Irci je zaštitili referendumom: Plenković 2017. zaustavio definiranje obitelji u obiteljskom zakonu

obitelji
Na slici: Nada Murganić, Marija Puh, Ivan Vrdoljak, Andrej Plenković/ Foto: Fah

Na posljednjem referendumu Irci su se izjasnili da ne žele mijenjati tradicionalnu definiciju obitelji iz 1937. u Ustavu. Sličnu definiciju obitelji 2017. godine predložila je tadašnja HDZ-ova ministrica obitelji Nada Murganić. Ona je predložila nacrt Obiteljskog zakona kojim bi se definirala obitelj kao zajednica oca, majke i djece. Odnosno majke s djetetom, oca s djetetom iako ne žive zajedno, te ostalih srodnika koji s njima žive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No ovaj prijedlog zakona uznemirio je ljevičarske krugove u RH, a samim time i HDZ-ove koalicijske partnere HNS. Premijer Plenković brzo je reagirao i u roku od 24 sata spriječio ulazak definicije obitelji kao zajednice oca, majke i djece u Obiteljski zakon.

> (VIDEO) Dr. sc. Ivan Šimović: ‘Novi Obiteljski zakon štiti obiteljski dom i svu djecu’

Što je obitelj prema irskom Ustavu?

Irska vlada nije uspjela promijeniti definiciju obitelji jer su se građani na referendumu izjasnili da prihvaćaju onu tradicionalnu iz 1937. godine. Od 1937. godine irski Ustav vrlo jasno definira obitelj kao fundamentalnu jedinicu društva, što u svojoj srži obuhvaća činjenicu da se radi o zajednici koju čine majka, otac i djeca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Država prepoznaje obitelj kao prirodnu, prvobitnu i fundamentalnu jedinicu društva, te kao moralni institut koji posjeduje neotuđiva i vrhunaravna prava, koja nadilaze svaki pozitivni zakon i prethode mu.” (41.1.1.)

“Država se obvezuje s osobitom skrbi čuvati instituciju braka, na kojoj se temelji obitelj, i čuvati je od napada” (41.3.1.), piše u irskom Ustavu.

Možda će vas zanimati

Velika pobjeda: Irci ne žele redefiniciju obitelji i majčinstva u Ustavu!

Prijedlog vladajućih snažno poražen.

Plenković je 2017. zaustavio definiciju obitelji u Obiteljskom zakonu

2017. godine ministrica obitelji Nada Murganić predložila je nacrt obiteljskog zakona kojim bi se obitelj definirala kao zajednica koju čine majka, otac i njihova djeca. Odnosno majka s djetetom, otac s djetetom iako ne žive zajedno, te ostali srodnici koji s njima žive. U izradi nacrta sudjelovalo je ukupno 33 stručnjaka za obiteljsku materiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No inicijativom tadašnjeg premijera Plenkovića nacrt novog prijedloga Obiteljskog zakona povučen je na doradu ni 24 sata otkad je pušten u javnu raspravu.

Nakon prijedloga zakona digla se velika prašina u feminističkim krugovima. Prijedlog ministrice Murganić u medijima se proglašavao jezivim, skandaloznim i uznemirujućim. Mediji su tada pisali da je Murganić uznemirila i premijera Plenkovića koji je onda morao i reagirati.

>Plenković HNS-u prepustio Obiteljski zakon?

Tko je reagirao na prijedlog Obiteljskog zakona?

Na prijedlog Obiteljskog zakona 2017. reagirao je Zagreb pride koji se pozivao na ”obiteljska” prava LGBTIQ osoba, reagirala je i Sanja Sarnavka koja je rekla da će pisati tužbe. Na koncu reagirao je i tadašnji HDZ-ov koalicijski partner – HNS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz HNS-a su tada poručili kako smatraju da je u 21. stoljeću potpuno neprihvatljiva definicija obitelji koja kaže da bračni par bez djece nije obitelj. Oni su predložili da se prijedlog povuče iz javne rasprave na doradu. Plenković je tada ostao dosljedan politici svojih koalicijskih partnera te rekao kako je prijedlog zakona potrebno još dodatno ”izbrusiti”.

>(VIDEO) Plenković o raspravi o povjerenju ministrici Murganić: Bila jedno dna

Plenković je 2017. udovoljio HNS-u, svojim koalicijskim partnerima

Tim Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike koji je radio na izmjenama povučenog, prijedloga Obiteljskog zakona prihvatio je većinu primjedbi HNS-a. Od izbacivanja definicije obitelji iz zakonskog teksta preko ukidanja obaveznog mirenja bračnih partnera do potpunog izjednačavanja bračnih i izvanbračnih zajednica. No ostao je prijepor oko načina pokretanja razvoda bračnih partnera s maloljetnom djecom i obaveze sastavljanja roditeljskog plana.

”Predstavljene su nam konkretne izmjene u odnosu na povučeni prijedlog te smo dobili detaljnije odgovore na naše ranije dostavljene primjedbe. Dogovoreno je da nam Ministarstvo pripremi čistopis novog prijedloga zakona. Nakon čega ćemo se ponovno sastati i usuglasiti konačni nacrt”, izjavila je 2017. Marija Puh, saborska zastupnica HNS-a i potpredsjednica saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport.

>Sabor o Zakonu o udomiteljstvu: Dijete nastaje od oca i matere, moramo čuvati vrijednosti ovog društva

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.