao Petrovu i Orepiću i zatražio policijsku zaštitu za Milanku Opačić

Rođena 17. travnja 1968. godine u Zagrebu, gdje je diplomirala na Fakultetu političkih znanosti, Milanka Opačić je članica SDP-a postala 1990. godine. Za članicu direkcije SDP-a izabrana je 1992., a u nekoliko navrata bila je članica Glavnog odbora SDP-a i njegova potpredsjednica u dva mandata. Potpredsjednicom stranke postaje 2004. i ponovno 2008. kada je na tu dužnost izabrana na 11. konvenciji SDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanka Opačić bila je potpredsjednica Vlade za društvene djelatnosti i ministrica socijalne politike i mladih u 12. Vladi Republike Hrvatske. Diplomirana je politologinja koja je u četiri mandata bila SDP-ova saborska zastupnica, danas je potpredsjednica te stranke, a u članstvu je “Hrabrog telefona”, udruge za zlostavljanu i zanemarenu djecu.

U 2. sazivu Sabora sudjelovala je kao predstavnica srpske nacionalne manjine na listi SDP-a, a danas je, u 8. sazivu, potpredsjednica Sabora.

Kao ministrica socijalne politike i mladih, Opačić je najviše poteškoća imala s donošenjem Obiteljskog zakona, koji je na snazi bio od 1. rujna 2014. godine, a suspendiranoga je u siječnju 2015. godine – Ustavni sud. To je bio, tvrdila je ministrica, presedan, jer se dotad još nije dogodilo da nadležna institucija suspendira neki zakon u cijelosti, a ne tek pojedine njegove dijelove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je radna skupina za mandata Tihomira Oreškovića, koju je osnovala Bernardica Juretić kao nasljednica ministrice Opačić, ocijenila da je važeći zakon koji je donijela ministrica Opačić “nekvalitetan, nečitak, nomotehnički konfuzan te da ga nije moguće popravljati izmjenama i dopunama, već treba pokrenuti postupak izrade novog”, osnovana je radna skupina koja za kreiranje prijedloga novog obiteljskog zakona, na čelu s dekanicom zagrebačkog Pravnog fakulteta Dubravkom Hrabar.

Radna skupina kreće u izradu prijedloga novog Obiteljskog zakona!

U radnoj skupini koja je ocijenila zakon bili su predstavnici centara za socijalnu skrb, profesionalnih udruženja socijalnih radnika, suci, odvjetnici, predstavnici različitih udruga, predstavnici akademske zajednice i nezavisni stručnjaci iz područja obiteljsko pravne zaštite i prava djece. Među pozvanima da iznesu svoje mišljenje bila je i udruga ‘U ime obitelji’ čiji je predstavnik bio odvjetnik Krešimir Planinić član upravnog odbora U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kronologija nametanja lošeg Obiteljskog zakona

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske optužio je 2014. godine Milanku Opačić da je lagala Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa: “Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić lagala je Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa glede statusa SDP-ovca Žarka Vukobrata prije travnja 2012. godine, odnosno njegova imenovanja savjetnikom ministrice u Kabinetu ministra, temeljem čega je ovo tijelo zaključilo da ne postoje povrede odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa”.

Melčić: Milanović nije omiljen u SDP-u, a Milanka Opačić partijska je sponzoruša

Kako je tada prenio Večernji list, Sindikati su naveli da je Opačić Povjerenstvu dostavila dopis u kojem navodi sljedeće: “Žarko Vukobrat nije surađivao s Ministarstvom socijalne politike i mladih niti je na bilo koji drugi način obavljao poslove za Ministarstvo u navedenom razdoblju od siječnja do travnja 2012. godine”. No, ustvrdili su Sindikati, da nije tako potvrđuju brojne cirkularne elektronske poruke Ministarstva socijalne politike i mladih iz ožujka 2012. godine, upućene svim ili samo nekim djelatnicima Ministarstva, u kojima se Žarko Vukobrat nalazi na listi zaposlenika, a sadrže različite obavijesti vezane uz svakodnevni rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je Opačić 2012. predvidjela budućnost

Nakon što je, unatoč protivljenju gotovo kompletne vladajuće elite i državnog vrha, u čemu je i sama sudjelovala, referendumom odlučeno kako će u Ustav ući odredba o braku kao zajednici muškarca i žene, Opačić je, kako prenosi Poslovni tjednik, izjavila da joj je “žao što je potrošeno 48 milijuna kuna iz državnog proračuna na ovaj nepotreban i suvišan referendum i što je Hrvatska pokazala da je zemlja u kojoj postoji većina vrlo netolerantna prema ljudskim pravima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opačić je u svibnju 2012., godinu i pol dana prije referenduma, u Bruxellesu ustanovila da “naš Ustav definira brak kao zajednicu muškarca i žene”, kako piše Večernji list. Iako se prvotno može učiniti da je riječ o zabuni i da je ministrica zapravo mislila na Obiteljski zakon u kojemu je već tada stajala ta definicija, nastavak njezine izjave kako je “naš Ustav je definirao brak kao zajednicu između muškarca i žene što znači da ćemo tu vrstu prava morati nešto drukčije nazvati kako bismo toj populaciji osigurali mogućnost registriranog partnerstva” potvrđuje da je očito bila riječ o neupućenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/sdp.hr/izbori.hr/vecernji.hr

27 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci