Radna skupina kreće u izradu prijedloga novog Obiteljskog zakona!

Zagreb, 23.05.2016 - Ministarstvo socijalne politike i mladih sazvalo je tiskovnu konferenciju na kojoj je javno predstavljena Radna skupina za izradu Nacrta prijedloga Obiteljskog zakona. Na fotografiji Bernardica Juretić (S), Ljubica Matijević Vrsaljko (L). foto HINA /Zvonimir KUHTIĆ/ zk

U Ministarstvu socijalne politike i mladih predstavljena je u ponedjeljak radna skupina koja bi do kraja godine trebala iznjedriti prijedlog novog obiteljskog zakona, na čelu s dekanicom zagrebačkog Pravnog fakulteta Dubravkom Hrabar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada Tihomira Oreškovića je kratko nakon preuzimanja vlasti, zaprimila upit Ustavnog suda što namjerava učiniti sa sadašnjim obiteljskim zakonom, budući da je Ustavni sud zaprimio desetak zahtjeva za ocjenu ustavnosti tog zakona.

Kako bi ocijenili učinkovitost i primjenjivost važećeg zakona, Ministarstvo je prije dva mjeseca okupilo niz stručnjaka koji su zaključili da je važeći zakon nekvalitetan, nečitak, nomotehnički konfuzan te da ga nije moguće popravljati izmjenama i dopunama, već treba pokrenuti postupak izrade novog.

S tom je svrhom osnovana u ponedjeljak predstavljena radna skupina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U užoj radnoj skupini, uz Dubravku Hrabar, čelnici su katedra za obiteljsko pravo zagrebačkog, splitskog i riječkog pravnog fakulteta, drugi profesori obiteljskog prava, bivša pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić te troje predstavnika Ministarstva socijalne politike.

U širem sastavu okupljeni su praktičari, poput sudaca, odvjetnika, predstavnika nevladinog sektora i dr.

“Ozbiljan rad je pred nama, ovo je zadatak koji nas je dočekao, uključili smo i praktičare i teoretičare, vrsne profesore, ljude iz komora itd”, istaknula je ministrica Bernardica Juretić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koordinatorica radne skupine je odvjetnica Ljubica Vrsaljko, koja je i sama podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti važećeg zakona.

Vrsaljko je istaknula kako će novoosnovana radna skupina nastojati izbjeći sve manjkavosti prethodne te donijeti zakon koji će trajati duže od jednog mandata i korespondirati sa stvarnošću.

“Temeljni zahtjev je da zakon bude jasan jer i sami suci govore da ne razumiju proces, a kako će ga onda razumjeti građani”, dodala je. Novim zakonom se, među ostalim, žele ubrzati procesi i rasteretiti centri za socijalnu skrb, koji, kaže, često trpe neopravdane kritike, naglasila je Vrsaljko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Ministarstvu očekuju široku javnu raspravu, osobito s obzirom na činjenicu da su u samu radnu skupinu uključili predstavnike  različitih udruga, među kojima i U ime obitelji.

SDP-ovo uvođenje kaosa nametanjem lošeg Obiteljskog zakona

Podsjetimo, o Obiteljskom zakonu iz 2014., najavljivanom dvije godine ranije, javna rasprava provedena je u rujnu 2013., kada su profesori obiteljskoga prava s četiriju hrvatskih sveučilišta upozoravali kako do nacrta prijedloga Obiteljskoga zakona nije trebalo ni doći, već je postojeći Obiteljski zakon trebalo poboljšati (u 10 posto sadržaja).

Zakon je SDP-ova saborska većina donijela 6. lipnja 2014., a stupio je na snagu 28. lipnja 2014. Prvi put u hrvatskoj povijesti Ustavni je sud, u rekordnom roku, neustavnim i nezakonitim proglasio odredbe netom donesenog zakona zbog moguće velike štete koje bi primjena Zakona mogla izazvati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez čekanja konačne odluke Ustavnog suda, radna skupina Ministarstva socijalne politike i mladih, koja se sastoji samo od djelatnika Ministarstva (članovi nisu poznati javnosti), u samo 13 dana nakon odluke o suspenziji preuredila je zakon koji ima 306 stranica i 563 članka za novo izglasavanje u Saboru.

Novi Obiteljski zakon donesen je 18. rujna 2015. s 84 glasova “za”, 22 “protiv”, 8 suzdržanih zastupnika, te je stupio na snagu 1. studenog 2015. Novi Zakon pokazao se kao kozmetička promjena Obiteljskog zakona iz 2014.

Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar prilikom donošenja zakona koji je stupio na snagu 1. studenoga rekla da je politički nekorektno slati Obiteljski zakon u proceduru tada i da se tim postupokom ministrica Opačić ruga Ustavnom sudu.

Ustavni sud rekao je svoje

U ime obitelji podnijela je Ustavnu tužbu koja je dovela do toga da je Ustavni sud proglasio da je zakon loš i neusklađen s Ustavom RH. Dali su primjedbe i prijedloge da se briše više od 50 članaka.

Radna skupina, koja se sastoji samo od djelatnika Ministarstva (članovi nisu poznati javnosti), u samo 13 dana nakon odluke Ustavnog suda preuredila je zakon koji ima 306 stranica i 563 članka.

Zanimljivo je i da je u četvrtoj po redu “javnoj” raspravi tadašnja ministrica Opačić odbila 90 posto primjedbi stručne i zainteresirane javnosti. Nisu uvaženi prigovori 76 socijalna radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.